افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 12 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

سیاف و هشدار هایش/ هشدار آقای سیاف چقدر جدی خواهد بود؟

استاد سیاف بارها پیرامون این موضوع ابراز نگرانی کرده بود. وی بحث براندازی حکومت را تکذیب کرد و سخن وی که اشاره به بسیج ملت کرده بود شاید…

 

عبدالرب رسول سیاف در مراسم گرامیداشت از هفته شهید از رهبران حکومت وحدت ملی خواست تا مردم را علیه توطیه گران که مزدوران پاکستان هستند بسیج کنند. وی همچنین خواست که هر چه زودتر تاریخ برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان و شوراهای ولسوالی ها را نیز معین کنند. در چهاردهمین سالروز ترور احمد شاه مسعود بیشتر سخنرانان عامل جنگ در کشور را پاکستان عنوان کردند و در ایستادگی در برابر طالبان و دیگر هراس افکنان تاکید کردند. از سویی رییس اجرایی حکومت وحدت ملی نیز بدون نام بردن از کشور خاصی می گوید: کشور همسایه در تلاش ایجاد حکومت مزدور در افغانستان است. اما آیا چقدر هشدار آقای سیاف برای بسیج مردم جدی خواهد بود؟

 

عبدالحفیظ منصور عضو مجلس نمایندگان در برنامه فراخبر پیرامون نگرانی عبدالرسول سیاف از حکومتداری کنونی گفت: استاد سیاف بارها پیرامون این موضوع ابراز نگرانی کرده بود. وی بحث براندازی حکومت را تکذیب کرد و سخن وی که اشاره به بسیج ملت کرده بود شاید همان ایجاد شورای یک جبهه و جلب حمایت مردمی به سوی این شورا است. حکومت اگر می توانست بسیج مردمی را شکل بدهد این کار را می کرد. مشخص است که متاسفانه حکومت بسیار ناتوان بوده است و ممکن نیست سران حکومت بتوانند در کوتاه مدت مردم را بسیج و هماهنگ کنند.

 

وی افزود: بسیج مردمی عملی هست اما دشواری های خود را دارد. رفتارهای رهبران ما در گذشته برای مردم شک و شبهه ایجاد کرده که این امر کار بسیج مردمی را دشوار می کند. از طرفی خلاء قدرت به آن شدت وجود ندارد. از طرفی قدرت اجرایی در دست کسانی است که به میل سیاف نیست بر همین اساس وی احساس ناامنی می کند. از طرف دیگر این میان ابهامی وجود دارد. قانون اساسی در نبود رییس جمهور معاون اول خود را موظف می کند اما از نظر عملی شخص دوم کشور رییس اجرایی کشور است چون قدرت بین این دو شخص است. قانون اساسی کنار گذاشته شده است و براساس موافقتنامه کابل کسی دیگری مطرح است. این ابهام قطعا وجود دارد که در نبود رییس جمهور چه کسی جانشین می شود، قانون اساسی برتری دارد یا موافقتنامه کابل، به همین اساس آقای سیاف تاکید داشت که یا انتخابات صورت بگیرد یا در مجلس بزرگان به گونه سنتی مشکل قانون و قدرت حل شود.

 

این نماینده مردم در خانه ملت در مورد عدم وجود سیاست جدی در کشور گفت: نکته جالب همین است که شخصیت های ما در زمانی که صاحب قدرت می باشند با یک ادبیات صحبت می کنند ولی زمانی که خانه نشین می شوند با زبان دیگری سخن می گویند، حتی آقای عبدالله از نام بردن پاکستان ابا می ورزد. در حالی که به گونه آشکار شخصیت های بزرگی مانند احمدشاه مسعود، استاد ربانی و استادعبدالعلی مزاری همه توسط مزدوران پاکستان کشته شده اند اما داکتر عبدالله سکوت می کند.

 

عبدالحفیظ منصور افزود: حامد کرزی نیز زمانی که در قدرت بود بارها سخن از دوستی و برادری با پاکستان می زد اما حال که خانه نشین شده است لحن وی نیز تغییر یافته است. جای بسیار تاسف است که حتی حامد کرزی این رویه را فرهنگ مردم افغانستان می داند و می گوید که این فرهنگ ما است که دوزبانه و دو رویه باشیم. این سخن بیشتر نشان دهنده شخصیت دوگانه خود وی است. مردان ما از گذشته ها عبرت نمی گیرند و خود را عقل کل دانسته و خود می خواهند مسایل را تجربه کنند. زمانی سرعقل می آیند که وقت و امکانات از دست شان رفته و خانه نشین شده اند. حامد کرزی یادش رفته است که روزی برای به دست آوردن رضایت پاکستانی ها هر چه مقاومتگر و ضد پاکستانی بود را از پست های امنیتی و دفاعی بیرون کشید و دروازه های افغانستان را برای کالاهای بی کیفیت پاکستان باز کرد.

 

وی در مورد عدم گشوده شدن پرونده احمد شاه مسعود طی سال های گذشته نیز گفت: تنها مسعود نیست و پرونده دیگر شخصیت ها نیز مسکوت باقی مانده است. مردم نیز از حرکت های نمایشی حکومت خسته شده اند. سران حکومتی تنها خود را تبریه می کنند و تنها حرفی که برای گفتن دارند وفادار بودن به آرمان های خود است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار