افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 4 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

دولتمردان دیروز ، منتقدان امروز !

منتقدان امروز دولت به خاطر منافع شخصی شان در صدد تضعیف نظام هستند.
عطا محمد نور افزوده است کسانی که دیروز در دولت سهم داشتند و از منابع دولتی استفاده می کردند هیچگاهی جرأت انتقاد از دولت و حکومت را نداشتند اما امروز که دیگر در دولت نیستند به خاطر منافع شخصی شان در پی تضعیف نظام و حکومت اند.

او نفوذ مخالفان مسلح دولت در میان نهادهای امنیتی و موجودیت مهره ها و شخصیت های مهم طرفدار مخالفان مصلح را که باعث قتل های زنجیره ای در کشور شده است، نشان دهنده نبرد استخباراتی میان قدرت های منطقه می داند.

والی بلخ که در همایش بزرگداشت از 21 سالگرد شهادت جنرال محمد داوود داوود، شاه جهان نوری و جنرال عبد الرحمن سید خیلی در مزار شریف صحبت می کرد، نفوذ مخالفان در صفوف نیروهای امنیتی را نشان نبرد استخباراتی منطقه ای خواند.

وی افزود ضعف نهادهای امنیتی در راستای پیگیری پرونده ترور شخصیت های جهان و مقاومت، در رأس آن رهبر جهاد مقاومت کشور شهید ربانی نگران کننده است.

والی بلخ بدون نام بردن از فرد یا گروه خاصی، برخی از کتله های موسوم به اپوزیسیون دولت را متهم به امتیازگیری های سیاسی کرده، هشدار داد که این بازی های سیاسی افغانستان را به سوی بحران سوق می دهد.

والی بلخ تخریب نظام حکومت را برخاسته از حس خودخواهی این افراد بیان کرده، افزود منتقدان به جای تخریب نظام و در جستجوی پیدا کردن راه برای اصلاح نظام حاکم باشند.

این دومین انتقاد والی بلخ در جریان دو ماه اخیر است که در آن برخی از جریان های سیاسی مخالف دولت را متهم بر تخریب نظام می کند.

در همین حال ، والی بلخ ازعدم رسیدگی به پرونده های قتل های زنجیره ای در کشور انتقاد کرده و می گوید که چهره هایی در دولت مانع بررسی این پرونده ها می شوند.وی هشدار می دهد که افراد کارکن برای افغانستان یکی در پی دیگری کشته خواهند شد.

به باور او این توطئه ها با وسیله شماری از تخریب کاران راه اندازی شده است افرادی که به گفته وی در دستگاه حکومت نفوذ کرده اند آقای نور اختلافات قومی، تعصبات سمتی، ناکارایی بین نهادهای دولتی و تصمیم گیری های غیر مرجع مخالفان سیاسی حکومت برای کشور نگران کننده می داند.

وی از شورای عالی صلح می خواهد تا با رهبران اصلی طالبان گفتگو کنند و آنان را در تصمیم گیری ها شریک ساخته و برایشان امتیاز قایل شوند تا افغانستان از این وضعیت رهایی یابد.

افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار