افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 9 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

رهبری ناکارآمد/حکومت ملت را معامله کرده!

هیچ بیگانه ای، که در کشوری دیگر وارد می شود آن کشور را نمی سازد. آمریکا هم که به کشور ما آمده است قصد ندارد افغانستان را بسازد. یکی از مشکلات بزرگ کشور ما هم این است که رهبری نداریم که کارآمد و مستقل باشد.این موضوع فرصت خوبی است که آمریکا و پاکستان منافع خود را در افغانستان دنبال کنند. رهبران ما کسانی هستند که ملت را معامله کرده اند.

 

حکومت وحدت ملی گویا از گذشته درس عبرت نمی گیرد و دوباره با گام هایی نا مطمین در کنار پاکستان قرار می گیرد. رییس اجرایی حکومت، یکبار دیگر از پاکستان و نقش این کشور در تحولات افغانستان و این که این کشور در راستای مبارزه با تروریزم و افغانستان باثبات همکاری کند یادآوری کرد. آیا این بار پاکستان در این ادعا صادق خواهد بود؟ نقش آمریکا در این موضوع چگونه خواهد بود؟

بسم الله شیر رییس حزب وفاق ملی در برنامه «راه حل» گفت: با کمال تاسف ما هنوز نتوانسته ایم دوست و دشمن خود را بشناسیم و کسی را به عنوان رهبر در افغانستان داشته باشیم. گرچه رهبران زیادی داشتیم اما هیچ کس از آنها به خیر ملت کار نکرده اند. رهبران ما به خصوص سه رهبر اخیر افغانستان همیشه مصروف خود و جمع آوری دارایی برای خود بوده اند. به همین دلیل فرزندان این وطن تا هنوز بی سرنوشت هستند. در این کشور مردم، از دانشمند گرفته تا کسانی که دهقانی می کنند هیچ سرنوشت مشخصی ندارند.

وی در خصوص نقش آمریکا در پیشرفت افغانستان اظهار کرد: هیچ بیگانه ای، که در کشوری دیگر وارد می شود آن کشور را نمی سازد. آمریکا هم که به کشور ما آمده است قصد ندارد افغانستان را بسازد. یکی از مشکلات بزرگ کشور ما هم این است که رهبری نداریم که کارآمد و مستقل باشد.این موضوع فرصت خوبی است که آمریکا و پاکستان منافع خود را در افغانستان دنبال کنند. رهبران ما کسانی هستند که ملت را معامله کرده اند. ملت ما صادقانه تمام دارایی ها و وجود خود را به دست رهبران داده اند تا آنها برایشان حکومت بسازند اما متاسفانه آنها پاسخ این همه صداقت مردم را اینگونه دادند.

 

جناب شیر حکومت گذشته را آغاز مزدوری برای آمریکا دانسته و گفت: وقتی حکومت کرزی به وجود آمده بود مردم باید اعتراض می کردند، فردی از مردم رهبر می شد و به کمک مردم، کرزی را مجبور می ساختند که برای مردم باشد، نه حکومت پاکستانی و نه دوست طالبانی که مردم را قربانی می کند و نه آمریکایی که فقط ادعای مبارزه با تروریست می کند.

 

رییس حزب وفاق ملی معتقد است رهبران رده بالای ما همه برای بیگانگان کار می کنند و اظهار کرد: در میان سیاستمداران ما کسی وجود ندارد که خودرا به کشور بیگانه ای نفروخته باشد. آنها خود را به بیگانه ها فروخته اند و ما امروز اینطور در به در هستیم. اگر آنها خود را متعلق به ملت می دانستند ملت نجات پیدا می کرد. رهبران ما باید در حال حاضر به آمریکا بگویند: «پای خود را از افغانستان جمع کند و برود. ما تو را نمی خواهیم چرا که تو هیچ کاری برای ما انجام نداده ای. بلکه باعث شده ای مردم ما بیشتر و بیشتر کشته شوند.» اما رهبران ما چنین کاری نمی کنند چرا که خود از جانب آمریکا انتخاب شده اند.

 

به باور شیر افغانستان نیازی به کمک های آمریکا ندارد و افزود: آمریکا از یک طرف هزینه های پولیس و اردو را می دهد، معاش کارمندان دولت را می دهد و از طرف دیگر باعث کشته شدن مردم می شود. مردم نمی خواهند آمریکا این هزینه ها را در کشورمان انجام دهد، مردم نمی خواهند به قیمت کمک های ناچیزی که آمریکا می کند جان خود را از دست بدهند. آمریکا به ما هم پول می دهد، به طالبان هم پول می دهد، به پاکستان هم پول می دهد و در این میان وطن و ملت ما هر روز در به در و بیچاره تر می شود. متاسفانه رهبران افغانستان این توانایی را ندارند که از افغانستان دفاع کنند. اگر من رهبر افغانستان بودم به صراحت به آمریکا می گفتم ما به پولی که ملت ما را قربانی کند نیاز نداریم.

 

وی در پایان گفت: اگر ما آمریکا را در افغانستان نداشته باشیم دوست و دشمن ما مشخص می شود و می دانیم که باید با پاکستان و دشمنان خود چه کنیم اما متاسفانه حالا رهبران، ما را گروگان گرفته اند و در حلقوم آمریکایی ها انداخته اند. برای آمریکایی ها هم هیچ فرقی نمی کند که بر سر ما چه چیزی می آید. آنها به دنبال منافع خود هستند.

مشکل بزرگ ملت ما این است که ما رهبری نداریم که از ما دفاع کند و منافع ملی ما را دنبال کند. این رهبرانی که بر ما حکومت می کنند دست نشانده هایی هستند که اهداف باداران خود را دنبال می کنند و به فکر پر کردن جیب های خود هستند. آنها بر ما تحمیل شده اند. به همین دلیل همیشه در حال فریب دادن ما هستند. هر کشوری برای خود تجارت هایی دارد که از طریق آن روزگار می گذراند. متاسفانه در افغانستان تجارت در فروختن کشور و ملت است که رهبران آن را انجام می دهند. سه دهه است که ما در این تجارت غرق هستیم و ملت قربانی می دهد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار