افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 30 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

سقوط پایگاه تیرگران ولایت بدخشان در نتیجه سازش با طالبان

در پی حمله طالبان بر پایگاه نیروهای امنیتی پولیس محلی در روستای تیرگران ولایت بدخشان و مقاومت چند روزه نیروهای مستقر، این پایگاه به دست طالبان سقوط کرد.

گفته می شود بیش از 100 نیروی پولیس محلی پس از چند روز مقاومت در پایگاه امنیتی روستای تیرگران خود را به طالبان تسلیم کردند.

بابه جان فرمانده امنیت ولایت بدخشان نیز این نیروها را بزدل و لکه ننگين برای قوای مسلح شجاع كشور دانست.

از سویی برخی معتقدند که اين نيروها با تمام امكانات در ارتفاعات مستقر بودند دلیلی برای تسلیم شدن وجود نداشته است.

رییس شورای ولایت بدخشان نیز می گوید: سقوط این پایگاه در نتیجه سازش با طالبان انجام شده است.

 

فوزیه کوفی نماینده مردم بدخشان در خانه ملت در برنامه فرا خبر گفت: امنیت در شمال کشور به یک مرض مزمن تبدیل شده است و این اولین باری نیست که در بدخشان عملیات صورت می گیرد و هر باری که طالبان حمله می کند ذهنیت ها آماده پذیرش شکست است.

 

وی حکومتداری ضعیف را بخشی از ناامنی ها در شمال افغانستان و گفت: بحث امنیت را نمی توان یک موضوع جدا از دیگر موضوعات حکومتداری ارزیابی کرد.

 

بر باور وی والی در یک ولایت نماینده رییس جمهور و فرمانده اعلای قوای مسلح است و اکثر ولایت های شمال کشور توسط سرپرستان اداره می شود، در حالی که یک سال است از تشکیل حکومت وحدت ملی می گذرد.

 

وی افزود: حتی اگر والی هم قوی و پر نفوذ باشد تا زمانی که سرپرست باشد از سرنوشت خود مطمین نیست و بر همین اساس انگیزه ای برای ادامه کار نخواهد داشت.

 

بانو کوفی بخشی از ضعف ها را سرپرست بودن والیان دانست و گفت: کسی که به عنوان منسجم کننده و فرمانده کل در ولایت از سرنوشت خود مطمین نباشد سبب فلج شدن ولایت می شود.

نماینده مردم بخش دوم ناامنی ها را استراتژیک ضعیف دفاعی حکومت افغانستان دانست.

 

بانو کوفی در خانه ملت همچنین در مورد تسلیم شدن فرمانده پولیس محلی به همراه بیش از 100 تن از نیروهای خود درروستای تیرگران گفت: این شخص یک پولیس محلی است و من از ابتدا با مسلح سازی افراد مخالف بودم زیرا ممکن است برخی ازاین افراد هیچ گونه مسوولیتی در برابر نظام نداشته باشند.

 

وی گفت: شکی نیست که این افراد 3 روز یا 4 روز یا حتی یک ساعت مقاومت کرده اند اما توقع ما که کمک هوایی توسط نیروهای امنیتی بود از سوی مقام های وزارتخانه برآورده نشد و حتی به دلیل مسدود بودن مسیر و از بین رفتن پل ها در نتیجه سیلاب کمک زمینی نیز صورت نگرفته است.

 

خانم فوزیه کوفی با انتقاد از عدم کمک به نیروهای پولیس محلی گفت: طی 14 سال گذشته با مصرف میلیاردها دالر هنوز امکانات و تجهیزاتی خریداری نشده است که در فصل گرما و سرما بتواند به نیروهای ما کمک کند.

 

وی گفت: من یقین دارم در مدت چند روزی که نیروها در حال مقاومت بودند نمایندگان بدخشان با سیاستمداران رده اول کشور هماهنگی داشتند اما معلومات و تعهد مقام های رده بالا در این زمینه بسیار ضعیف است حتی به گونه ای که ما فکر می کردیم شاید ما دچار اشتباه شدیم یا کسانی که به ما معلومات می دهند دچار اشتباه شده اند.

 

بر باور وی اگر این سیاست تغییر نکند ولایت بدخشان به دلیل موقعیت استراتژیکی که دارد ناامن تر خواهد شد و از طرفی طالب سازی سیاسی در ولسوالی هم مرز با تاجیکستان نیز بر ناامنی آن می افزاید.

وی افزود: اگر ولسوالی های هم مرز با تاجیکستان ناامن شود این ناامنی به آسیای مرکزی نیز رخنه خواهد کرد و از کنترل خارج خواهد شد.

 

بانو کوفی ابراز امیدواری کرد که پروژه امنیت افغانستان بازنگری جدی شود و دولت افغانستان نیز باید تفکیک درست از سیستم پولیس سازی محلی بدون در نظرداشت سلیقه سیاسی داشته باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار