افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 26 دسامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

شکست در افغانستان؛ شکست همیشگی ابرقدرت هاست

۳۳سال پیش از امروز یعنی بتاریخ ششم جدی ۱۳۵۸ برابر با بیست و هفتم ماه دسامبر سال ۱۹۷۹ میلادی ارتش سرخ شوروی به دستور لئونید برژنف، رهبر و دبیر کل حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی وارد افغانستان شده و افغانستان را رسما به اشغال خود در آوردند.اشغالی که به هدف گسترش نظام کمونیستی، رسیدن به آب های گرم ، مبارزه با امپریالیزم جهان، مستقر شدن موشک های میان برد بالستیک ناتو در اروپا و تغییر توازن قوا  ، زد و خوردهای حزبی و گروهی حکومت های سوسیالیستی مورد حمایت شوروی و مقابله با قیام کنندگان اسلامگرا و ملی گرا پنداشته می شود.
در تاریخ بیست وششم دلو ۱۳۶۷ هجری خورشیدی، شوروی پس از یک دهه اشغال و جنگ سربازانش را از افغانستان بیرون و دولت کمونیستی داکتر نجیب الله که در سی ام سپتامبر ۱۹۸۷ که در نتیجه کناره گیری کارمل به قدرت رسیده بود، نیز مدت زیادی پس از خروج ارتش سرخ شوروی تاب نیاورد و در ۱۶ اپریل ۱۹۹۲ میلادی کابل به دست مجاهدین سقوط کرد. روس ها پس از ۲۲۳۸ روز جنگ در افغانستان، نتوانستند جز به خاک و خون کشاندن افغان ها و ویران کردن افغانستان و البته تکه تکه شدن خود، به چیز دیگری دست یابند.
ایالات متحده امریکا و هم پیمانانش به تاریخ هفتم اکتبر سال ۲۰۰۱میلادی پس از آماج قرار گرفتن مرکزهای تجارت جهانی نیویارک در یازدهم سپتامبر به زودی وارد نبرد، در راستای سقوط طالبان و امارت اسلامی افغانستان وارد افغانستان شدند .تهاجمی که بیش از یکصد هزار سرباز امریکایی را به افغانستان کشاند و این جنگ به طولانی ترین نبرد تاریخ ایالات متحده امریکا مبدل شد و تا هنوز میلیارد ها دلار برای ایالات متحده امریکا و هم پیمانانش هزینه برداشته است.
اکنون نیز که بیش از دوازده سال از آن روز می گذرد، نیروهای غربی به سرکردگی امریکا دوازدهمین سال حضورشان در افغانستان را تجربه می کنند. اما این ها نیز دقیقا پای شان را در جای پای روس ها گذاشته اند و اشتباهات شوروی ها را عینا تکرار می کنند که به باور بسیاری از کارشناسان، تداوم چنین روندی پی آمد و عاقبتی چون روس ها را برای امریکا و متحدینش خواهد داشت.

آخرین رییس جمهور اتحاد جماهیر شوروی سابق (میخائیل گورباچف ) گفت: آمریکا به سوی فروپاشی پیش می رود. به گزارش شبکه تلویزیونی پرس تی وی ، میخاییل گورباچف این اظهارات را در یک کنفرانس خبری با عنوان «آینده خاورمیانه و دریای سیاه » در ترکیه مطرح کرد.
گورباچف گفت: امریکا همان مسیری را طی می کند که شوروی سابق طی کرد و به سرنوشت شوروی سابق دچار خواهد شد. وی افزود امریکا اکنون همان اشتباهاتی را مرتکب می شود که شوروی سابق در دوره جنگ سرد مرتکب شد. گورباچف اقدام آمریکا در اشغال افغانستان را اشتباهی مشترک میان این کشور و شوروی سابق توصیف کرد. وی گفت استفاده از مذهب بعنوان ابزار و سلاح کاری اشتباه است.
با آنکه از جهت اشغال افغانستان توسط شوروی و حضور امریکا در افغانستان می توان تفاوت را دید، یعنی شوروی با زور و بدون مشورت سازمان ملل متحد سربازانش را وارد افغانستان ساخت، ولی ایالات متحده امریکا بر اساس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل وارد افغانستان کرد، ولی در ماهیت، در عملکرد این دو قوا نمیتوان تفاوت زیادی را مشاهده کرد.
از جهت دیگر حکومت استبدادی نظام های کمونیستی در زمان اشغال افغانستان توسط شوروی همسان با حکومت کنونی افغانستان مطابق به گزارش نشریه اکونومسیت که در شمار مفسد ترین کشور های جهان قرار گرفته می باشد. جست وجو های خود سر و تلفات غیر نظامیان و مردم ملکی و دخیل نکردن حکومت افغانستان در مسایل مهم کشور از حضور ظاهرا قانونی با ماهیت غیر قانونی امریکا در افغانستان است. یعنی در نهایت چنانچه در زمان اشغال افغانستان توسط شوروی همه چیز از شوروی اداره می شد، امروز نیز حرف نخست و آخر را در همه موارد ایالات متحده امریکا می زند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار