افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 12 ژوئن , 2017 لینک کوتاه خبر :

حمایت کورکورانۀ مفتی سعودی ازهمتایانش!

عبدالعزیز بن عبدالله آل الشیخ

یک مفتی سعودی، اقدامات عربستان علیه قطر را ناشی درایت و بصیرت سعودی ها دانست و گفت این تصمیمات برای همگان مفید است!

به نقل از پایگاه خبری النشره، عبدالعزیز بن عبدالله آل الشیخ مفتی سعودی در سخنانی مطبوعاتی تصمیمات اخیرعربستان و تعدادی از کشورها علیه قطر به خاطر حمایت این کشور از تروریزم را مسایلی اجرایی توصیف کرد که به نفع مسلمانان و آینده خود قطری ها است.

آل الشیخ سپس به ستایش از شاه سعودی پرداخت و گفت: سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی سیاستمداری کارکشته است و آگاهی زیادی دارد و در مسیر درست حرکت می کند.

وی بدون اشاره به جنگ افروزی‌های آل سعود در جهان اسلام و از جمله حمله به یمن و دخالت در امور داخلی سوریه و عراق گفت: اتهامات وارده علیه عربستان درخصوص حمایت نکردن از کشورهای اسلامی من‌حیث یک کشور اسلامی دروغ و باطل است زیرا عربستان خدمت زیادی به اسلام کرده و بر جراحت مسلمانان مرهم گذاشته است و به آنها در هرجایی توجه می کند و دست یاری می دهد و کمک خیرخواهانه در همه جا دارد.

وی همچنین بدون اشاره به حمایت مالی گسترده عربستان از تروریست های وهابی در سطح جهان مدعی شد: عربستان در امور داخلی کسی دخالت نکرده و نمی کند و در مسیر درست حرکت می کند و یک کشور اسلامی خوب است که کسی از عربستان آزاری ندیده است زیرا ریاض خیرخواه همگان است و از هرچه خوبی است، پشتیبانی مالی می کند.

آل الشیخ بدون اشاره به اینکه تفکر وهابیت تکفیری ریشه ظهور تروریزم در سطح جهان اسلام است، گفت: حمله ای (تبلیغاتی) برای خدشه به چهره محمد بن عبدالوهاب (موسس فرقه وهابیت) وجود دارد. دعوت او دعوتی اصلاح گرایانه برای پاکسازی از بدعت و شرک بود و او دعوت به خیر و خوبی می کرد و کسی که در تلاش برای خدشه وارد کردن به چهره او و مطالب نادرست علیه او است، دروغ می گوید.

آل الشیخ افزود: اعلامیه اخیر نواده گان محمد بن عبدالوهاب مبنی بر برائت از انتساب حمد بن خلیفه آل ثانی امیر سابق قطر به فرزند عبدالوهاب بر همگان روشن بود و کسی که تلاش کند تا خود را به محمد بن عبدالوهاب منتسب کند، از او نیست و باید از این کار خود دست بردارد.

وی درباره فتوای اعضای گروه اخوان المسلمین علیه عربستان و نقش این کشور در منطقه گفت: مسلمانان نباید به نظرات افراد توجه کنند… اتهام های آنها علیه عربستان نادرست است.

روابط تعدادی از کشورهای عربی از جمله امارات، عربستان، بحرین و مصر با قطر به شدت تیره شده است.

این تیره گی و تنش بی سابقه در سایه مطالب نشر شده در سایت رسمی آژانس خبررسانی دولتی قطر به نقل از امیر این کشور بوجود آمد که با حمله متقابل رسانه های دوطرف همراه بوده است.

دولت قطر اعلام کرده است که این سایت هدف حمله سایبری قرار گرفته و مطالب نشر شده متعلق به امیر قطر نیست اما عربستان و امارات این توضیح قطر را رد کرده اند.

در پی بالا گرفتن این تنش ها که درست چند روز بعد از اجلاس سران تعدادی از کشورهای عربی و اسلامی با ترمپ به میزبانی عربستان در شهر ریاض آغاز شد، دولت کویت درصدد میانجیگری برآمد که این میانجیگری بی نتیجه بوده است.

کشورهای بحرین، عربستان، مصر و امارات و چند کشور عربی دیگر دوشنبه گذشته در اقدامی هماهنگ قطع روابط دیپلوماتیک خود با قطر را اعلام کردند و در پی آن پروازهای شرکت های طیاره ای مصر، امارات و عربستان با قطر به حالت تعلیق درآمد.

درپی این امر، کویت بار دیگر وارد میدان شد و برای میانجیگری به سه کشور عربستان، امارات و قطر رفت اما این میانجیگری به نتیجه نرسید و کشورهای بحرین، امارات، عربستان و مصر پنجشنبه شب با صدور اعلامیه ای مشترک، 59 شخصیت و 12 نهاد قطری را در لست تروریزم خود قرار دادند.

این کشورها قطر را به حمایت از تروریزم و دخالت در امور داخلی خود متهم کرده اند و قطر نیز به نوبه خود با رد این اتهامات تاکید کرد که آنها می خواهند این کشور را زیر قیمومیت خود ببرند اما قطر مُـلکی مستقل است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار