افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 24 ژانویه , 2017 لینک کوتاه خبر :

حیثیت افغانستان با امریکا گره خورده است!

 

نماینده مردم کابل گفت: توجه به افغانستان یکی از استراتیژی ها و اولویت های کاری امریکا و یکی از اصول مبارزات امریکاست؛ حیثیت افغانستان با امریکا گره خورده است…

دونالد ترمپ، چندی پیش مراسم تحلیف را بجا آورده و به صورت رسمی کارش را من‌حیث رییس جمهور امریکا آغاز کرد تا جانشین بارک اوباما باشد.

ترمپ در زمان مبارزات انتخاباتی و بعد از آن با اتهاماتی مبنی بر استفاده های جنسی و یا هم رابطه با زنان روبرو شده بود، موفق شد با پیروزی بر هیلاری کیلنتون من‌حیث رییس جمهور امریکا تعین شود.

وی رییس جمهوری مُـلکی است که نقش به سزایی در جریان ۱۵ سال گذشته بر افغانستان داشته و همیشه من‌حیث مُـلکی بوده که حرف اول را در رابطه به افغانستان زده است.

حالا او رییس جمهور امریکا است و یکی از دغدغه های این کشور افغانستان و مسایل مرتبط به آن از جمله امنیت، تروریزم و مواد مخدر خواهد بود و این امر با حضور هزاران نیروی نظامی این کشور در افغانستان هرگز قابل چشم پوشی نیست.

اما اینکه سیاست ترمپ در قبال افغانستان چه خواهد بود، کبرا مصطفوی، نماینده مردم کابل در ولسی جرگه اظهار داشت که مطمین باشید سیاست خارجی امریکا در قبال افغانستان تغییر نمی کند.

به گفته وی، توجه به افغانستان یکی از استراتیژی ها و اولویت های کاری امریکا و یکی از اصول مبارزات امریکا است؛ حیثیت افغانستان با امریکا گره خورده است.

خانم مصطفوی معتقد است که امنیت جهان، منطقه و امریکا با امنیت افغانستان گره خورده است و ناامنی افغانستان به دیگر جاها نیز سرایت میکند و به همین منظور و دونالد ترمپ برای حفظ امنیت و مردم کشورش، مجبور است که افغانستان را پیشتیبانی کند.

نماینده مردم کابل در ولسی جرگه با اشاره به این که فعلاً ترمپ تا هنوز کارهای عملی اش را به صورت رسمی آغاز نکرده؛ اظهار داشت : ترمپ یک فرد تاجر و اقتصاد محور است و توجه زیاد به پایه های اقتصادی امریکا دارد، برای کارهای اقتصادی و رشد توسعه نیاز به امنیت دارد.

وی تاکید کرد که امنیت امریکا و منطقه وابسته به امنیت افغانستان است که از این ناحیه تهدید نشود و برای عملی شدن پروگرام های اقتصادی نیاز است که امنیت خود را تامین کند و این امنیت در افغانستان است.

از سوی دیگر، خانم مصطفوی افزود : اصلا نمی تواند دور باشد، امنیت افغانستان در سیاست امریکا تاثیرگذار است و مطمئن باشید که در داد و ستدشان با جهان تاثیر دارد.

به باور وی، افغانستان و شماری از کشورهای منطقه و خاورمیانه، کشورهای وارداتی هستند و امریکا می خواهد که کالای خود را وارد آسیای میانه کند و دروازه آسیای میانه؛ افغانستان است.

همچنین نماینده ولسی جرگه به پاکستان و مداخلات این کشور در روند امنیت افغانستان اشاره کرده و تصریح کرد که پاکستان و هند از کشورهای همقرارداد استراتیژیک با امریکا هستند و امریکا بخاطر حیثیت خویش در منطقه و جهان نیاز دارد تا پاکستان را در راستای حل مشکلات افغانستان وادار به همکاری کند.

این اظهارات در حالی بیان می شوند که افغانستان در طول بیشتر از ۱۵ سال گذشته من‌حیث یکی از اهداف عمده امریکا بوده؛ اما تا حال سیاست های این کشور با پشت سر گذاشتن دو رییس جمهور (جورج بوش و بارک اوباما) با دیدگاه های مختلف، در مورد افغانستان ناکام بوده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار