افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 16 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

سیاست پاکستان در قبال افغانستان خصمانه است!

سیاست پاکستان در قبال افغانستان خصمانه، شوم و پلید است و تغییر هم نمی کند.

 

رییس کمیته دفاع مجلس سنای پاکستان می گوید که طالبان افغان در خاک پاکستان، تهدیدی برای کشورش نیستند و این گروه، دشمن پاکستانی ها به شمار نمی روند. ظاهراً این نخستین باری است که مقام های ارشد پاکستانی حضور طالبان افغان در خاک این کشور را توجیه می کنند و تاکید دارند که موجودیت آنها در پاکستان نمی تواند به آرامش اسلام آباد لطمه وارد کند. مشاهد حسین سید دولت افغانستان را در جنگ و صلح با طالبان خودمختار می داند. اما چراعقربه سیاست پاکستان در برابر طالبان پیوسته تغییر می کند؟

 

بشیر بیژن آگاه مسایل سیاسی در برنامه «فراخبر» گفت: سیاست پاکستان در قبال افغانستان خصمانه، شوم و پلید است و تغییر هم نمی کند. چیزی را که عضو سنای پاکستان گفته است در واقع، تعریف واقعی برنامه سیاسی پاکستان در خصوص افغانستان است. سیاسیون و مسوولان ما خود را فریب می دهند و مردم را در حالت اغفال نگه می دارند. ما هیچ وقت نباید انتظار داشته باشیم که پاکستان نسبت به افغانستان نگاهی انسانی داشته باشد. کسانی که می گویند پاکستان با ما همکار است و نیت خیرخواهانه دارد، وابسته به پاکستان و مزدور این کشور هستند.

 

وی در مورد دلیل سیاست های متغیر پاکستان نسبت به افغانستان اظهار کرد: مسوولان پاکستان نسبت به مسوولان افغانستان احساس برتری می کنند. به همین دلیل از زمان های دور بازی هایی را در افغانستان به راه انداخته اند و به آن ادامه داده اند. به خاطر همین بازی ها است که مسوولان ما فرصت های خوبی را از دست داده اند. مسوولان ما یا این موضوع را درک کرده اند و برای اهداف پاکستان کار می کنند و یا نفهمیده اند و همیشه به اظهارات عوام فریبانه و درغین پاکستان اتکا کردند و فرصت ها از از دست دادند.

 

بیژن، پاکستان را به عنوان دشمن خوانده و می گوید: چه منطقی وجود دارد که مردم را در انتظار کاذب قرار دهیم و آنها را به این امید بگذاریم که پاکستان برای ما صلح می آورد. اهداف پاکستان بسیار هویدا است. پاکستان دشمن ما است و این دشمنی به هیچ عنوان تغییر نمی کند. تکیه کردن مسوولان ما به گفته های کج دار و مریض پاکستان نشان می دهد که آنها اهداف پاکستان را دنبال می کنند. درد ما این است که سران افغانستان هیچگاه برای آرزوهای این مردم صادق نبودند. همیشه کارشان آگاهانه یا ناآگاهانه برای رسیدن به اهداف شوم و پلید بیگانه هایی بوده است که نظر شوم و پلید و خصمانه به این وطن داشتند. هرکسی می گوید پاکستان برای افغانستان صلح می آورد خاین به این وطن است.

 

این آگاه سیاسی در خصوص ابزار رسیدن به صلح در افغانستان گفت: خیانت آشکار به مردم مظلوم افغانستان دراین جا است که مسوولان ما پشت درهای پاکستان به انتظار صلح نشسته اند و مردم افغانستان را در انتظار بیهوده قرار داده اند. هرکسی که این انتظار بیهوده را برای مردم ایجاد می کند، در حق این مردم خیانت می کند. ابزار رسیدن به صلح هرچیزی غیر از پاکستان است. ابزار رسیدن به صلح اتخاذ موضع بسیار شجاعانه دربرابر پاکستان و جنایت هایی که می کند، است. ابزار رسیدن به صلح، اتحاد منطقه ای، تعهدات جهانی و اجماع منطقه ای و جهانی است.

 

وی رهبران افغانستان را خدمتگزاران بیگانگان و پاکستان می داند و می گوید: متاسفانه ما رهبران متعهد به منافع ملی نداریم. رهبران ما به جای اینکه با مردم این سرزمین صادق باشند نگاه هایشان بیشتر برای خدمت به بیگانگان است. وگرنه ابزاری که برای ما می تواند صلح بیاورد مشخص و معلوم است. کشور و ابزاری که کشور ما را به خاک و خون می کشاند هم مشخص است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار