افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 1 ژوئن , 2017 لینک کوتاه خبر :

سیاست جدید امریکا برای مقابله با کوریای شمالی

امریکا و کوریای شمالی

وزیردفاع امریکا قصد دارد جهت مقابله با پروگرام های راکتی و اتمی کوریای شمالی، همکاری‌های بین‌المللی و منطقوی را جلب کند.
به نقل از رویترز، جیم ماتیس قصد دارد در نشست امنیتی سنگاپور، حضور یابد.

این در شرایطی است که کوریای شمالی روز گذشته هشدار داده است که برای فَیْر یک فروند راکت بالستیک قاره پیما آماده شده است.

اردوی امریکا، سه‌شنبه اعلام کرد که در نخستین آزمایش عملی سامانه ضد راکت‌های بالستیک قاره‌پیما، یک راکت شبیه‌سازی شده را با موفقیت هدف قرار داده است.

دونالد ترمپ رییس‌جمهور امریکا در تویت روز دوشنبه، همراه با رهبران کره‌جنوبی و جاپان، آزمایش راکتی کره‌شمالی را محکوم و اعلام کرد که پیونگ‌یانگ با فَیْر یک راکت بالستیک دیگر، بی‌احترامی بزرگی را به چین نشان داد.

دونالد ترمپ بارها از چین خواسته است تا برای مهار پروگرام های راکتی و هسته ای کوریای شمالی تلاش کند. اقدام ترمپ در لغو قرارداد تجاری با آسیا اقیانوسیه موجب نگرانی های زیادی در بین متحدان امریکا در جنوب شرق آسیا شده است.

اختلافات امریکا و چین بر سر مسایل دریای جنوبی چین نیز می تواند اهمیت این نشست امنیتی در سنگاپور را افزایش دهد. یک ناو امریکایی هفته گذشته ادعاهای چین در خصوص مالکیت جزایر بحیره جنوبی چین را به چالش کشیده است. این نخستین بار در دولت ترمپ بوده است که امریکا به بهانه آزادی بحیره نوردی این ماموریت را در منطقه انجام داده است.

امریکا بارها از چین خواسته است تا از نظامی کردن جزایر منطقه خودداری کند. چین نیز به شدت از عملیات ناوها و طیارات جنگی امریکایی در منطقه ابراز ناحرسندی کرده است.

البته کشورهای آسیای جنوب شرقی امیدوارند که ماتیس در این نشست سیاست های واشینگتن در قبال منطقه را به طور شفاف تری بیان کند.

منابع آگاه تاکید کردند که جیمز متیس احتمالا در این سفر از کشورهای آسیا اقیانوسیه خواهد خواست تا برای مقابله با پروگرام های راکتی و اتمی کوریای شمالی، همکاری و هماهنگی بیشتری داشته باشند. این در شرایطی است که امریکا در حال رایزنی با چین و سایر متحدانش است تا تحریم های جدیدی را علیه کوریای شمالی اعمال کند.

چین احتمالا تنها وقتی آماده اقدامات تنبیهی بیشتر شورای امنیت علیه کوریای شمالی خواهد بود که پیونگ یانگ یک راکت بالستیک دوربرد را فَیْر کند یا یک آزمایش اتمی دیگر را انجام دهد.

از سوی دیگر احتلافات امریکا و چین در بحیره چین نیز مانع بزرگی برای گسترش همکاری های دو کشور بر سر کوریای شمالی است.

جان مک کین رییس کمیته خدمات مسلح سنای امریکا سه شنبه در سخنانی تاکید کرد: چین با نظامی کردن جزایر واقع در دریای جنوبی چین، رفتاری قلدرانه دارد.

مک کین افزود: من فکر می کنم این مساله کاملا روشن است که چین در حال نظامی کردن جزایر واقع در بحیره جنوبی چین است و این مساله مغایر با قوانین بین المللی است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار