افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 17 ژانویه , 2015 لینک کوتاه خبر :

عدالت در کابینه رعایت شده است

اعضای کابینه معرفی شده به مجلس نمایندگان و مردم، آنها را با تردید و گاهاً با نا امیدی مواجه کرده است. بسیاری از رعایت نشدن معیارهای بسیاری در کابینه معترض هستند. عده ای از رعایت نشدن توازن قومی و عده ای از رعایت نشدن شایستگی ها ناراضی هستند. عده ای هم رعایت نشدن تخصص گرایی را مورد انتقاد قرار داده اند.

 

سرور دانش معاون ریاست جمهوری در برنامه «اوج» گفت: من از دید شخصی خود با این موافق نیستم که در کابینه عدالت برقرار نشده است. ترکیب کابینه به یک مشارکت عادلانه بسیار نزدیک است. یکی از آرمان های همیشگی مردم افغانستان است که در همه ی عرصه ها عدالت به معنای واقعی تطبیق شود اما از طرف دیگر باید در نظر بگیریم که به طور نسبی و مطابق با شرایط عینی جامعه باید حرکت کنیم و بر این اساس ترکیب فعلی کابینه نوعی مشارکت عادلانه را با خود دارد.

 

وی در مورد اعتراض وکلای مردم هرات که یک نفر از مردم هرات در کابینه معرفی شده است گفت: با اینکه باید از همه جنبه ها نوعی توازن در تشکیل کابینه برقرار شود اما ولایت یا منطقه می تواند یکی از معیارها باشد و تنها معیار نیست. وگرنه باید 34 وزیر داشته باشیم و ترکیب قومی هم در آن رعایت نمی شود.

 

دانش در پاسخ به این پرسش که آیا کار کردن در حکومت وحدت ملی با توجه به اینکه دو رهبر و چهار معاون دارد سخت خواهد بود، بیان کرد: وزرات در حکومت وحدت ملی بدون شک سخت خواهد بود اما وزیر باید در مقابل رییس جمهور و پارلمان افغانستان پاسخگو باشد نه در مقابل پنج نفردیگر. از طرف رهبری حکومت هم بدون شک به طور مستمر تحت کنترل و نظارت خواهند بود. هر وزیر سه تا شش ماه فرصت دارد که تمام توانمندی های خود را نشان بدهد.

 

وی در ارتباط با مشارکت قوم هزاره در ترکیب کابینه گفت: از سه ماه پیش بحث ما بر سر رعایت نوعی توازن بین اقوام افغانستان در کابینه بود. به طور نسبی حضور تمام مردم افغانستان در نظر گرفته شده است. اما گاهی رعایت دقیق توازن یا رعایت عدالت، کاری بسیار مشکل است. ما مثل بسیاری از مردم افغانستان معتقدیم که به صورتی دقیق همه معیارها را به بسنجیم و بر آن اساس توازن را رعایت کنیم این امر مشکل است، اما تا حدود زیادی سعی در رعایت آن شده است. از مردم هزاره و شیعه افغانستان 5 نفر در کابینه هستند که سه نفر از آنها هزاره و دو نفر دیگر از سادات مردم شیعه هستند.

 

معاون رییس جمهور در ارتباط با بحث ها بر سر اینکه قوم پشتون بیشتر مد نظر بوده و همیشه در پست های کلیدی جای داشته و حال نیز در پست های کلیدی قرار داده شده اند و اقوام دیگر در این پست ها مشارکت ندارند عنوان کرد: اگر بگوییم یکی از قوم ها همیشه باید در پست های کلیدی باقی بمانند، یا اینکه فلان قوم حق بودن در این پست کلیدی را ندارد این دیدی نژاد پرستانه و منفی است. چنین دیدگاه هایی در تشکیل کابینه مطرح نبوده است. نه از طرف رییس جمهور و نه از طرف رییس اجراییه. دیدگاهی عدالت محور در حکومت وجود دارد و به همین سمت و سو حرکت می کند. به سمت و سویی که شایستگی ها معیار باشد نه قومیت ها.

 

سرور دانش معیار شایستگی در تشکیل کابینه را این چنین بیان کرد: معیار شایستگی در مسایلی مثل مدیریت یا رهبری یک اداره بدون شک متناسب با این خواهد بود که شخصی که در یک اداره هست هم از نگاه رشته تحصیلی و تخصص در آن وارد باشد و هم از نگاه تجربه و مهارت های عملی یا مسلکی. اما آنچه بیش از هر چیز مهم است توان مدیریتی وسطح بالایی از تحصیل است. دوستانی که در لیست کابینه هستند دارای تحصیلاتی عالی هستند و از لحاظ صداقت، مدیریت و شهرت نیک و اوصافی که لازم است که وزیری در اوضاع امروز افغانستان داشته باشد همه را دارا هستند اما بدون شک شایستگی امری نسبی است هر کسی را ما در هر جایی مطرح کنیم ممکن است بهتر از او هم در کشور پیدا شود. باید توجه کنیم که در انتخاب افراد در این موارد معیارهای زیادی در نظر گرفته می شود.

 

وی درمورد علت تاخیر در تشکیل کابینه گفت: همه فکر می کردند که تاخیردر تشکیل کابینه ناشی از یک اختلاف یا نوعی بحران سیاسی است که به وجود آمده است اما چنین نبوده است. در چوکات اصلی و معیارها توافق اساسی وجود داشت چیزی که وقت زیادی را از رهبران گرفت جستجوی افراد و تفاهم بر سر آنها بود. برای هر وزارت سه یا چهار و یا شش و یا هفت نفر در نظر گرفته شده بود، با همه آنها یکایک صحبت شده و درمورد آنها مشورت ها صورت گرفته است. در مورد بخش عدلی و قضایی هم بعد از خاتمه یافتن موضوع کابینه تصمیم گرفته می شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار