افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 21 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

شورای حراست به دنبال قدرت و منافع شخصی است

این شورا نیز مانند بسیاری از احزاب دیگر به دنبال قدرت و منافع شخصی است. متاسفانه این روند از بالا شروع می شود حکومت ما نیز به دنبال منافع شخصی می گردد به همین دلیل است که هر کسی در این کشور سر بلند می کند اولین افق و دیدگاهش این معقوله است..

 

 

شورای موسوم به حراست و ثبات افغانستان اعلام موجودیت کرد. سخنان اعضای این شورا هم ظاهراً هشداری برای حکومت وحدت ملی است. «اگر لویه جرگه قانون اساسی برگزار نشود، جایگزین آن لویه جرگه علنی خواهد بود.» انتقادهای این شورا به آدرس حکومت هم بی شمار است. از معلوم نبودن سرنوشت انتخابات تا ابهام در پروسه مذاکرات صلح. آیا این شورا می تواند حکومت را وادار کند که به وظایف خود رسیدگی نماید؟ آیا این شورا در حال آمادگی برای اصلاح حکومت وحدت ملی یا ایجاد بدیل برای آن است؟

 

داکتر حشمت غنی احمد زی آگاه مسایل سیاسی در برنامه «با خبر» گفت: این شورا و افرادی که آن را تشکیل داده اند اهداف مشترکی ندارند. این نشان می دهد که احزاب و گروه های سیاسی ما پایه های بسیار قوی ندارند و تشکل های سیاسی ما به یک اساس وابسته نیست و بیشتر انفرادی است. از نظر من این احزاب، اهداف مشترکی ندارند که بخواهند به آن برسند. برخی از آنها قدرت می خواهند و خو اهان دایمی بودن در قدرت هستند. برخی از آنها هم که حالا از قدرت کنار زده شده اند می خواهند در قدرت بمانند.

 

وی ادامه داد: این افراد در شورا برنامه مشخصی ندارند. حتی برخی از آنها خط مشی مشخصی در زندگی سیاسی خود نداشته اند و فقط به گونه موقت تحت تفکر خاصی جمع شده اند و این بدین معنا است که به دنبال چوکی هستند.

 

احمدزی در خصوص قدرت جذب این شورا اظهار کرد: امروز نه جوانان به این شورا می پیوندند ونه زنان افغانستان. چرا که حلقه ای که این گروه تشکیل داده اند و افکاری که دارند فقط عده ای خاص و با سن خاص را به خود جذب می کند. حالا تفکرات قدیمی کنار گذاشته است و دیگر تفکر این گروه جواب نخواهد داد.

شورای حراست به دنبال قدرت و منافع شخصی است

این آگاه سیاسی وجود چنین شورایی را مثمر ثمر برای جوانان کشور نمی داند و می گوید: این شورا نیز مانند بسیاری از احزاب دیگر به دنبال قدرت و منافع شخصی است. متاسفانه این روند از بالا شروع می شود حکومت ما نیز به دنبال منافع شخصی می گردد به همین دلیل است که هر کسی در این کشور سر بلند می کند اولین افق و دیدگاهش این معقوله است. متاسفانه جوانانی که به تازگی وارد جامعه می شوند این اوضاع را می بینند و می آموزند که در اینجا باید به فکر اولین چیزی که باید باشند خودشان و شخص خودشان است.

 

وی در خصوص قرار داد پایان مهلت رهبران برای انجام وعده هایشان گفت: حکومت وحدت ملی میان دو شخص امضا شده است. بعد از پایان این قرار داد اگر دوباره این دو شخص میان هم توافق کنند و دوباره آن را امضا کنند دوباره بر سر جای خود می نشینند. نه ماه از عمر این قرارداد باقی مانده است تا رهبران وعده هایی را که داده اند عملی کنند و حکومت متاسفانه چنان به پولهای خارجی وابسته است که گمان نمی رود که بتواند بر مشکلاتی که دارد فایق آید. مهم ترین چیزهایی هم که برای مردم وجود دارد و در درجه اول اهمیت قرار دارد موضوع امنیت و نان برای خوردن است. شاید مردم به موضوع لویه جرگه چندان اهمیتی ندهند و اگر لویه جرگه در پایان این نه ماه تشکل نشود اهمیتی نداشته باشد. چیزی که مردم می خواهند امنیت و ثبات است. بنابر این این شورا که به دنبال تشکیل لویه جرگه است باید بداند برای مردم در درجه اول اهمیت قرار ندارد.

 

وی وجود ستون پنجم را از ادعاهای این شورا تایید کرده و افزود: مشکل مهم دیگری که هم اکنون در نظام وجود دارد و باید هرچه سریعتر رفع شود مساله ستون پنجم است که استاد سیاف به این موضوع به خوبی اشاره کرده بود. این موضوع که به روشنی در حکومت وجود دارد باید هرچه سریعتر رفع شود. کسانی در این مملکت وجود دارند که تا فرق سر پیش پاکستانی ها زانو می زنند اما در حکومت دعوی ملی گرایی می کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار