- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

ولیعهد امارات، امریکا را نگران کرد!

محمد بن زاید

روزنامه واشینگتن پست نوشت: امریکا از بلندپروازی‌های امارات در منطقه نگران است…

روزنامه واشینگتن پست در راپور خود به نقل از مسئولان سابق امریکا نوشت که آنها از بلندپروازی‌های محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی در زمینه سیاست خارجی نگران هستند و رویکرد امارات با منابع و سیاست های امریکا در منطقه در تضاد است.

این روزنامه به درز محتوای سند جدیدی از یوسف العتیبه سفیر امارات در واشینگتن اشاره کرد که نقش امارات در کارشکنی در تلاش های صلح یمن را – که جان کری وزیر امور خارجه وقت امریکا انجام می داد- برملا می کند.

واشینگتن پست از دستیابی خود به اسناد و نامه های دیپلوماتک امارات که به بیرون درز کرده، خبر داد و نوشت که صورت جلسه نشست ولیعهد ابوظبی با خالد بحاج نخست وزیر (دست نشانده امارات و عربستان در یمن) در ماه مه سال 2015 عیسوی از جمله این اسناد است.

براساس سند، بن زاید در جریان نشست یاد شده بحاح را تشویق کرده است تا آتش بس با جنبش انصار الله یمن را نپذیرد و در تلاش‌های امریکا برای دستیابی به سازشی سیاسی در یمن کارشکنی کند .

این روزنامه افزود: ولیعهد ابوظبی در این جلسه بحاح را ترغیب کرد تا بر موضع خود در مخالفت با درخواست امریکا برای آرام کردن اوضاع یمن پافشاری کند.

به نوشته واشینگتن پست، ولیعهد ابوظبی به بحاح در این نشست گفت که باید صرف نظر از سخن وزیر خارجه امریکا و توانایی وی در متقاعد کردن طرف‌ها، موضع یمن باید قاطع باشد .

این روزنامه به نتایج تحقیقات دستگاه‌های استخباراتی امریکا درباره نقش امارات در هک کردن آژانس خبررسانی دولتی قطر و شعله ور کردن بحران بین کشورهای عرب حوزه خلیج فارس اشاره کرد که باعث شکاف و دو دستگی بین هم قراردادان واشینگتن و زیان به منافع امریکا شد و ارگ سفید را مجبور کرد که نقش میانجیگری ناخواسته را برای حل بحران بین هم قراردادانش بازی کند .

واشینگتن پست نوشت: امارات نقش محوری را در عملیات نظامی سرنگون کردن معمر قذافی رهبر لیبیا ایفا کرد اما موضع این کشور در مرحله بعدی تغییر و در فرایند صلح در این کشور مانع تراشی کرد.

این روزنامه افزود: مسئولان امریکایی از وضعیت سالهای پس از سرنگونی قذافی احساس ناامیدی می کنند زیرا امارات از جنرال خلیفه حفتر حمایت مالی و نظامی کرد که این حمایت تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه لیبیا را نقض می کند.