افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 21 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

حکومت زمینه ساز سقوط قندوز

داوود اساس، زمینه سازی سقوط قندوز را توسط حکومت دانست و افزود: در این فاجعه، مردم قندوز شهدای زیادی دادند اما هیچ کسی از حکومت غمخوار آنها نبود.

 

سقوط قندوز همه را مشکوک به این کرد که حکومت با طالبان همکاری کرده و این شهر را در معرض سقوط قرار داده است. چرا که به هشدارهایی که از هر طرف می رسید اعتنایی نکرده و به کار خود ادامه می داد. چرا بر خلاف ادعای حکومت قندوز سقوط کرد و چه کسانی عاملان آن هستند؟

 

داوود اساس سناتور پیشین در برنامه «چنبر» گفت: سقوط قندوز مساوی با سقوط حکومت افغانستان، آمریکا و ناتو است. به یاد می آوریم که حکومت می گفت هیچ کدام از ولایت های ما سقوط نمی کنند اما امروز دیدیم که قندوز سقوط کرد. ما باید از این تجربه دریابیم، چیزی که حکومت اعلام می کند مورد اعتماد نیست. ما در قندوز نیروهای کافی داشتیم و هیچ سربازی هم تسلیم نیروهای طالبان نشده بودند اما متاسفانه در آنجا فرمانده قوی گماشته نشده بود. والی هم در زمان جنگ در تاجیکستان به سر می برد. چه کسی این والی را برای قندوز مقرر کرده بود؟ این مسایل نشان می دهد که از روز اولی که اشرف غنی بر چوکی حکومت نشست می خواست در قندوز ناامنی باشد. اگر نمی خواست این حالت پیش نمی آمد.

 

وی زمینه سازی سقوط قندوز را توسط حکومت دانست و افزود: در این فاجعه، مردم قندوز شهدای زیادی دادند اما هیچ کسی از حکومت غمخوار آنها نبود. تا جایی که رییس شورای ولایتی می گوید: من به حکومت هشدار داده بودم که قندوز در حال سقوط است اما حکومت پاسخ داده که این حرفها تبلیغات دشمن است و شهر سقوط نمی کند. وی والی ای را برای این شهر تعیین کرد که عمداً این شهر را سقوط دهد در حالیکه وی در ابتدا به مردم وعده کرده بود که والی های ما مانند والی های سابق نیستند و به خوبی کار خواهند کرد.

 

اساس عاملان سقوط قندوز را از درون حکومت دانسته، به خصوص والی را عامل اصلی می داند و می گوید: والی قندوز باید به اشد مجازات برسد چرا که وی فاجعه ای را در این شهر به راه انداخته است که در تاریخ افغانستان اتفاق نیفتاده است. طالبان شهر قندوز را گرفتند، قتل و غارت، تجاوز و چور و چپاول کردند. هرچه بود و نبود را به یغما بردند. دولت خوشحال است که شهر را پس گرفته است. حالا این پس گرفتن چه به درد می خورد؟ طالبان مصرف یکسال مهمات خود را برداشتند، آذوقه مردم را ربودند، همه چیز را آتش کشیدند و مردم را کشتند. قدرت خود را هم به مردم نشان دادند و فهماندند که با اینکه رییس جمهور گفته بود که ما نمی توانیم قندوز را سقوط دهیم، اینکار را کردیم. دیگر هیچ سرمایه گذاری به این شهر نمی آید. هیچ کاری در آنجا شروع نمی شود. سالهای متمادی طول می کشد تا مردم به زندگی عادی خود برگردند.

 

وی به حکومت وحدت ملی پشنهاد کناره گیری و استعفا داده و گفت: مسولان قندوز از رییس امنیت، قوماندان امنیت، امیر امنیت، والی، معاون والی، همه باید به میز محاکمه کشانده شوند. اگر رییس جمهور این کار را نکند باید متوجه شویم که خود در سقوط قندوز دست داشته است. وی قندوز را به تروریست ها و به آی اس آی آن هم به دستور آمریکا فروخته است. رییس جمهور برنامه دارد تا هر روز یک ولایت را سقوط دهد. رهبران حکومت باید مرد و مردانه بیایند و استعفای خود را دهند چرا که آنها به مردم وعده داه بودند که هیچ ولایتی سقوط نمی کند هم اکنون که در حکومت آنها قندوز سقوط کرده پس آنها نتوانستند به وعده خود عمل کنند. متاسفانه آنها با بی شرمی تمام اعلام کردند که ما قندوز را پس می گیریم. این پس گرفتن چه به درد می خورد و چه دردی را دوا می کند؟

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار