افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 5 نوامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

خودکشی سیاسی سعد حریری به روایت داکتر امین حطیط

سعد حریری

این کارشناس لبنانی با تاکید بر این مسئله که سعد حریری علی رغم تمایلش مجبور به استعفا شده است گفت: این استعفا برای خود سعد حریری و نزدیکانش نیز غافلگیر کننده بود و او هم اکنون حکم یک زندانی در عربستان را دارد. این اقدام خود کشی سیاسی حریری بود. 

یک کارشناس لبنانی تاکید کرد که استعفای سعد حریری اولین مرحله از پلان صهیونیستی- سعودی برای حمله به لبنان است و از قطع شدن ارتباط با سعد حریری در عربستان خبر داد.

داکتر امین حطیط سرلوای متقاعد اردوی لبنان و کارشناس امور سیاسی این کشور استعفای سعد حریری نخست وزیر لبنان را آغاز نقشه جدید صهیونیست ها و آل سعود برای حمله به لبنان دانست و گفت: استعفای سعد حریری اولین مرحله از نقشه ای است که سعودی ها و صهیونیست ها برای بر هم زدن امنیت لبنان و رویارویی با حزب الله و محور مقاومت طراحی کرده اند، آنان نقشه ای طراحی کرده اند که سه رکن اصلی دارد و با استعفای سعد حریری و ایجاد خلأ در بدنه دولت لبنان آغاز می شود و در مرحله دوم با ایجاد فتنه در داخل لبنان ادامه می یابد،سعودی ها و صهیونیست ها گمان می کنند فتنه ای که ایجاد خواهد شد می تواند حزب الله را زخمی و زمین گیر کند تا بتوانند در مرحله سوم به لبنان حمله کنند.

وی ادامه داد: به طور کل می توان پلان و دیدگاه صهیونیست ها و سعودی ها را اینگونه تشریح کرد اما این احمق ها نمی دانند و یا خود را به ندانستن زده اند که شرایط امروز لبنان به طور کل با وضعیت کشور در سال 1988 متفاوت است. محور مقاومت امروز دست برتر را دارد و اجازه نمی دهد که هیچ یک از پلان هایشان به سرانجام برسد. این پلان از پیش شکست خورده است و عواقب منفی آن دامنگیر طراحانش خواهد شد، سعودی ها و صهیونیست ها دست خود را در آتشی که برپا کرده اند خواهند سوزاند.

این کارشناس لبنانی با تاکید بر این مسئله که سعد حریری علی رغم تمایلش مجبور به استعفا شده است گفت: این استعفا برای خود سعد حریری و نزدیکانش نیز غافلگیر کننده بود و او هم اکنون حکم یک محبوس در عربستان را دارد. وی اعلامیه استعفای خود را از روی یک برگه که هیچ اطلاعی از محتوای آن نداشت خواند و در فلم اعلام استعفای حریری می بینیم که او تا چه اندازه نا آرام و ناراحت است، این اقدام خود کشی سیاسی حریری بود. اطرافیان سعد حریری و حتی اقارب نزدیکش هیچ اطلاعی از وضعیت او ندارند و از روز گذشته تلاش می کنند با او تماس بگیرند اما موفق نمی شوند.

وی همچنین گفت: عربستان با تحریک رژیم اشغالگر قدس دست به این اقدام زد، به نظر ما پیروزی های کلان محود مقاومت در سوریه، فروپاشی سیاست های عربستان در منطقه و همچنین نزدیک بودن انتخابات پارلمانی لبنان که پیشبینی می شود حزب الله بتواند در آن موفقیت چشم گیری کسب کند، باعث شد تا عربستان دست به این اقدام جنون آمیز بزند.

امین حطیط در پایان تاکید کرد که دولت لبنان به خوبی می تواند از این پالش عبور کند و توضیح داد: قانون اساسی لبنان توانایی خوبی برای پوشش خلاء های این چنینی دارد، رییس جمهور لبنان قانوناٌ اجازه دارد در صورت ادامه بازداشت سعد حریری در عربستان و عدم بازگشت او به کشور بعد از چند روز با تایید پارلمان یک کابینه جدید تشکیل دهد. در خصوص وضعیت امنیتی در لبنان باید بگویم که همه چیز تحت کنترول است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار