افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 26 فوریه , 2017 لینک کوتاه خبر :

حیرت امریکا از پدیده ناشناخته ای به نام ترمپ!

ترمپ

حملات پی درپی رییس جمهوری جدید امریکا علیه رسانه های امریکا به آنجا رسید که سرمنشی ارشد رویترز، از خبرنگاران خود درخواست احتیاط کرد.

ابررسانه های امریکا که چندین دهه ازحاکمان بلامنازع فضای سیاسی این کشور به شمارمی رفتند و با راپور های خود عالی ترین سیاستمداران را از اوج قدرت به حضیض ذلت می کشاندند اکنون با پدیده ناشناخته ای به نام ترمپ مواجه اند که آنها رادربهت وحیرت وحتی حقارت فرو برده است.

بسیاری از رسانه های معتبر و شناخته شده امریکایی از حضور در نشست ویژه خبری دو روز پیش ارگ سفید منع شدند، که به گفته بسیاری از رسانه های غرب در ادامه حملات بی پرده دونالد ترمپ رییس جمهوری امریکا علیه رسانه های امریکایی و انتقاد صریح از آنها صورت می گیرد.
سی ان ان که یکی از رسانه های امریکایی بود که از حضور در این نشست خبری ویژه منع شد، در واکنش به این اقدام ارگ سفید نوشت: تصمیم درباره خبرنگار پرسابقه ارگ سفید، در عصر حاضر بی سابقه است و شدت بخشیدن بردامنه تنش های حاضر بین مطبوعات و دولت دونالد ترمپ است.
سی ان ان در همین حال دربیانیه ای اعلام کرد: رفتار کاخِ سفید ترمپ غیر قابل قبول است.
سی ان ان دراین بیانیه افزود: ظاهرا زمانی که شما حقایقی که آنها دوست ندارند و آنها را راپور می کنید،اینگونه دست به انتقامجویی می زنند، اما با این وجود ما به راپور های خود ادامه خواهیم داد.
بنابر راپور ها ارگ سفید روزجمعه نشریات و رسانه های کلان امریکایی چون نیویارک تایمز، پلتیکو، لس آنجلس تایمز، سی ان ان ، بی بی سی، گاردین و بازفیلد را از حضور در یک نشست ویژه که بدون کمره های خبری برگزار شد، منع کرد.
سی ان ان روزشنبه (دیروز) در واکنش به این اقدام ارگ سفید راپور داد: دونالد ترمپ روز جمعه اظهارات تند خود علیه رسانه ها را بار دیگر تکرار کرد و آنها را دشمن مردم امریکا خواند و قول داد که انتقام خواهد گرفت و درست ساعاتی بعد چندین رسانه امریکایی از یک جلسه خبری ارگ سفید منع شدند، مشخص نیست این رفتار در آینده نیز ادامه یابد.
ران براین اشتاین تحلیلگر ارشد سیاسی سی ان ان درمورد این رفتار دولت ترمپ با رسانه های امریکایی گفت: آنچه ترمپ ودولت وی انجام می دهد این است که بطور سیستماتیک تلاش دارد تا مردم را تنها به شنیدن حرف های خود تشویق کند و نگذارد تا آنها به دیگر عقاید و نظرها گوش فرا دهند و با یک فضای دوگانگی رسانه ای مواجه ایم.
یورونیوز نیزدرپوشش رفتار روزجمعه ارگ سفید راپور داد:منع برخی رسانه های امریکایی از حضور درجلسه ویژه خبری که در دفتر شان اسپایسر سرمنشی مطبوعاتی ارگ سفید برگزار شد، با اعتراض بسیاری از رسانه ها مواجه گردید.
یورونیوز افزود:خبرنگاران آسوشتیدپرس و نماینده مجله تایمز پس از اطلاع از این موضوع این جلسه ویژه خبری را ترک کردند و در پایان این نشست خبری شماری از خبرنگاران حاضر درجلسه فایل صوتی این گفت و گوها را دراختیار دیگر همکاران خود قرار دادند.
این شبکه خبری راپور داد: سرمنشی مطبوعاتی ارگ سفید پاسخی در توجیه این اقدام نکرد و تنها گفت که وظیفه او تنها پاسخ دادن به خبرنگاران رسانه های مردمی است.
در حالی که رسانه های امریکا در بهت و حیرت رفتارهای ادامه دار و تشدید حملات دونالد ترمپ و دولت وی به سر می برند، ترمپ روز گذشته و ساعاتی پیش در حساب کاربری توییت خود نوشت :رسانه هایی که خبر دروغین می دهند می دانند که حقیقت را نمی گویند که این یک خطر کلان برای کشور است، نیویارک تایمز ناکام به یک فکاهی می ماند ، سی ان ان هم ناراحت است.
ترمپ پیشتر و در مورخ 30 ماه دلو در توییت خود به صراحت نوشته بود رسانه های دروغین امریکا دشمن او نیستند، بلکه دشمن مردم امریکا هستند.
ترمپ 28 ماه دلو گذشته و درنخستین کنفرانس خبری پس ازآغاز ریاست جمهوری خود که به تنهایی درآن حضور داشت، به حمله به رسانه های غربی و از جمله امریکایی پرداخت و رسانه هایی همچون سی ان ان را به دروغ پردازی متهم کرد. این کنفرانس خبری 77 دقیقه به درازا کشید.
حملات پی درپی رییس جمهوری جدید امریکا علیه رسانه های امریکا بدانجا رسید که در 14 ماه دلو گذشته استیو ادلر سرمنشی ارشد رویترز، از خبرنگاران خود خواست تا در کنفرانس های خبری ترمپ با احتیاط عمل کنند.
سرمنشی ارشد رویترز در نامه ای سرگشاده به خبرنگاران خود توصیه کرد که از هرگونه ابراز نارضایتی درباره پوشش خبری دولت ترمپ اجتناب ورزند و خشم، احساسات و ابراز گلایه خود درباره ترمپ را بطور علنی بروز ندهند.
دونالد ترمپ دوم ماه دلو و در نخستین روز پس از آغاز ریاست جمهوری خود، به سازمان امنیت ملی مرکزی امریکا (سیا) رفت و به راپور سی ان ان، وی در آنجا 15دقیقه سخنرانی کرد که 9 دقیقه از آن را به حمله علیه رسانه های امریکایی اختصاص داد.
سی ان ان سوم ماه دلو ضمن پوشش این خبر راپور داده بود: ترمپ خطاب به کارکنان و ماموران سیا گفت می دانید من جنگی علیه رسانه ها به راه انداخته ام، آنها در میان بی اعتمادترین افراد بشر بر روی زمین قرار دارند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار