افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 11 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

دولت چین با این کمک ها به افغانستان در پی چیست؟

در اوج تاریکی آسمان سیاست افغانستان به خاطر ناامنی های اخیر، فقر و بیکاری و شکوه و گلایه های مردم در شرایط فعلی افغانستان که بی تردید به خاطر دولتمردان خوش نمی خورد و خاطرشان تیره گشته بود، امروز پس از سفر معاون رییس جمهور چین به افغانستان خنده بر لبان دولتمردان افغانستان دیده شد. چرا که خبر از کمک هایی شد که به آسیب دیدگان زلزله می دهند، خبر از بورسیه هایی شد که از جانب چین می رسد، باز خبر از کمک هایی شد که برای ساخت مسکن در افغانستان خرج می شود. سوال اساسی این است که دولت چین با این کمک ها به افغانستان در پی چیست؟

 

غلام فاروق مجروح عضو مجلس نمایندگان در برنامه «آماج» گفت: این موضوعات از جانب دولت افغانستان می تواند حایز اهمیت باشد. اهدای 500 بورسیه برای جوانان افغانستان رقم بسیار خوبی است. ایجاد اسکنرها در دروازه شهر کابل و هم چنین ساختن آپارتمان ها همه نوعی دلگرمی و دلچسبی چین را به افغانستان نشان می دهد. باور من این است که اگر حرفهایی در پشت پرده هم باشد، حرفهایی است که به منفعت افغانستان است. به این دلیل که تنها جایی که چین از آن صدمه می بیند و مرکز افراطیت در چین است منطقه سانک یانگ چین است، چین می خواهد با ساختن یک بندر اقتصادی و احیای مجدد راه ابریشم از طریق افغانستان، از یک طرف آن شهر را به یک شهر تجارتی و مرزی تبدیل کند تا بتواند زمینه و فرصت های شغلی، کاری و دلچسبی به زندگی در آنجا بیشتر شود و بتواند از افراطیت در آنجا جلوگیری کند و از طرفی هم بتواند به منابع خام افغانستان دسترسی پیدا کند. از تمام این موارد این مورد برای ما مهمتر است.

 

وی در خصوص سفر معاون رییس جمهور چین به افغانستان اظهار کرد: سفر معاون رییس جمهور چین به افغانستان سفری مثبت است و این می تواند برای افغانستان اهمیت زیادی داشته باشد. اگر راه ابریشم احیای مجدد شود هم چین می تواند به افراطیت در بخشی از کشور خود که با افغانستان هم مرز است خاتمه دهد و هم افغانستان می تواند سرمایه گذاری چین را زیاد کند و هم محل ترانزیتی برای کشورهای آسیای میانه و حتی خاورمیانه شود و این می تواند برای افغانستان نیز درآمد زایی داشته باشد.

 

مجروح در خصوص این سفر از نگاه پاکستان گفت: شکی در این نیست که چین یک رابطه بسیار استراتژیک اقتصادی با پاکستان دارد و پاکستان می تواند نقش بسیار کلانی را در اقتصاد چین هم بازی کند و بندر گوادر موضوع بسیار مهمی از لحاظ اقتصادی است که می تواند برای پاکستان و چین بسیار مهم باشد اما مشکل امنیتی افغانستان در اولویت های پاکستان است. تضعیف حکومت افغانستان به خاطر تضاد تاریخی که با افغانستان دارد جزو خطوط اساسی سیاست خارجی پاکستان است. جزو منافع ملی پاکستان است که در این قسمت هیچگونه تعدیلی در آن نمی آورد. باور من این است که دولتمردان افغانستان اگر می خواهند که امنیت در افغانستان بیاید و برای آن آمادگی بگیرند باید مشکلات تاریخی خود را با پاکستان حل کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار