افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 26 آگوست , 2017 لینک کوتاه خبر :

داعش اروپا را به وحشت انداخته است!

داعش

حملات تروریستی اخیر در اروپا نشان داد که تشدید قوانین امنیتی در بسیاری از کشورهای اروپایی هم نتوانسته مانعی بر سر راه نقشه های تروریستی داعش باشد.

حملات تروریستی اخیر در بارسلون هسپانیا و فنلند که باز هم منجر به کشته شدن شمار زیادی از باشنده گان اروپایی شد و داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفت دوباره موجب بازگشت ترس و وحشت ترور به اروپا شد و بحث های امنیتی در این اتحادیه را مجددا داغ کرد.

این حملات تروریستی نشان داد که تشدید قوانین امنیتی در بسیاری از کشورهای اروپایی هم نتوانسته مانعی بر سر راه نقشه های تروریستی داعش در اروپا باشد.

داکتر ینز پیتر استفن از کارشناسان برجسته مؤسسه صلح داکتران جهانی برای جلوگیری از جنگ‌های اتمی در جرمنی (ippnw) در گفتگویی به این مساله پرداخته است.

تغییر استراتیژی داعش هم زمان با شکست های منطقوی

داکتر استفن درباره اینکه آیا حملات تروریستی در هسپانیا مرحله جدیدی از تنش زایی داعش در اروپا را نشان می دهد گفت: در اینجا یک تغییر استراتیژی داعش قابل مشاهده است. از دست دادن مناطق تحت تصرف داعش بر اثر شکست های روزافزون نظامی سبب شده داعش از جنگجویان خود بخواهد در وطن خود بمانند و از آنجا جنگ علیه مخالفان خود در عراق و سوریه را در پیش گیرند.

آسیب حملات تروریستی تابستانی داعش به توریسم اروپا

این کارشناس برجسته جرمن در ادامه سخنانش به حمله تروریستی یک ون به جمعیتی در بارسلون هسپانیا که بیش از 14 نفر کشته و تعداد زیادی مجروح شدند اشاره کرده و گفت: ما نباید این مسئله را فراموش کنیم که هسپانیا پیش از این هم هدف حملات تروریستی داعش بوده است. علاوه بر آن این مسئله قابل توجه است که این حمله تروریستی به انسان ها در موسم رخصتی‌ها تابستان نه تنها به باشنده گان هسپانیایی بلکه توریست هایی از سراسر اروپا آسیب رسانده است. انجام حملات تروریستی با هدف توریسم تابستانی، ترس را در سراسر اروپا گسترش داده و هم زمان درآمدهای گردشگری کشورها را کاهش می دهد.

ابراز نگرانی درباره گسترش موج حملات تروریستی داعش در غرب هم زمان با شکست های منطقوی

داکتر استفن در ادامه در این باره که به نظر شما خطر ترور در اروپا تا چه اندازه بالا است و هدف داعش از این حملات تروریستی چیست گفت: من از موج حملات تروریستی داعش در اروپا هم زمان با شکست های نظامی این سازمان در منطقه می ترسم. ممکن است مرحله ای شکل گیرد که در آن مبارزه ایدئولوژیک علیه غرب برای داعش مهم تر از حفظ قلمرو تحت سلطه آن باشد. مناطق ترور می تواند در نقاط مختلف اروپای غربی باشد زیرا ما در همه این کشورها جوانانی با زمینه های مهاجرتی داریم. باید بگوییم این جوانان چانس کمی برای موفقیت های اقتصادی در کشور خود دارند و همچنین از احترام اجتماعی کم تری برخوردارند.

حملات تروریستی داعش با ابزار روزمره زنده گی نگران کننده است

داکتر استفن درباره اینکه داعش در نیس، برلین و بارسلون حملات تروریستی خود را با موتر انجام داده و نظر شما در این باره چیست نیز گفت: این مسئله نگران کننده است. دسترسی به وسایل نقلیه بزرگتر اغلب به صورت قانونی و یا از طریق سرقت کار ساده ای است. در این گونه حملات تروریستی عوامل ترور بر خلاف حملات تروریستی با سلاح و مواد منفجره نیاز به قابلیت خاصی ندارند و خطر اینکه سازمان های امنیتی به این اقدام آن ها پی ببرند کم تر است. همچنین این مسئله نیز نگران کننده است که حتی وسایل دیگری از زنده گی روزمره انسان ها برای حملات تروریستی از طرف داعش مورد استفاده قرار گیرد.

دخالت های نظامی غرب در منطقه عامل تشدید ترور در اروپا

وی در بخش پایانی این مطلب در این باره که غرب باید چه اقداماتی برای حل این مسئله انجام دهد و آیا دخالت های نظامی امریکا و غرب در منطقه چه تاثیری براین وضعیت داشته است نیز گفت: مسلما مداخلات نظامی غرب در منطقه عامل شکل گیری حملات تروریستی بیشتر در اروپا است. همچنین شرایط اجتماعی عوامل ترور که در اروپا کلان می شوند و در همین جوامع به حاشیه رانده می شوند نیز از عوامل تشدید این حملات تروریستی است. به عبارت دیگر باید بگوییم که توزیع عادلانه ثروت جوامع غربی و همچنین یک نظم جهانی عادلانه تر که در آن جنگ ابزار سیاست نباشد اهمیت دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار