افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 17 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

رهبران حکومت وحدت ملی باید استعفا دهند

رییس اجرایی اعلام کرده است که احتمال دارد معرفی کابینه سه هفته دیگر به طول انجامد. وی می گوید: از این تاخیر راضی نیستیم اما کابینه باید در چارچوب حکومت وحدت ملی باید انتخاب شود و شاید چند هفته را در بر گیرد. در حالیکه مجلس در انتظار معرفی هر چه زودتر اعضای باقی مانده کابینه است، کابینه ناتکمیل حکومت وحدت ملی حتی صبر اوباما را به سر آورده است و رییس جمهوری آمریکا در گفتگویی ویژه با مقام های آمریکا تاکید کرده که اعضای باقی مانده را هر چه زودتر معرفی کنند.

 

سید اسحاق گیلانی رییس حزب نهضت همبستگی ملی افغانستان در برنامه «فراخبر» گفت: مردم افغانستان با رای هایی که داده بودند منتظرعملی شدن شعارهایی بودند که رهبران هنگام انتخابات داده بودند. پس از آن ماجراهای تاخیر کابینه پیش آمد بالاخره کابینه معرفی شد و تعدادی از آنها از نیمه راه به پارلمان منصرف شدند، تعدادی تحصیلکرده نبودند، تعدادی دو تابعیته بودند، تعدادی رای اعتماد نگرفتند. تعدادی که رای گرفتند کابینه ای نیمه کاره ساخته اند. حالا هم پارلمان افغانستان از مرخصی برگشته اند و منتظر هستند که کابینه به آنها معرفی شود.

 

وی در ارتباط با سخن رییس اجراییه درمورد تاخیر بیشتر برای معرفی کابینه عنوان کرد: رییس اجراییه می گوید که ما تا سه هفته دیگر هم نمی توانیم کابینه را معرفی کنیم، در کار ما نواقص است. گفتن همین حرف شهامت دارد تا مردم افغانستان بفهمند که مشکل در ارگ است ، این دو رهبر نمی توانند با هم توافق کنند و کابینه را بسازند. بهتر این است که هر دو بزرگوار از کار خود استعفا بدهند و کار رابه ملت افغانستان واگذار کنند تا ملت افغانستان برای چند مدتی حکومت موقت ایجاد کنند تا با انتخاباتی جدید واقعا نمایندگی خوب از ملت افغانستان می کند و برای جهان هم نشان دهد که لیاقت ساختن کابینه و اداره مملکت را دارد.

 

گیلانی اختلافات دو رهبر حکومت را عمیق دانسته و اظهار کرد: دو رهبر خود اظهار می کنند که بین آنها مشکلی وجود ندارد اما اختلافات آنها فاحش است. اختلاف در بیانیه هایی که می دهند وجود دارد، اختلاف در اشتراک کارشان وجود دارد همین که با وجود دو رهبر هنوز کابینه ساخته نشده است خود نشان گر اختلاف بزرگی است.

 

وی حتی صلح طالبان را مشروط به تشکیل کابینه دانسته و گفت: صحبت های اخیر دولت پاکستان همین بود که طالبان زمانی برای صلح صحبت خواهند کرد که کابینه تشکیل شده باشد و رییس شورای عالی صلح مشخص باشد. به همین دلیل این مذاکرات فقط یک آوازه است.حکومت افغانستان دوبار به پاکستان رفته و طالبان با آنها صحبت نکرده است و این ناکامی حکومت را نشان می دهد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار