افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 25 سپتامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

سیاست همه جانبه گرایانۀ اردوغان مورد انتقاد قرار گرفت

در دیداری که بین مایکل رابین، مشاور اسبق پنتاگون، رابرت گیتس، رییس سابق پنتاگون، و خالد بن سلمان، سفیر عربستان در امریکا صورت گرفت، مسایل روز ترکیه و آینده رجب اردوغان مورد بررسی قرار گرفت.

مایکل رابین از قول رییس سابق پنتاگون گفته است که وی بر این باور است که سیاست همه جانبه گرایانه اردوغان منجر به سقوط دولتش می شود. در سال های اخیر، اردوغان با آگاهی از موقعیت جئوپولتیک ترکیه که پل ارتباطی آسیا و اروپا محسوب می شود سعی داشت تا با فرصت طلبی به صورت همزمان از تمام طرف های ذینفع یعنی امریکا، روسیه، اروپا و کشورهای خلیج امتیاز به دست آورد.

خالد بن سلمان، سفیر عربستان در امریکا، عقیده دارد یکی از مهلک ترین اشتباهات راهبردی و ستراتیژیک اردوغان درخواست سیستم دفاعی اس 400 از روسیه بود. شاید از جنبه ای این معامله نظامی به نزدیک تر شدن روابط ترکیه و روسیه بیانجامد اما در واقع این رابطه نزدیکتر هشدار جدی به امریکا و اروپا محسوب می شود.عبور از خط قرمز امریکا قطعا برای ترکیه هزینه های زیادی را در پی دارد.

آنچه اردوغان روزی برای خود و کشورش فرصت به حساب می آورد امروز تبدیل به چالشی جدی برای وی شده است. در واقع سیاست همه جانبه گرایانه اردوغان موقعیت ترکیه در منطقه و جهان را بسیار متزلزل کرده است. امروز نه تنها کشورهای عضو اتحادیه اروپا حاضر نیستند که از اردوغان در اتحادیه اروپا دفاع کنند بلکه در انتظار فرصتی مناسب برای تلافی باج خواهی های توهین آمیز وی هستند.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار