افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 24 جولای , 2017 لینک کوتاه خبر :

شرایط ذهنی برای سقوط دولت غنی کاملا آماده است!

به اعتقاد احمد ضیاء مسعود، انزجار سراسری از دولت فساد پیشه اشرف غنی سبب شده تا ایتلاف‌ها و سنگرهای جدید سیاسی در برابر این دولت بوجود آیند.
نماینده سابق رییس‌جمهور افغانستان در امور اصلاحات و حکومتداری خوب در فیس‌بوک خود نوشت که دولت‌هایی که با بحران مشروعیت سیاسی روبرو می‌شوند به اقدامات غیرقانونی و خودکامگی رو می‌آورند.

مسعود اظهار داشت: در هر مُـلکی که دولت‌ها توانایی خدمت به مردم را نداشته باشند، نخبه‌های سیاسی با ایجاد تشکل‌ها و جریان‌های اپوزیسیون برای ساقط کردن دولت فاسد تلاش می‌کنند.

برادر احمد شاه مسعود تصریح کرد که دولت اشرف غنی با فروپاشی رژیم‌های دیکتاتوری و فسادپیشه روبرو شده که علیه مردم ظلم کرده است. در عین حال شرایط ذهنی برای سقوط دولت غنی و اطرافیان مشکوک آن بطور کامل آماده است.

وی گفت که بیشتر مردم و اقوام افغانستان خواستار ایجاد دولت موقت به جای حکومت انحصارگرا و مستبد هستند تا زمینه برای عملی شدن توافقنامه حکومت وحدت ملی آماده شود.

نماینده سابق رییس‌جمهور تاکید کرد که ایتلاف نجات افغانستان من‌حیث یک حرکت سیاسی جدید در عرصه سیاسی کشور می‌تواند با آوردن فشارهای لازم این حکومت خودکامه و مستبد را به آوردن اصلاحات وادار کند.

مسعود ادامه داد که برگزاری لویه جرگه تعدیل قانون اساسی زمینه ایجاد اصلاحات سیاسی را فراهم می‌کند و در ساختار سیاسی تغییرات قابل توجهی را بوجود می‌آورد اما حکومت اشرف غنی با توسل به ابزارهای فراقانونی و سرکوبگر برای جلوگیری از اصلاحات تلاش می‌کند. به همین دلیل است که اشرف غنی در این روزها بدنبال تطمیع کسانی است که به هدف سیاسی کلان ملی معتقد نیستند و تنها منافع شخصی برای آنها مهم است.

احمد ضیاء مسعود در این نوشته اظهار داشت: در شرایط کنونی مردم افغانستان و شخصیت‌های سیاسی و وطندوست تصمیم‌های خود را برای ایجاد تغییر گرفته‌اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار