افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 21 نوامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

زیربحری های جرمنی و موج نارضایتی ها در رژیم صهیونیستی

%d8%b2%db%8c%d8%b1%d8%a8%d8%ad%d8%b1%db%8c

 

واکنش های تند سیاسی و رسانه ای در رژیم صهیونیستی به معامله خرید زیربحری های دولفین توسط  بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم و یک شرکت جرمنی همچنان ادامه دارد.

 

روزنامه لبنانی الاخبار روز دوشنبه نوشت که موضع گیری های زیادی در تایید و یا علیه این اقدام نتانیاهو صورت گرفته، عده ای خواستار تحقیقات قضایی در این دوسیه شده وعده ای هم این معامله را گامی در جهت تحکیم امنیت ملی رژیم صهیونیستی دانسته اند.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی در مقابل موج اعتراض های گسترده به معامله زیربحری های جرمنی راه فراری پیدا نکرده و تنها با تشکیل دو جلسه با وزیران حزب لیکود و کابینه خواسته است این پیام ارسال شود که مذاکرات صورت گرفته با شرکت جرمنی برای خرید زیربحری ها، متکی به اسناد و پروتکل ها بوده است.

اما چند مساله وقوع فساد در این دوسیه را تقویت می کند، اول اینکه، دیوید شیمرون نماینده نخست وزیر رژیم صهیونیستی، شخصا نمایندگی شرکت جرمنی طرف معامله را هم برعهده دارد.

دوم اینکه طبق راپور های رسانه های رژیم صهیونیستی، دستگاه های امنیتی و موشه یعلون وزیر جنگ وقت این رژیم با این معامله مخالفت کرده بودند.

درخواست ها برای آغاز تحقیقات قضایی درباره این معامله با ابعاد دیگری تداخل پیدا کرده که به زمینه های سیاسی حمله برخی سیاستمداران و رسانه ها علیه نتانیاهو مربوط می شود.

دو بعد قضایی و سیاسی این دوسیه باعث نمی شود بعد راهبردی آن نادیده گرفته شود چرا که این معامله نشان دهنده رویکرد رژیم صهیونیستی برای تقویت نیروی بحری خود خاصتاً در زمینه زیربحری ها است.

حجم بالای حمله های رسانه ای و سیاسی علیه نتانیاهو گذشته از نفی و یا تایید فساد او ، گویای آن است که این دوسیه در چوکات درگیری های سیاسی داخلی رژیم صهیونیستی روی می دهد.

از یک سو رسانه های صهیونیستی با شک و تردید این سوال را مطرح می کنند که آیا نتانیاهو نمی دانسته است نماینده اش، نمایندگی شرکت جرمنی را هم دارد و در عین حال اقدام به خرید سه زیربحری به قیمت چندین ملیون دالر کرده است آن هم زمانی که نهادهای امنیتی نظر مخالفی در این دوسیه داشته اند.

در مقابل، رسانه های طرفدار نتانیاهو و در راس آنها روزنامه اسراییل الیوم به دفاع از وی پرداخته و نوشته اند که همه این دوسیه تلاش جناح مقابل و رسانه ها برای به زیر کشیدن و ساقط کردن نتانیاهو است.

در بعد سیاسی نیز شاهد همین صف بندی هستیم. دشمنان نتانیاهو این اتفاق را فرصت مناسبی دانسته اند تا با حمله علیه او صلاحیتش من‌حیث نخست وزیر و مسئول امنیت ملی رژیم صهیونیستی را زیر سوال ببرند و در مقابل عده ای نیز به دفاع از او برخاسته اند.

همانطور که انتظار می رفت، یتسحاق هرتزوگ رییس جناح مقابل، دوسیه زیربحری ها را فرصت مناسبی برای ضربه زدن به نتانیاهو دانست و با استناد به مخالفت موشه یعلون وزیر جنگ وقت رژیم صهیونیستی، تشکیل کمیته تحقیق در پارلمان این رژیم ( کنست) را برای رسیده‌گی به این دوسیه خواستار شد.

در همین رابطه، ایهود باراک نخست وزیر اسبق رژیم صهیونیستی موضع خاص خود را داشت.

وی که به تازه گی انتقادهای زیادی علیه نتانیاهو وارد می کرد در خصوص این دوسیه گفت: زیربحری ها مساله ای حیاتی هستند اما اعتماد مردم مهمتر و حیاتی تر است زیرا علامت سوال های زیادی در این دوسیه وجود دارد.

همچنین یئیر لبید رییس حزب مخالف آینده ای هست هم آغاز تحقیقات قضایی در این دوسیه را خواستار شده و این سوال را مطرح کرده است که چرا جرمن ها شمرون را استخدام کردند؟ چون او فرد نزدیک به نخست وزیر اسراییل بوده است.

لبید افزود: با جرمن ها مذاکره کردیم و آنها می دانستند که نماینده نخست وزیر اسراییل کارمند خودشان است اما ما از این مساله بی اطلاع بودیم.

در مقابل، یوآف غلانط عضو هیات وزیران که در صدر دفاع کنندگان از نتانیاهو قرار دارد، تاکید کرد که مخالفت نهاد های امنیتی با معامله زیربحری ها دروغ است.

آی دیختر رییس کمیته خارجی و امنیت پارلمان رژیم صهیونیستی (کنست) با تاکید بر همین مساله گفت که این کمیته مساله زیربحری ها را با طرف های تخنیکی مربوطه که درچند سال اخیر در تصمیم گیری در این دوسیه نقش داشته اند، بررسی کرده است.

وی افزود: کسانی که در خصوص صلاحیت و اختیارات نتانیاهو تردید آفرینی می کنند، در حقیقت در صلاحیت های اردو تردید ایجاد می کنند.

رژیم صهیونیستی برای خرید سه زیربحری مدل دولفین یادداشت تفاهم محرمانه ای با شرکت جرمنی تیسینکروب سازنده زیربحری ها امضا کرده است.

رژیم صهیونیستی چند سال پیش شش زیربحری از همین مدل خریداری کرده بود که پنج زیربحری را تحویل گرفته و به انتظار تحویل زیربحری ششم است.

با این حال، تصمیم خرید سه زیربحری جدید که بخشی از پلان توانمند سازی نیروی بحری این رژیم خوانده شده، می تواند نتانیاهو را در دوسیه های فساد غرق کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار