افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 12 مارس , 2017 لینک کوتاه خبر :

سازمان ملل هشدارداد: مردم 4 کشور جهان از گرسنگی خواهند مُرد!

گرسنگی

به نقل از آسوشیتد پرس، سازمان ملل درباره بروز بزرگترین بحران انسانی جهان (گرسنگی و قحطی) هشدار داد…

 

بگفته مدیر امور بشردوستانه سازمان ملل، در حالی که بیش از 20 ملیون نفر در 4 کشور جهان با گرسنگی و قحطی مواجه هستند، جهان با بزرگترین بحران انسانی خود از سال 1945 و زمان تأسیس سازمان ملل مواجه شده است.

استیون اوبرین در این خصوص به شورای امنیت سازمان ملل گفت بدون یک تلاش جهانی هماهنگ و جمعی، مردم به همین سادگی از گرسنگی خواهند مرد و تعداد بیشتری بر اثر مریضی رنج خواهند کشید و جان خود را از دست خواهند داد.

وی تقاضا کرد بودجه‌ای اضطراری برای یمن، سودان جنوبی، سومالیا و شمال‌شرقی نیجریا در نظر گرفته شود و خواهان آن شد که به منظور ممانعت از بروز مصیبت، دسترسی ایمن و بدون مانع به این مناطق برای ارسال کمک‌های بشردوستانه ایجاد شود.

وی افزود: اگر بخواهیم دقیق باشیم، تا ماه جون به 4.4 ملیارد دالر نیاز داریم. وی افزود بدون تزریق پولی مناسب، سوء تغذیه شدید مانع از رشد اطفال خواهد شد و حضور آن‌ها را در مکاتب با مانع روبرو خواهد کرد، پیشرفت‌ها در حوزه توسعه اقتصادی با شکست مواجه خواهد شد و معیشت، آینده و امید از دست خواهد رفت.

او برین در ادامه اظهارات خود افزود: ما همین حالا هم در آغاز سال با بزرگترین بحران انسانی از زمان تأسیس سازمان ملل مواجه هستیم. حالا بیش از 20 ملیون نفر در 4 کشور با گرسنگی و قحطی روبرو هستند.

وی گفت بزرگترین بحران انسانی در یمن – مفلسترین کشور عرب — رخ داده است؛ جایی که دو سوم از جمعیت (18.8 ملیون نفر) به کمک نیاز دارند و بیش از 7 ملیون نفر گرسنه هستند و نمی‌دانند وعده غذایی آینده‌شان از کجا تامین می‌شود.

سازمان ملل و سازمان‌های غذایی از یک شاخص (در کنار چندین شاخص دیگر) برای تعریف و اعلام بروز قحطی استفاده می‌کنند: سوء تغذیه شدید در بیش از 30 فیصد از اطفال زیر 5 سال و نرخ مرگ و میر روزانه برابر با 2 مورد در هر 10 هزار نفر.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار