افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 1 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

سازمان ملل درباره جنایات جنگی در یمن تحقیق می کند

یمن

براساس قطعنامهای که نهاد حقوق بشری عالی سازمان ملل تایید کرده است، یک گروه از کارشناسان بین المللی و منطقوی برجسته برای نظارت و راپور درباره نقض های حقوقی در یمن وارد عمل می شوند.

به گزارش افغان تلکس به نقل از آژانس خبررسانی آسوشیتدپرس، تصویب این قطعنامه بر نزاع دپلوماتیک بر سر انعقاد یک توافق با هدف اعمال عالیترین سطح تلاشی در جنگ یمن پایان داد. عربستان و سایر کشورهای عربی با ارایه پیشنویس اصلاحشده قطعنامه توانستند موافقت ۴۷ عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را جلب کنند. این عالیترین ترکیب بین المللی است که تاکنون برای بررسی نقض های حقوق بشری در مُـلکی که به گفته سازمان ملل با بزرگترین فاجعه انسانی جهان روبروست، تشکیل میشود.

این قطعنامه پس از مذاکرات غیر علنی جنجالی برای رفع اختلافات میان نسخهای از پیشنهادات هالند و کانادا که خواستار تحقیقات یک کمیته بین المللی و مستقل در یمن شده بود و قطعنامه ای کمتر تاثیرپذیر از عربها به تایید رسید.

این قطعنامه های رقیب احتمالا مناقشه آمیزترین مساله حین یک جلسه سه هفته ای بودند که نهایتا جمعه به پایان رسید. آسوشیتدپرس به نام های از سوی عربستان دست یافته که نشان میدهد این کشور دستکم دو کشور مسبب قطعنامه هالند-کانادا را تهدید کرده و گفته است، تصویب آن میتواند اثری منفی در روابط دوجانبه با این پادشاهی ثروتمند داشته باشد.

در آخرین بازنگری روز پنجشنبه، این دو کشور غربی خواسته های خود را برای تشکیل یک کمیته تحقیق رسمی کاهش داده و متن پیشنهاد خود را به کارشناسان گروه بین الملل برجسته تغییر دادند. متن پیشنهاد عربها هم جمعه اصلاح شد و به پیشنهاد غربی ها جنبه منطقوی هم افزوده شد. آن کمسیونی که هالند و کانادا خواستار تشکیل آن بودند، یکی از جامعترین گزینه ها برای مفتشان سازمان ملل متحد بود.

قطعنامه ای که تصویب شد، از زید رعد الحسین، رییس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد میخواهد تا کارشناسانی را تا پایان امسال تعین کند تا نقض های حقوق بشری در یمن را مورد بررسی قرار دهند. شاهزاده زید از اردن، مکررا خواستار تشکیل کمسیون تحقیقات برای بررسی جرایمی شده بود که از جمله حین حملات هوایی ایتلاف تحت امر عربستان در یمن رخ داده بود. این کارشناسان ظرف یکسال به این شورا راپور میدهند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار