افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 11 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

خروج زود هنگام فرانسه؛ پیام ها و پیامدها

فرانسه تحت رهبری اولاند علاقه ای به ماندن در افغانستان ندارد. رئیس جمهوری کنونی فرانسه در زمان مبارزات انتخاباتی خود نیز به مردم فرانسه قول داده بود که نیروهای خود را به زودی از افغانستان خارج کند. حمله انتحاری دو روز پیش بر نیروهای فرانسه بهانه دیگری بود تا رئیس جمهوری فرانسه دستور دهد که نیروهای این کشور از ماه آینده خروج خود را آغاز نمایند.

تصمیم های این چنینی کشورهای حاضر در جنگ علیه تروریزم، پیامدهای مهمی را می توانند در پی داشته باشند. جنگ علیه تروریزم گرچه در حال حاضر مشخص نیست که به نفع چه طرفی تمام خواهد شد و در چه موقعیتی قرار داریم، اما حد اقل طالبان در موقع برتر قرار ندارند. طالبان در این اواخر حتا نتوانسته اند ابزارهای تبلیغاتی خود را آن چنانکه باید فعال سازند.

تصمیم خروج سربازان فرانسوی از افغانستان، به طالبان روحیه خواهد داد تا دست به عملیات های انتحاری مشابه بزند. در حالی که بزرگترین چالش در مقابل نیروهای بین المللی و افغان، در جنگ با طالبان، عملیات های انتحاری و بمب های کنار جاده ای هستند، بروز یک عملیات انتحاری، امری دور از انتظار نیست و نمی تواند حتا حادثه ای بزرگ در کشوری که هر روزه چندین عملیات انتحاری و بمب های کنار جاده ای جان انسان های بیگناه را میگیرد، باشد. اصولا حضور نیروهای بین المللی و ناتو به منظور مبارزه با هراس افگنی و تروریسم است نه چیز دیگر.

خروج های زودهنگام کشورهای خارجی از افغانستان، خصوصا کشورهایی که نقش عمده ای در جنگ علیه تروریزم و کمک به بازسازی افغانستان داشته اند، از این جهت که انگیزه طالبان را برای تشدید جنگ علیه دولت و مردم افغانستان را تشدید می کند، باعث نگرانی است. بسیاری از آگاهان امور افغانستان بدین عقیده هستند که طالبان تا کنون به خاطر رسیدن به قدرت به خروج نیروهای خارجی از افغانستان در سال 2014 فکر می کنند.

طالبان نه علاقه ای به صلح نشان داده اند و نه تمایلی به پایان جنگ. طالبان فکر می کنند که بعد از خروج نیروهای نظامی بین المللی از افغانستان، آنها می توانند با ابزار جنگ و توسل به زور قدرت را در افغانستان به دست بیاورند. اما خروج کشورهای حاضر در جنگ علیه طالبان، امید و انگیزه طالبان را تقویت می کند، و باعث می شود تا طالبان فکر کنند که به اهداف شان زودتر از آنچه فکر می کردند دست می یابند.

تحولات افغانستان در موقعیت زمانی کنونی، به شدت پیش می رود. انتخابات ریاست جمهوری در پیش رو قرار دارد و بسیاری از نیروهای فعال سیاسی برای آن در حال برنامه ریزی هستند. هر روزه خبرهایی از تمایل و علاقه افرادی به نامزدی در انتخابات به گوش می رسد و در عین حال قانون انتخابات نیز در حالی که تغییراتی در آن وارد شده و مسئولین کمیسیون مستقل انتخابات نیز از لزوم انتخابات عادلانه و شفاف سخن می گویند، ولی به نظر نمی رسد که دولت افغانستان چندان آمادگی و تعهد لازم را برای وارد شدن به مرحله ای که کشور با اتکا به توانایی خود، و قبول تمامی مسئولیت ها، و آغاز موفقانه دور جدیدی از حیات سیاسی کشور، داشته باشد.

افغانستان با حضور در مجامع مختلف جهانی و اجلاس های گوناگون سعی در کسب کمک های همه جانبه دارد، ولی از نحوه برخورد با حلقات سیاسی و خواسته های اجتماعی و مواجهه با واقعیات کشور چنین استنباط می شود که تمایل چندانی ندارد تا مسایل افغانستان را با کمک مردم و نیروهای فعال سیاسی در کشور حل نماید.

حضور نظامی و غیر نظامی کشورهای خارجی در افغانستان می توانند مشروط به شرایط و محدود به زمان خاصی است، و به هر صورت این حضور دایمی نخواهد بود. لذا دولت افغانستان باید تلاش نماید که با اتکا به منابع و فرصت ها و امکانات داخلی برای ورود به مرحله جدیدی از افغانستان نوین برنامه ریزی نماید.

 

 

 

 

روزنامه افغانستان

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار