افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 10 می , 2018 لینک کوتاه خبر :

سعودی ها به جیب کارگران خارجی چشم دوخته اند!

عربستان کارگر

طبق مقررات جدید عربستان سعودی، کارگران خارجی از جمله باشنده گان افغان باید مالیات بپردازند.

این موضوع بسیاری از کارگران و تاجران خارجی مقیم عربستان سعودی، از جمله افغان‌ها را نگران کرده است.
حکومت عربستان در اقدامی که از ماه ژوئیه سال جاری عیسوی2018 آغاز کرد، از هر وابسته و همراه کارگران خارجی شاغل در بخش خصوصی، ماهانه مبلغی حدود ۲۶ دالر امریکا مالیات می‌گیرد، که آن را مقابل مالی نامیده است. باشنده گان سوریه و یمن در عربستان از پرداخت این مالیه معاف استند. براساس راپور‌ها این مبلغ هر سال به طور تدریجی تا سال ۲۰۲۰ افزایش می‌یابد. در آن سال، هر ماه باید بیش از صد دالر مالیالت بپردازند که سالانه به ۱۲۸۰ دالر می رسد.
اخذ مالیات از کارگران خارجی مقیم این کشور، تلاشی است در راستای متنوع ساختن منابع درآمد و رفع کسری بودیجه شدید عربستان سعودی. همزمان هدف دیگر آن ظاهرا اشتغال زایی برای سعودی‌ها است.عربستان امیداور است با فرارسیدن سال ۲۰۲۰ بین درآمد و هزینه در بودیجه این کشور تعادل برقرار شود.
پروفیسور ماگنس مارچدن، استاد پوهنتون ساسکس بریتانیا و از افغان‌شناسان برجسته این کشور که اخیرا از عربستان سعودی دیدن کرده می گوید، بسیاری از خانواده‌های افغان از عهده پرداخت این مبلغ بر نمی‌آیند و مالیات جدید ممکن است برای تاجران افغان نیز پرهزینه تمام شود. به گفته او، تأثیر این مالیات را بیشتر کارگران نسبتا مفلس و خانواده‌های افغان مقیم عربستان که پرتعداد استند احساس خواهند کرد. برای این خانواده‌ها بسیار دشوار خواهد بود که مجوز اقامت خود در عربستان را تجدید کنند، مخصوصا خانواده‌های کلان . پروفیسورمارچدن می گوید، اگر تاجران افغان نتوانند به فعالیت‌های خود درعربستان سعودی ادامه دهند، این بر فعالیت‌های تجاری افغان‌ها در دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس هم تأثیرات منفی خواهد گذاشت چون این وضعیت دسترسی آنها به سرمایه را محدود خواهد کرد.
هم‌زمان گرفتن مالیات ممکن است وضعیتی را به وجود آورد که استخدام کارگران مهاجر افغان مقیم عربستان سعوی برای تاجران افغان دشوار شود. این به آن معنا است که حواله‌ها یا مبالغی را که افغان‌ها به کشورمان می‌فرستند، هم ممکن است کاهش یابد.
راپور شده بسیاری از افغان‌های ثروتمند مقیم عربستان سعودی نیز به فکر مهاجرت به کشورهایی مثل قزاقستان و ترکیه و حتی کشورهای اروپایی استند. این تغییر مکان، به گفته‌ پروفیسور مارچدن، از نگاه تجاری برای تاجران افغان تاثیرات منفی خواهد داشت، چون به گفته‌ او بسیاری از این افغان‌ها، چندین دهه درعربستان سعودی زنده گی کرده و تجارت خود را در این کشور توسعه داده‌اند و در همین کشور راه‌های داد و ستد تجاری با کشورهای چین و ترکیه را بلد شده‌اند. آنها در دهه‌های گذشته، ثروت هنگفتی را در عربستان سعودی سرمایه‌گذاری کرده‌اند .
برخی افغان‌های مقیم عربستان سعودی می‌گویند، به این فکر استند که فرزندان خود را به اروپا بفرستند.
در این میان، آنهایی که ممکن است با وضعیت سخت‌تر روبرو شوند، خانواده‌های کم درآمدند که توانایی سفر به کشور سومی را ندارند. از یک طرف، فراهم کردن هزینه مالی بازگشت به افغانستان برای آنها دشوار است چون تعداد اعضای خانواده‌هایشان بالا است. از طرف دیگر، برخی از این خانواده‌ها از مناطقی در شمال، شمال شرق و مرکزافغانستان استند که امروز ناامن و بی‌ثبات است.
تعداد زیادی از خانواده‌های افغان برای چهار دهه در عربستان زنده گی کرده و مستقر شده‌اند. بیشتر اعضای این خانواده‌ها به طور کامل در جامعه عربستان سعودی کلان شده‌اند، همان‌جا تحصیل کرده و با این جامعه خو گرفته‌اند. مدغم شدن این افراد در جامعه افغانستان ممکن است دشواری‌ها و پیچید‌گی‌هایی در پی داشته باشد.
بیشتر افغان‌های مقیم عربستان سعودی و دیگر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، کارگر استند و در پروژه‌های تعمیری کار می‌کنند. اما بخش مهمی از جمعیت افغان‌ها در عربستان سعودی، سرگرم تجارت قالین و کالاهای ارزان قیمت چینایی استند.
همچنین، افغان‌ها رستورانتت‌ها و نانوایی‌های زیادی دارند، به خصوص در شهرهای مکه و مدینه و در این زمینه پیشتاز به شمار می‌روند. برنج ‌و نان مخصوصی که افغان‌ها درعربستان می‌پزند و به برنج بخاری و نان تمیس شهرت دارد، در بین عرب‌ها بسیار پر طرفدار است.
عربستان سعودی، امارات متحده عربی و قطر در نظر دارند که برای مقابله با مشکلات مالی، در سال ۲۰۱۸، مالیات ارزش افزوده را هم وضع کنند، گامی که بحرین، کویت وعمان هم آن را دنبال خواهند کرد.
در ماه جون، عربستان سعودی در اقدامی بی‌سابقه مالیات گزینشی بر برخی کالاها، از جمله سگرت و نوشیدنی‌های گازدار و انرژی زا وضع کرد که به افزایش قیمت این کالاها منجر شد. این مالیات برای سگرت و نوشیدنی‌های انرژی زا ۱۰۰فیصد و برای نوشیدنی‌های غیرالکولی ۵۰ فیصد است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار