افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 14 جولای , 2017 لینک کوتاه خبر :

سفر بدون دستآورد وزیر خارجه امریکا به کشورهای خلیج فارس

رکس تیلرسون

به نقل از رویترز، سفر رکس تیلرسون به کشورهای خلیج فارس با هدف کمک به حل و فصل بحران در روابط قطر با کشورهای عربی منطقه صورت گرفته ولی در پایان مذاکرات تیلرسون با وزرای خارجه عربستان و سه کشور متحد ریاض، نشانه ای از دستیابی به پیشرفت برای حل و فصل این بحران به چشم نمی خورد.

بر اساس این راپور تیلرسون بدون دستیابی به پیشرفت قابل ملاحظه ای در مذاکرات با وزیر خارجه عربستان سعودی در شهر جده، به کویت بازگشته است. وی روز چهارشنبه توافقی را با قطر برای مقابله با تامین مالی تروریزم به امضا رسانده است ولی مخالفان قطر بر این باورند که این توافق موجب کاهش نگرانی ها نسبت به فعالیت های دوحه نخواهد شد.

یک مقام ارشد امارات متحده عربی در این باره گفت: هر گونه راه حلی برای این بن بست باید همه مسایل اصلی و کلیدی برای عربستان ، امارات مصر و بحرین را حل و فصل نماید.

تیلرسون با وزرای خارجه کشورهای منطقه دیدار و گفتگو کرده تا بدترین بحران سیاسی در روابط این کشورها طی دهه های اخیر را پایان دهد. وی دیدارهایی نیز با ملک سلمان شاه سعودی و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان داشته است.

شیخ عبدالله بن زائد آل نهیان وزیر خارجه امارات متحده عربی نیز در سخنانی گفت: بعید به نظر می رسد که سفر تیلرسون بتواند مناقشه فعلی را حل و فصل کند. فکر می کنم این سفر تنش ها را کاهش می دهد ولی تنها مشکل را به تاخیر می اندازد، مشکلی که در آینده افزایش خواهد یافت.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر و بحرین روابط سیاسی و تجاری خود با قطر را با پلان این اتهام که دوحه از تروریزم حمایت می کند، قطع کرده اند. قطر این ادعا را رد کرده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار