افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 17 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

ذوق زدگی سیاسی نه، متانت سیاسی

معاون وزیر دفاع روسیه می گوید گروههای وابسته به داعش در نقاط مختلف افغانستان نفوذ دارند و فعالیت می کنند. این مقام ارشد روسی نگران آن است که این گروهها هم پیمانان روسیه در آسیای میانه تهدید نکنند. رییس سنای افغانستان می گوید: ما صلح می خواهیم اما این گونه صلح نه که طالب به داعش تبدیل شود و بیرق سفید به سیاه، تجهیز کننده آن که معلوم است.

 

روح الله امین استاد دانشگاه در برنامه «فراخبر» گفت: داعش ممکن است به عنوان یک حرکت نوظهور به نظر ما آید و یک عنوان خبری باشد اما می شود گفت که داعش یک روایت بسیار قدیمی در جهان اسلام است و در هر تمدن دیگر دینی و مذهبی، مذهب سعی می کند مرزهای سیاسی را عبور بدهد و مرزهای اقوام را عبور بدهد و مرزهای هویت های ملی را بشکند وخود مذهب به یک هویت فراگیر تبدیل شود. در دنیای اسلام بحث اینکه چرا ما عقب ماندیم چرا از قطار تمدن یا صنعتی شدن دنیای دیگر و بهبود اقتصادی و رفاه در جوامع دیگر عقب ماندیم. یکی از جوابها این بود که ما از معارف دینی خود دور ماندیم. یکی از بحث ها این بود که ما با علم و تحول آن مخالفت کردیم. داعش در سطح، خواهان خلافت جهانی اسلام است ولی در لایه های پایین تر اینکه از کجا آمده و چکار می کند، موضوع دیگری است.

 

وی افزود: افغانستان در حال حاضر به میدانی تبدیل شده است که هر کس می آید و روایت خود را به ما می فروشد. ما یک مصرف کننده ساده برای انواع قرائت های دینی و سیاسی برای انواع روایت های اجتماعی شده ایم.

 

امین به دست آوردن صلح را به قیمت از دست هر چیزی جایز نداسته و گفت: من صلح را تعبیر به آب می کنم صلح مانند آب حیات بخش است. برای گرفتن آب از چاه چند راه وجود دارد. یکی از راهها این است که آب را کم کم از چاه بیرون بیاوریم اما دلیل نمی شود که چون آب به مقدار زیاد نیاز داریم خود را با سر داخل چاه بیندازیم تا همه آب نصیب ما شود.

صلح هم همینگونه است ما نمی توانیم به یک باره و به قیمت از دست دادن خیلی چیزها آن را به دست بیاوریم. صلحی که به قیمت از دست رفتن هویت و اعتبار بین المللی افغانستان به دست بیاید آن صلح برای هیچ کس هیچ چیزی نخواهد داشت.

 

این استاد دانشگاه پاکستان را به این آسانی حاضر برای از دست دادن طالبان نمی بیند و می گوید: طالبان برای پاکستان فقط یک بازی شطرنج نبود، یک حربه استراتژیک بود، حربه استراتژیک در معادلات دیپلماتیک و سیاسی به این سادگی تغییر نمی کند. ممکن است مقداری از نیت پاکستان برای صلح خوب باشد اما طالبان به عنوان یک دست برای پاکستان به شمار می رود و پاکستان دست خود را قطع نخواهد کرد.

 

وی در پایان افزود: ما باید برای رسیدن به صلح ذوق زدگی سیاسی نداشته باشیم. ذوق زدگی در سیاست نوعی آسیب است. مانند این است که تشنه هستیم و اولین آبی را که ببینیم بنوشیم، امکان دارد این آب کثیف یا دزدی باشد. ما باید در این رابطه متانت سیاسی داشته باشیم و به یکباره تمام امتیازات را ندهیم.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار