افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 10 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

شنود غیرقانونی مکالمات تلیفونی

در مسوده ای که ماهها پیش از «پیمان استراتژیک آمریکا و افغانستان» در رسانه ها منتشر شد، دولت آمریکا خواهان در اختیار گرفتن سیستم مخابراتی افغانستان گردیده بود اما اکنون خبرها حاکی از آن است که آنان هم اکنون و بدون اجازه دولت افغانستان تمام سیستم مخابراتی کشور ما را کنترل می کنند. براساس گزارش های منتشر شده تمام مکالماتی که از طریق دستگاه‌های مخابراتی افغانستان رد و ‌بدل می شود توسط نیروهای خارجی شنود می‌شود. بنا به این گزارشات نیروهای آمریکایی و ناتو به شکل غیرقانونی به کلیه مکاتبات و پیام های ارسالی در کشور ما دسترسی و نظارت کامل دارند و تلکسها و مکالمات تلیفونی افراد را خوانده و یا شنود می‌کنند.

در حالی که برخی از رسانه های وابسته تلاش می کنند این قانون شکنی آشکار نیروهای خارجی را با بهانه جلوگیری از حملات انتحاری و دسترسی مهاجمان به پایگاه ها و نهادهای خارجی و دولتی توجیه نمایند، سرایت این خبر در رسانه های عمومی شوک عمیقی را به شهروندان افغان وارد کرده است.
انتشار خبر شنود مکالمات تلیفونی و کنترل غیر قانونی سیستم مخابراتی افغانستان توسط نیروهای خارجی، موجی از نگرانی را بین شهروندان افغان به وجود آورده و آنان با شنیدن این خبر هیچ حریم امنی را برای خود احساس نمی کنند.
این در حالی است که در کشورهای غربی دولتها برای شنود مکالمات شهروندان شان به هر بهانه و دلیلی که باشد نیازمند حکم قضایی بوده و شنود غیرقانونی مکالمات تلیفونی و کنترل پیام های الکترونیکی جرم تلقی می شود. چندی پیش «مرداک» غول رسانه ای دنیا به اتهام رشوه به مقامات امنیتی برای شنود مکالمات تلیفونی و نفوذ در سیستم مخابراتی انگلیس محاکمه و مجبور به عذرخواهی از شهروندان آن کشور شد.
کنترل سیستم مخابراتی افغانستان چه با آگاهی دولت و مسئولان افغان و اصطلاحا قانونی باشد و یا به صورت غیر قانونی، نشانه ای از تحت اشغال بودن کشور ما و استکبار ایالات متحده در برابر افغانستان است.
از سوی دیگر کنترل سیستم مخابراتی افغانستان توسط نیروهای نظامی و استخباراتی ایالات متحده آمریکا خبر از آماده شدن نیروهای آن کشور برای یک مبارزه استخباراتی و امنیتی دراز مدت در افغانستان داشته و به تشدید درگیری های استخباراتی در منطقه خواهد انجامید که میدان این نبرد استخباراتی افغانستان و قربانیان آن شهروندان افغان خواهد بود.
شنود مکالمات تلیفونی افغان ها به بهانه پیشگیری از حملات تروریستی و خرابکانه از سوی آمریکایی ها در حالی است که گراف حملات انتحاری و تروریستی در ماه های اخیر بالا رفته و پیدا است که کنترل سیستم مخابراتی افغانستان توسط نیروهای خارجی تأثیر مثبتی بر جلوگیری از حملات تروریستی نداشته است.
نیروهای خارجی ده سال پیش و به بهانه مبارزه با تروریزم و تأمین امنیت وارد کشور ما شدند اما اکنون و پس از ده سال از حضور اشغالگرانه شان نه تنها شهرها و خانه های ما امن نیست که امنیت مکالمات شخصی نیز از شهروندان افغان گرفته شده و خصوصی ترین حریم آنان نیز از تعرض بیگانگان در امان نیست.
این خبر در حالی منشتر می شود که کمتر از یک هفته از لویه جرگه عنعنوی می گذرد که اکثریت اعضای آن با تطمیع و یا تهدید به لزوم امضای پیمان استراتژیک با آمریکا رأی دادند و مخالفان این تصمیم یا به لویه جرگه دعوت نشده یا آن را تحریم کرده و یا هم سخنان شان به اتهام وابستگی به کشورهای همسایه و منطقه اصلا شنیده نشد.
لویه جرگه عنعنوی در حالی به لزوم انعقاد پیمان استراتژیک با آمریکا رأی داد که غالب اعضای آن هرگز تصوری از مفاد آن نداشته و هرگز اعضای گزینش شده آن از مردم افغانستان نمایندگی نمی کردند. شنود خصوصی ترین مکالمات و کنترل خصوصی ترین مکاتبات الکترونیکی توسط نیروهای خارجی بخشی از مفاد پیمان استراتژیک است که امروز به صورت غیر قانونی صورت می گیرد و البته امضای این پیمان می تواند به چنین رفتارهای مستکبرانه و اشغالگرانه رنگ قانونی بخشیده و در واقع اشغال کشور را قانونی جلوه دهد.
اما تاریخ کشور ما پر از فراز و نشیب های این چنینی بوده ولی هیچگاه مردمان غیور این دیار به ننگ اشغال تن در نداده و سرانجام این اشغالگران بوده اند که با رویای تسلط بر زمین و هوای افغانستان وارد کشور ما شده و با خواری و خفت آن را ترک گفته اند. سرنوشت اشغالگران امروز بهتر از متجاوزان دیروز نخواهد بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار