افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 30 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

شیوه جدید دولت برای محبوب کردن طالبان!

پس از آنکه دولت تمام تلاش خود را برای به پای میز مذاکره کشاندن طالبان انجام داد، اما موفقیتی حاصل ننمود این بار از طریق دیگری اقدام به این امر نموده است.

همانطور که می دانید قریب به سه سال است که دولت به دستور غرب در تلاش است تا طالبان را به دولت بازگرداند و برای این کار از هیچ اقدامی دریغ ننموده است. اما تنها جوابی که از سوی طالبان دریافت نموده، ترور مقامات دولتی بخصوصی سران شورای عالی صلح بود.

به همین دلیل دولتی ها این بار تلاش می کنند تا با گرفتن اعتراف از طالبان به دولت پیوسته، یکبار دیگر آنها را خوب جلوه داده و اینگونه تظاهر کنند که طالبان 2012 با طالبان قبل 2001 به کلی تغییر کرده و از گذشته ها پشیمانند. در ذیل یک نمونه از این شیوه جدید دولت آمده است:

ملاعبدالستار یکی از فرماندهان سابق گروه طالبان درولایت فراه اظهار داشت: با پی بردن به حقانیت و پیامد های رفتار من و همقطارانم در قبال هموطنان افغانستانی از گروه طالبان جدا شده و به برنامه صلح کشورم پیوسته ام.

وی افزود: در زمانیکه عضو طالبان بودم، جمع آوری پول ازمردم، توزیع سلاح بین همقطاران و جایگزینی افراد جدید در صفوف نبرد جزء وظایف من بود. اما بعد فهمیدم سربریدن، آتش زدن مکاتب و مراکز بهداشتی، دستگیری افراد بیگناه، کار عادلانه ای نبود و بهمین جهت از گروه طالبان جدا شدم.

این مخالف سابق دولت که سه ماه قبل با یازده عضو مسلح دیگر طالبان به برنامه صلح پیوسته، با بیان پشیمانی از جنایتهایی که در گذشته انجام داده ، ابراز داشت: طالبان از سنگر سازی درخانه های مردم، ضرب وشتم غیر نظامیان و هر کاری که بتواند خشم آنان را درقبال حملات نیروهای دولتی فرو نشاند، کوتاهی نمی کردند.

عبدالستار تاکید کرد: من به علت نداشتن سواد و درک کافی از مسایل کشورم، مشکلاتی را ایجاد کرده ام، ولی اکنون می خواهم برای فرزندانم زمینه آموزش علوم فراهم گردد و برای جبران خسارت وارده به مردم افغانستان آماده هرگونه فداکاری و خدمت هستم.

وی با بیان اینکه طالبان در حال ضعیف شدن هستند، اما تبلیغات آنان از قدرت خوبی برخوردار می باشد، گفت: پس از جدا شدن از طالبان به آرامشی رسیده ام که قبلا نداشته ام و هم اکنون برای همکاری با نیروهای امنیتی در برابر طالبان و اخلال گران امنیت افغانستان آمادگی کامل دارم.

گفتنی است این نخستین اعترافات یک فرمانده سابق طالبان است که می خواهد با تفکر جدید خود، خسارات مالی وجانی به مردم و بیت المال افغانستان را با خدمت رسانی جبران کند. که البته جای تقدیر دارد و باعث بسی خوشحالی و خوش بینی به فرآیند صلح دولت است.

اما انصاف مطلب این است که با کمی توجه متوجه می شویم اینگونه اعتراف گرفتنها، برنامه جدید دولت برای موفق نشان داده فعالیتهای شورای عالی صلح است. گواه این مطلب هم این است که نه دولت و نه غربیها طی ده سال گذشته هیچگاه تلاشی جدی بر علیه گروه طالبان انجام نداده اند.

این روزها اخبار مختلف از کشته شدن سران القاعده در افغانستان و پاکستان نشر می شود، اما دریغ از یک خبر مبنی بر کشته شدن رهبران طالبان. امریکایی‌ها توانسته‌اند بیشتر سران القاعده را در طول ده‌سال گذشته بکشند. اما دیده می‌شود که امریکا برخلاف مورد القاعده، در مبارزه با طالبان چندان موفق نبوده است. به بیانی دیگر، امریکا و متحدانش جدیتی را که در مبارزه با القاعده دارند، در مبارزه با طالبان به‌نظر نمی‌رسد که داشته باشند.

واضح و روشن است زمانیکه پایگاه‌های طالبان در پاکستان به‌حال خود گذاشته شود و آن کشور بهشت امن رهبران طالبان باشد، جنگ و خشونت در ‌افغانستان ادامه خواهد یافت. القاعده نیز در سایه طالبان به حیات خود در روستا‌های جنوب و شرق افغانستان و در مناطق قبایلی پاکستان ادامه می‌دهند.
بنابر این مبارزه جدی با طالبان نه تنها امنیت افغانستان را بهبود می‌بخشد، بلکه در کنار آن تهدید القاعده را که متوجه جهان است، نیز کاهش می‌دهد.

دلیل عدم مبارزه جدی غرب با طالبان نیز کامل روشن است. غربیها در حال حاضر به بهانه جنگ با القاعده در افغانستان حضور دارند و تظاهر میکنند که در تلاشند تا مخالفان مسلح افغانستان را به آغوش دولت بازگرداند. تا به همین بهانه های واهی نشان دهند که حضور آنها در کشور ما هدفمند است.

و گرنه طالبان کسانی نیستند غیر از آنچه که وزیر خارجه آمریکا آنها را پرورش یافته کاخ سفید خواند. طالبان به همراه دولتیها تنها عروسکهای خیمه شب بازی هستند که آمریکا برای رسیدن به مقاصد خود هر روز از آنها یک نوع بهره برداری می کند.

افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار