افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 1 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

حکومت جنایت ملی همه صداها را پشت گوش انداخت!

بانو پیکان در خصوص کوتاهی های حکومت در مورد شهر قندوز عنوان کرد: مجلس نه تنها یک بار بلکه صدها بار اعلام کرد که قندوز در معرض سقوط است و باید اقدام جدی صورت بگیرد اما این حکومت وحشت ملی و حکومت جنایت ملی همه صداها را پشت گوش انداخت و باعث شد که قندوز به این روز افتد و مردمش در خاک و خون بغلتند و آواره و غارت شوند.

 

مسوولان امنیتی کشور برای پاسخگویی در مورد سقوط قندوز به مجلس فراخوانده شدند. این نشست به درخواست رییس امنیت ملی و وزیر داخله سری اعلام شد. رییس امنیت ملی به خاطر سقوط قندوز از مردم عذر خواهی کرد. در این جلسه سری، چه گذشت و چه اقداماتی برای بهبود اواضاع قندوز انجام شده است؟

 

شکریه پیکان عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: ما هر سه ارگان امنیتی را به مجلس فراخوانده بودیم تا در مورد سقوط قندوز به سوالها پاسخ دهند. سرپرست دفاع خود نیامده و نماینده خود را فرستاده بود، وزیر داخله و رییس امنیت به مجلس آمدند اما هیچ حرف و برنامه خاصی نداشتند که در این مورد بزنند تا برای مردم قناعت بخش باشد. متاسفانه هرگاه ما این ارگان های امنیتی را به مجلس فراخواندیم آنها افسانه گویی کردند و هیچ گاه رازی را که در پس این ناامنی ها وجود دارد، بر ملا نساختند.

 

وی در خصوص آنچه در مجلس گذشت گفت: رییس امنیت ملی دلیل سقوط قندوز را یکی به خاطر ضعف مدیریت و دیگری گزارش های اشتباهی بیان کرد که از این شهر می رسیده است اما بالاخره این ضعف به ضعف مدیریت خود وی بر می گردد. رییس امنیت و وزیر داخله از نماینده های مردم و از مردم به خاطر سقوط قندوز عذرخواهی کردند. آنها اعتراف کردند که کوتاهی هایی صورت گرفته است اما اظهار کردند که تصمیم گیری های جنگ مرتبط با فرمانده کل قوا، رییس جمهور می باشد. وقتی رییس جمهور تصمیم های جنگ را نمی گیرد وی مقصر است.

بانو پیکان در خصوص کوتاهی های حکومت در مورد شهر قندوز عنوان کرد: مجلس نه تنها یک بار بلکه صدها بار اعلام کرد که قندوز در معرض سقوط است و باید اقدام جدی صورت بگیرد اما این حکومت وحشت ملی و حکومت جنایت ملی همه صداها را پشت گوش انداخت و باعث شد که قندوز به این روز افتد و مردمش در خاک و خون بغلتند و آواره و غارت شوند.

 

این نماینده مجلس خواهان اقدام سریع برای نجات قندوز است و می گوید: مشخص است که در سقوط قندوز چه کسانی دست دارند. امروز باید در مجلس تصمیم هایی جدی گرفته می شد. ابتدا باید در مورد سربازهایی که در آنجا به اسارت گرفته شده اند، به طور جدی تصمیم گرفته می شد تا نجات داده شوند اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد. تصمیم ها باید بسیار سریع گرفته شوند. چرا که اگر صبر کنیم تا کمیسیون بررسی ایجاد شود و سقوط قندوز بررسی شود و چهره های دخیل در آن افشا شوند، تخار و بغلان هم سقوط می کند. پس هیچگونه صبر و تعللی جایز نیست.

پیکان حکومت را عامل اصلی سقوط قندوز دانسته و ابراز داشت: ولایتی که والی آن آنقدر بی لیاقت باشد که در آشفته ترین وضعیت ولایت، به رخصتی و خوش گذرانی در تاجیکستان باشد و بعد از شنیدن سقوط آن به اروپا برود، ولایتی که رییس امنیت نداشته باشد چگونه می تواند از دستبرد دشمن حفظ شود. هم والی و هم رییس امنیت، اطلاعات بسیار دقیق و مشخص داشتند که طالبان در کدام روز و در کدام ساعت به قندوز هجوم می آورند، پس چرا آنجا را ترک کردند؟ در اینجا است که مشخص می شود، ترک قندوز برنامه ریزی شده بوده است، در اینجا است که معلوم می شود در سقوط قندوز دست هایی بالاتر از دست والی در کار بوده است. والی یک ولایت، نماینده رییس جمهور در آن ولایت است. پس حالا چرا رییس جمهور از والی سوال نمی کند در کجا هستی بیا و پاسخگو باش. مشخص می شود که ، قندوز معامله سیاسی شده و به بیگانگان فروخته شده است.

 

وی در پایان گفت: جلسه امروز در مجلس بی نتیجه ماند و هیچ اقدامی انجام نگرفت. تنها کاری که انجام شد تشکیل کمیسیون بررسی بود که از این کمیسیون ها ده ها بار در افغانستان تشکیل شده و کاری انجام نداده است. حرف های مسوولان امنیتی هم به هیچ عنوان قناعت بخش نبود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار