افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 3 نوامبر , 2013 لینک کوتاه خبر :

حكيم الله محسود قرباني روند مذاكرات صلح ( گزارش تحليلي )

روز جمعه، پس از جلسه مشورتي سران تحريك طالبان پاكستان در وزيرستان شمالي، پهپادهاي آمريكايي با حمله غافلگيركننده خود توانستند ضربه سنگيني را به طالبان وارد كرده و چند تن از سران آنها را بكشند. با توجه به مهم بودن اين موضوع در روابط آينده آمريكا و پاكستان و همچنين در مسائل منطقه، از اين موضوع گزارشي تهيه و ارائه شد.

مطابق اخبار دريافتي از وزيرستان شمالي در نزديك ميرانشاه و در منطقه‏اي با نام “درپاخيل” آمريكايي‏ها با انجام حمله توسط پهپادهاي خود توانستند حكيم الله محسود را به همراه 4 نفر ديگر بكشند.
منابع دولتي و همچنين منابع وابسته به تحريك طالبان كشته شدن حكيم الله محسود و طارق محسود، محافظ شخصي او را به همراه عمو و دو تن ديگر از نزديكان وي، تاييد كرده‏اند. مجروحان اين حمله نيز در وضعيت اسفناكي به سر مي‏برند.
اخبار دريافتي حاكي از آن است كه حكيم الله محسود در رابطه با انجام مذاكرات با دولت پاكستان به همراه فرماندهان خود براي شركت در جلسه‏اي به “داندي درپاخيل” آمده بود و در اين جلسه همه فرماندهان اصلي تحريك طالبان حضور داشتند. در زمان انجام اين حمله، فرماندهان گروه‏هايي از طالبان در وزيرستان شمالي و جنوبي، اوركزئي، كُرُم ايجنسي و ديگر مناطق ايالت خيبرپختونخوا حضور داشتند.
پس از شركت در اين جلسه حكيم الله محسود سوار بر اتومبيل خود شده و در حال خروج از محل بود كه پهپادهاي آمريكا 4 موشك پياپي شليك كردند كه در نتيجه آن يك موشك اتومبيل را منفجر كرده و همچنين 3 خانه مجاور نيز كاملاً منهدم شدند.
منابع ما اظهار داشتند كه خانه‏اي كه هدف حمله قرار گرفته است، در مالكيت حكيم الله محسود بود و حمله پهپادها آنقدر ناگهاني و سريع بود كه حكيم الله محسود و محافظ او طارق محسود، راننده عبدالله محسود و فرد نامعلوم ديگر حتي فرصت خروج از اتومبيل را هم پيدا نكردند. نفر پنجم در ساختمان هدف قرار گرفت و 2 نفر ديگر نيز شديداً زخمي شدند كه اميدي به زنده ماندن آنها نيست. مردم محلي از اين حملات شديداً دچار خوف و هراس شدند. يكي از منابع انگليسي مدعي شد كه در اين حمله حداقل 25 نفر هدف قرار گرفته شده اند.
منابع ما گفتند كه اين مقر حكيم الله محسود در مناطق تحت كنترل “حافظ گل بهادر” قرار داشت و پس از انجام حمله، بلافاصله حاميان حكيم الله محسود و طرفداران شبكه جنگجويان حقاني نيز به صورت جداگانه منطقه را به كنترل خود درآوردند و همين موضوع باعث شد تا شناخت اصل كشته شدگان و تعداد آنها مشكل شود.
منابع اظهار داشتند كه حكيم الله محسود براي مذاكرات با دولت پاكستان چند شرط گذاشته بود كه در اين رابطه در جلسه فرماندهان تحريك طالبان تبادل نظر شد.
فرمانده تحريك طالبان پاكستان در نظر داشت كه جنگجوهاي خود را در نيروهاي سپاه مرزي (اف.سي) ادغام كند كه تعداد اين افراد در حدود 40 هزار نفر تخمين زده شده است و عمر متوسط آنها بين 21 تا 28 سال است.
حكيم الله محسود معتقد بود كه اگر جنگجوهاي طالبان غير مسلح شوند، ممكن است آنها رو به شهرها آورده و ديگر از كنترل سازماني تحريك طالبان نيز خارج شوند و آنگاه نتايج ناخوشايندي از اين اقدام ناشي شود.
شرط دوم اين بود كه به اعضاي هر خانواده از قربانيان درگيري‏ها در منطقه يك شغل دولتي واگذار شود و همچنين بازارهاي از بين رفته در نتيجه عمليات‏هاي متعدد بازسازي شده و مخصوصاً براي افرادي كه از مناطق خود آواره شده‏اند، خانه‏اي ساخته شود و آنها در مناطق خود ساكن شوند. همچنين تاكيد شده بود كه اقدامات عمراني در وزيرستان جنوبي بيش از پيش انجام گيرد.
به خاطر داشته باشيد كه نخست وزير نواز شريف در گفتگو با رسانه‏ها در لندن اظهار اميدواري كرده بود كه حملات پهپادها به خاك پاكستان متوقف شود، اما اكنون با اين حمله مشخص شد كه آمريكا آماده آن نيست تا در سياست‏هاي خود تجديد نظر كند.
اقدام پهپادهاي آمريكايي در به هلاكت رساندن حكيم الله محسود از طرفي باعث شد تا روند مذاكرات صلح ميان دولت پاكستان و طالبان فعلاً معلق شود و از طرف ديگر باعث شد كه فضاي اعتماد ميان دو كشور پاكستان و آمريكا از ميان برداشته شود.
وزير كشور چوهدري نثار علي خان به عنوان نماينده تام الاختيار دولت در مذاكرات انتخاب شده بود و نمايندگان وي در تيم مذاكره كننده نيز مشخص شده بودند و قرار بود هياتي 3 نفره (شنبه 2 نوامبر) بصورت رسمي از سران طالبان براي شركت در مذاكرات دعوت بعمل آورد.
در اين رابطه وزير كشور سيد خورشيد شاه رهبر احزاب مخالف و مولانا فضل الرحمان را نيز با تماس تلفني در جريان گذاشته بود. مشخص شده است كه حكيم الله محسود نيز با دريافت خبر آمدن هياتي از جانب دولت به مشورت با شوراي خود مشغول بوده است كه هدف حمله پهپادهاي آمريكايي قرار گرفته است و از اين حمله سران كشور پاكستان انگشت تحيّر به دندان گرفتند.
منابع ما اظهار داشتند كه سيد خورشيد شاه و عمران خان و ديگر رهبران از اينكه چند ساعت پيش از اعزام هيات سه نفره دولت براي مذاكرات با طالبان، آمريكا با حمله پهپادهاي خود مذاكرات را به چالش كشانده است، شديداً ناراحت شده و اظهار تاسف كردند. اين احتمال وجود دارد كه در جلسه كميته مركزي تحريك انصاف نسبت به بسته شدن خط تداركات نيروهاي ناتو در ايالت خيبرپختونخوا اقدام شود.
اين سومين ضربه سنگين به طالبان در شش ماه گذشته محسوب مي‏شود. در ماه مي 2013 ولي الرحمان در حمله پهپاد آمريكا كشته شد. در ماه سپتامبر 2013 نيز لطيف محسود جانشين تحريك طالبان پاكستان توسط ارتش آمريكا دستگير شد و اكنون نيز رياست و معاونت تحريك طالبان پاكستان هدف حمله قرار گرفته و كشته شدند.
مطابق تصميم مجلس شوراي تحريك طالبان پاكستان از 60 راي تعداد 43 تن از رهبري خالد سجنا حمايت كرده‏اند. مطابق اظهار منابع پس از كشته شدن حكيم الله محسود، به منظور انتخاب جانشين براي او جلسه‏اي برگزار شد كه در اين جلسه از ميان سه نامزد مطرح شده براي اين سمت شامل مولوي فضل الله رهبر تحريك در منطقه سوات، عمر خالد خراساني رهبر تحريك در مهمند ايجنسي و همچنين خالد سجنا رهبر تحريك در وزيرستان جنوبي، در نهايت قرعه رهبري به نام خالد سجنا افتاد و او با 43 راي از 60 راي به اين سمت برگزيده شد.
از زمان نيك محمد تا كنون تمامي رهبران تحريك طالبان پاكستان از قبيله محسود بوده‏اند. درباره او گفته مي‏شود كه وي فرد سخت گيري نيست و مخالف اقدامات تروريستي تحريك طالبان است. به خاطر داشته باشيد كه حمله پهپادها پس از تلاش‏ها براي انجام مذاكرات صلح، ضربه سختي به مذاكرات وارد خواهد آورد و تلاش‏هاي بسياري را كه به منظور مذاكرات انجام گرفته شده بود، از بين خواهد برد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار