افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 10 دسامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

خلیلزاد، نماینده امریکا یا افغانستان؟!

اخیرا شک و گمان ها در مورد احتمال حضور زلمی خلیلزاد؛‌ سفیر سابق امریکا در افغانستان و فعال سیاسی جمهوری خواه آن کشور که اصالت افغانی دارد در صحنه سیاسی افغانستان بالا گرفته است.

به گزارش روزنامه امریکایی وال استریت ژورنال،‌ خلیلزاد به تازگی بار دیگر وارد کابل شده؛ تا به گفته خودش “دستیابی به توافق میان شخصیت ها و نیروهای کلیدی برای رسیدن به اجماع در مورد مسائل مهم پیش روی کشور را تسهیل” کند.
شماری از سیاستمداران افغان می گویند که یکی از این مسایل مهم، این است که در سال ۲۰۱۴ که مدت زمان قانونی حکمرانی رییس جمهور کرزی به پایان می رسد چه کسی گزینه مناسبی برای جانشینی وی خواهد بود.

اما کارشناسان می گویند که این چیزی است که از همین اکنون، اعتبار انتخابات آینده ریاست جمهوری به عنوان مسیر مشروع انتقال قدرت در افغانستان را زیر سؤال می برد و زمینه را برای به قدرت رساندن یک رییس جمهور پروژه ای از سوی امریکایی ها هموار می سازد.
با این حال، زلمی خلیلزاد تاکید می کند که سیاستمداران افغان باید مطمئن شوند که تغییر دولت به صورت قانونی، دموکراتیک و منظم انجام خواهد شد.

او در عین حال، احتمال حضور خود به عنوان نامزد انتخابات آینده ریاست جمهوری را رد یا تایید نکرد. این در حالی است که از مدت ها به این سو در محافل سیاسی و رسانه ای کشور از او به عنوان یکی از گزینه های انتخابات آینده ریاست جمهوری نام برده می شود.
گزارش هایی نیز وجود دارد مبنی بر اینکه سفیر سابق امریکا از یک سال پیش تاکنون، سرگرم تقویت هسته های حمایتی و پشتیبانی از نامزدی خود در انتخابات آینده ریاست جمهوری است.
محمد محقق؛ از رهبران جهادی که خود اخیرا با خلیلزاد دیدار کرده نیز به نحوی این خبرها را تایید کرده است. محقق می گوید: او می خواهد در صحنه سیاسی افغانستان حضور داشته باشد.
این در حالی است که این خبرها و گزارش ها از همین اکنون آینده استقلال و حاکمیت ملی افغانستان را با پرسش هایی بسیار جدی مواجه می سازد.

آقای خلیلزاد در حالی ظاهرا تمایل دارد تا از نیمه افغانی تابعیت خود برای جواز شرکت در انتخابات آینده ریاست جمهوری استفاده کند که او طی این سال ها،‌ با سه رییس جمهور جمهوری خواه امریکا به عنوان فردی وفادار به منافع امریکا کار کرده و آخرین ماموریت وی نیز نمایندگی از امریکا در سازمان مهمی چون ملل متحد بوده است؛‌ براین اساس او بیشتر با شناسه امریکایی خود در دنیای سیاست امریکا و جهان شناخته می شود؛ نه به عنوان فردی افغانی که به منافع و مصالح راهبردی کشور افغانستان، پایبند و متعهد باشد.

او همچنین در کارنامه خود، سابقه تعارض و دشمنی با برخی کشورهای مهم منطقه و همسایه را نیز دارد؛ چیزی که مقتضای کار سیاسی یک سیاستمدار جمهوری خواه امریکایی شمرده می شود.
جمهوری خواهان امریکایی، ماهیتا عناصری تندرو، متعصب و طرفدار رویکردهای سخت افزاری در مقابله با دشمنان امریکا در جهان هستند و این چیزی است که خلیلزاد نیز همانند هر سیاستمدار جمهوری خواه دیگری به آن وفادار بوده و عمل کرده است؛‌ پس با چنین عقبه و پیشینه ای، او چطور می تواند در راس دستگاه سیاسی کشوری مثل افغانستان قرار گیرد که حیات سیاسی آن با ماهیت و ساختار سیاست در منطقه و دنیای اسلام گره خورده است؟!

از جانب دیگر، او با آغاز تحولات یک دهه اخیر در افغانستان که از سوی جورج بوش جمهوری خواه،‌ کلید خورد، به عنوان سفیر امریکا در افغانستان، ایفای نقش کرد؛ امری که مسلما و بدون هیچ تردیدی این حقیقت را ثابت می کند که او سابقا از تابعیت افغانی خود اعراض کرده است و دیگر نمی خواهد به عنوان فردی افغانی شناخته شود؛ اگرچه او حتی در همان زمان نیز سعی کرد؛ تا افغانستان را نیز از آن خودش فرض کند؛ اما هیچگاه در عمل ثابت نکرد که خود او هم از آن افغانستان است؛ زیرا این منافع امریکا بود که برای او اهمیت و اولویت داشت و دارد؛ نه منافع افغانستان یا هر کشور دیگری!

و نکته آخر اینکه سال ۲۰۱۴ سال استقلال و احراز کامل حاکمیت ملی افغانستان است و رییس جمهور کرزی نیز بارها بر این نکته تاکید کرده است؛ براین اساس، نباید با حضور یک فرد امریکایی و قرار گرفتن وی در راس هرم قدرت، این دستاورد درخشان ملت و دولت افغانستان،‌ زیر سؤال برود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار