افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 10 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

عاملان سنگسار جاهلانی در حال اجرای دین

رییس اسبق ستر محکمه در خصوص علت رخ دادن این اتفاق ها عنوان کرد: متاسفانه کسانی که این کار را انجام می دهند جاهلانی هستند که گمان می کنند در حال اجرای دین هستند اما دست هایی هم هستند که برای بدنام ساختن این ملت و هم برای بدنام ساختن دین، این جاهلان را تحریک می کنند.

 

رییس جمهور به نهادهای قضایی دستور داده اند تا برای بازداشت عاملان سنگسار رخشانه در ولایت غور از هر گزینه ممکن استفاده نمایند. این دختر از جانب طالبان به جرم زنا و فرار از منزل سنگسار شده بود.

 

فضل احمد معنوی معاون اسبق دادگاه عالی در برنامه نگرش گفت: متاسفانه برخی ها به نام اجرای دین به جنایاتی دست می زنند که نه تنها خود را رسوا می کنند بلکه به یک کشور، به یک دین پاک که همه اخلاق و ادب است خدشه وارد می کنند.

 

وی در خصوص شرایط انجام حد سنگسار اظهار کرد: همه می دانیم که در انجام سنگسار باید قاضی صاحب صلاحیت وجود داشته باشد علاوه بر آن، اجرای حد همه شرایط را نیز دارا باشد. این افرادی که به این جنایت دست زدند هیچ کدام از این موارد را رعایت نکرده بودند. زنا تعرض به آبرو، حیثیت و نسل است و باید از آن جلوگیری شود اما اجرای این حد قیودات بسیار دارد تا جایی که حدی به اندازه این جرم قیودات ندارد. برای اجرا شدن حد این جرم نیاز به چهار نفر شاهد است. این چهار نفر شاهد هم باید عاقل، بالغ، مسلمان و عادل باشد. عادل هم به این معنا است که متهم به فسق و فجور و دروغگویی نباشد. اینها باید بیایند و از زمان، مکان، کیفیت و ماهیت جرم شهادت بدهند. هریک از آنها که در هر یک از سوالها اشتباهی کند، قاضی نمی تواند به آن استناد کند. چهار نفر دیگر هم باید بیایند و این چهار نفر شاهد را تایید کند که انسانهای خوبی هستند.قاضی از چهار نفر دیگر هم باید به طور مخفیانه درمورد شاهدان سوال کند. همه این شرایط برای اجرای حد باید وجود داشته باشد که از لحاظ عقلانی این شرایط اصلاً به وجود نمی آید.

معنوی شرایط اجرای حد جرم زنا را حتی در مواردی که فرد اعتراف می کند بسیار سخت می داند و می گوید: حتی برای کسی که خود به جرم خود اعتراف می کند هم شرایط خاصی وجود دارد. چهار مجلس باید برای اعتراف وی انجام شود و هر بار قاضی بگوید برود و فکر کند که شاید این کار را نکرده باشد.

 

رییس اسبق ستر محکمه با تقبیح سنگسار این دختر نوزده ساله گفت: متاسفانه در کشور ما مردم بیشتر از آنکه دین را درک کنند احساسات را مورد توجه قرار می دهند واحساسات خود را تبارز می دهند. کشورهای اسلامی زیادی در جهان وجود دارند اما چنین اتفاقاتی در آن نمی افتد. متاسفانه در کشور ما بر خی ها به نام دین، جرم و جنایت می کنند و وحشت می آفرینند و این جفایی است که ما خود در حق ملت خود و دین خودانجام می دهیم.

وی در خصوص علت رخ دادن این اتفاق ها عنوان کرد: متاسفانه کسانی که این کار را انجام می دهند جاهلانی هستند که گمان می کنند در حال اجرای دین هستند اما دست هایی هم هستند که برای بدنام ساختن این ملت و هم برای بدنام ساختن دین، این جاهلان را تحریک می کنند.

 

معنوی در خصوص برخورد با عاملان اینگونه جنایت ها گفت: این جنایت به نام طالبان بازگو شده است. گرچه آنها تا به حال آن را به گردن نگرفته اند. در دین ما درمورد برخورد با جنایات دشمنان حکومت اسلامی، برنامه کامل و جامعی آمده است. حکومت ما که حکومتی اسلامی است، باید برای برخورد با مخالفان حکومت اسلامی از این برنامه استفاده کند. در این برنامه در مورد برخورد با دشمنان، چگونگی جنگ و صلح، برخورد با اسیران و زخمی ها کامل توضیح داده شده است. متاسفانه هیچ استفاده از این برنامه نمی شود و متاسفانه ما وقتی به دین مراجعه می کنیم که یک ضرورت آنی و شخصی پیدا شود.

 

وی در اعتراض به حکومت برای رخ دادن این جنایات در کشور ابراز داشت: متاسفانه ما تا به حال در کشور خود از دین به درستی استفاده نکرده ایم. بلکه از احساسات دینی استفاده کرده ایم. این قاضی در ولایت غور، از طرف حکومت گماشته شده است. بعد از اجرای این حکم این قاضی، رییس جمهور چه کاری کرد؟ حکومت در برابر آن هیچ اقدامی انجام نداد. این کار زیر ساحه دولت انجام شد و هیچ کس آن را پیگیری نکرد. اگر قرار باشد که تطبیق دین را این افراد جاهل کنند، پس ما با حکومت طالبان چه مشکلی داریم؟ آنها بیایند و حکومت کنند بهتر است. آنها هم به نام تطبیق دین و شریعت همین جهالت ها را انجام می دهند.

 

معنوی معتقد است حکومت در عرصه دین کاری انجام نمی دهد و افزود: این موضوع تصویر ما را به دنیا به عنوان کشوری وحشی نشان می دهد. اجتماع ما را به قاضی بدبین می کند.علاوه بر این صدور این فرمان دردی را هم دوا نمی کند، غیر از اینکه آبروی خانواده و بستگان محکوم را می برد و آنها دیگر نمی توانند در اجتماع حاضر شوند. ماباید فهم دینی خودرا درست کنیم و دین را از احساسات جدا نماییم. این مسوولیت نظام است که باید این کار را انجام دهد. متاسفانه در حکومت نوین که از چهارده سال قبل بنا شد در عرصه دینی هیچ کاری نکرده است. فقط با دین ریاکارانه برخورد کرده است و وزارت اوقاف ضعیف ترین و ناکارآمدترین وزارت باقی مانده است.

 

وی سنگسار رخشانه را کاری خلاف اصول و قوانین دینی می داند و می گوید: کاری که در حق رخشانه انجام شده است اجرای دین نیست. اگر اجرای دین بود از آن حمایت می کردم اما نیست. صدها و هزارها نفر در این کشور کشته می شوند یک زن هم در کنارش کشته شود اما این یک جفا و یک جنایت است. خدا، پیامبر، امامان و خلفا چنین چیزی نگفته اند.

 

معنوی معتقد است در کشور اسلامی باید تمام قوانین دین به درستی حکم فرما باشد و حکومت نیز مشخص باشد و افزود: هم اکنون مردم ما گروه گروه خانه و کاشانه خود را ترک می کنند و به اروپا می روند دلیل، این است که مردم را ناامیدی فراگرفته است. ما در جامعه ای اسلامی هستیم و متاسفانه بیشترین آسیبی هم که می بینیم از آدرس دین می بینیم. نود و نه درصد مردم ما مسلمان هستند اما چرا ما هر روز زیر نام دین مصیبت می بینیم، چرا مشکل ما حل نمی شود؟ چرا ما در این راستا هیچ فکری نکرده ایم. چرا درکشور تا به حال یک کنفرانس سراسری علمای اسلام را نداشتیم؟ چرا توانایی این را نداشتیم که با حضور کشورهای دنیا یک روز یک کنفرانس بگیریم و علمای سرشناس اسلام را جمع کنیم که مشخص شود ما مسلمان هستیم یا این طالبان که ادعای اسلام می کنند. اگر آنها راست می گویند پس چرا با آنها می جنگیم؟ اگر درست نمی گوید که دنیا دست از حمایتش بردارند، حکومت مشروع را حمایت کنند تا مساله حل شود.

 

وی ادامه داد: متاسفانه حکومت ما با قضایا بازی می کند. هیچگاه نمی خواهد مسایل را به درستی حل کند. فقط سعی می کند وقتی مساله ای ایجاد شد، احساسات را فروکش کند تا چند صباحی آرام باشد. حکومت ناتوان از رسیدگی در قضایای مربوط به کشور است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار