افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 2 آوریل , 2017 لینک کوتاه خبر :

سقوطِ اجلاس براثر خواب آلودگیِ سران عرب!

سران عرب

در اجلاس سران اتحادیه عرب در بحر المیت، چند تن از سران عرب بطورعمیق خوابیدند!

عبدالباری عطوان روز نامه نگار باسابقه فلسطینی مقیم لندن و سردبیر روزنامه انترنتی رأی الیوم در سرمقاله اش در این باره نوشت: خواب عمیق سه تن از سران عرب در زمان برگزاری اجلاس سران اتحادیه عرب در بحر المیت توجه همگان را به خود جلب كرد. خاصتاً كه دو تن از آنان، یعنی عبدربه منصور هادی رییس جمهور (مستعفی) یمن و محمود عباس رییس تشكیلات خودگردان فلسطین مسئولان مستقیم دو موضوع محوری در این تلاش مشترک كشورهای عربی بودند و بیش از سایرین نیاز به حمایت سران عرب داشتند.

در این كه سخنرانی بیشتر سران عرب در جلسات علنی این اجلاس، تكراری، خشک و كسالت بار و خمیازه آور بود، بحثی نیست، اما تحمل چند ساعت كوتاهِ دو جلسه این اجلاس و مقاومت در برابر چرت زدن و خواب عمیق كار دشواری نبود.

ما نمی دانیم پخش تصاویر خواب سران عرب در اجلاس، اقدامی عمدی بود، یا تلاشی برای ارایه تصاویر جدید بود تا پوشش تصویری جلسات، از یكنواختی خارج شود.

اما مطمینا مسئولان ارشد پوشش خبری، چنین چیزی نمی خواستند. علت، هر چه كه باشد این تصویر برداران و كارگردانان كه واقعیت ها را منعكس كردند سزاوار دریافت جایزه اسكار هستند. چون در مستندسازی واقعیت سقوط اجلاس سران عرب، اتحادیه عرب و به طور كلی (ناكامی) تلاش مشترک كشورهای عربی، نوآوری داشتند.

قطعاً در نشست بعدی كه سال آینده در همین زمان برگزار خواهد شد، یكی از برجسته ترین و بزرگترین بنرها این خواهد بود: لطفا نخوابید! حتی عجیب نیست اگر به اشتراک كنندگان در این نشست و خاصتاً افراد كهنسال، كه اكثریت آنان را تشكیل می دهند، قرص ضد خواب داده شود.

تشكیلات رسمی كشورهای عربی پیر و فرتوت شده است و در شرایطی بحرانی به سر می برد و اگر سقوط، هنوز اتفاق نیافتاده باشد، وقوع آن نزدیک است و آنچه كه در سالون رسمی نشست های سران عرب در اجلاس بحر المیت اتفاق افتاد، گواه قاطعی بر این موضوع است.

ما آن دسته از سران عرب را كه از حضور در این نشست ها پرهیز می كنند، یا كسانی كه از قبول میزبانی آن شانه خالی می كنند، سرزنش نمی كنیم. نشست های كشورهای عربی ارزش و اهمیت خود را از دست داده است و عامل اتلاف وقت و هزینه هایی زیاد است و پولی که برای این نشست ها هزینه می شود، حق فقرا و گرسنگان است كه تعداد آنها در كشورهای ما زیاد است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار