افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 18 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

حضور طالبان پررنگ تر میشود!

از سیزده سال قبل حضور طالبان در افغانستان دوباره روز بروز پر رنگ تر شده تا امروز که این حضور به اوج خود رسیده است. داعش هم به آنها اضافه شده و افغانستان را به خاک و خون کشانده اند. طالبان این روزها قدرت گرفته اند و استفاده آنها از جنگ افزارهای قوی و پیشرفته همه را به این فکر انداخته که آنها را چه کسانی تمویل می کنند؟ آنها که خود منابع مالی ندارند.از طرفی سیاست نرم و مماشات گونه رییس جمهور قبلی و رییس جمهور فعلی نیز باعث ایجاد روحیه در آنها می شود. چرا حکومت چنین سیاستی با آنها در پیش دارد مگر طالبان دشمنان دولت و مردم نیستند؟

احمدشاه رمضان عضو مجلس نمایندگان در برنامه «پس از خبر» گفت: اشرف غنی باید طالب را دشمن اسلام، افغانستان و دشمن تمام مسلمانان بخواند. کاری که طالب در افغانستان و داعش در سوریه، عراق و لیبی می کند بدنام کننده اسلام است. چرا که آنها به نام مسلمانان اینکارها را می کنند. اسلام نگفته است که خود را انتحار و انفجار کن، مردم بی گناه را بکش، چور و چپاول کن و خواب و خوراک را از مردم بگیر اما آنها به نام اسلام تمام این کارها را انجام می دهند. پس چگونه می شود آنها را مخالفان سیاسی نامید؟

 

وی معتقد است رییس جمهور دست طالبان را برای عملیات جنگی بازگذاشته و افزود: از روزی که انتخابات شروع شده بود، اشرف غنی غیر از دروغ و فریب برای مردم چیز دیگری نداشته است. همه مردم این را دریافته اند که طالبان دشمنان مردم افغانستان هستند، دشمن پشتون، هزاره، تاجیک، ازبک و ترکمن هستند. این رییس جمهور است که همچنان آنها را مخالفان سیاسی می خواند و آنها هم هر روز به راحتی آدم می کشند.

 

رمضان در خصوص کسانی که گروه های تروریستی را تمویل می کنند گفت: رهبران حکومت هردو نماینده های آمریکا، انگلیس و کشورهای بیرون افغانستان هستند. اشرف غنی را جان کری با تقلب در این جایگاه نشانده است. طالبان و داعش هم جزو برنامه های آمریکا و انگلیس هستند. کسانی که اشرف غنی را با تقلب رییس جمهور ساختند، طالب و داعش را نیز تمویل می کنند.

 

وی ادامه داد: در نشست سازمان ملل آبروی آمریکا رفت. برخی کشورها بلند شدند و به آمریکا اعتراض کردند که چرا هم داعش و هم طالبان را تمویل می کند در حالیکه ادعای مبارزه با تروریست را دارد. اگر آمریکا ضد داعش و ضد تروریست است چرا وقتی روسیه داعش را در سوریه می زند، فریاد ترکیه و آمریکا در می آید و هیچ گونه همکاری با این کشور نمی کنند چرا که روسیه در حال از بین بردن نیروهای آنها است.

 

این نماینده مجلس در خصوص هدف آمریکا از حمایت تروریست اظهار کرد: آمریکا توسط این گروه های تروریستی قصد دارد اسلام را بدنام سازد و به جهانیان بگوید اسلام دین خشونت و جنگ و افراط گرایی است. اشرف غنی هم که همکار آمریکا در افغانستان است و برنامه های این کشور را به پیش می برد. وی دلش به حال مردم افغانستان نمی سوزد. به چشم می بیند و به گوش می شنود که مردم افغانستان در خاک و خون می غلطند و آواره شده اند اما وی بی خیال تر از همه در مکان امن خود به سر می برد و این مناظر را تماشا می کند. اشرف غنی تنها کاری که می کند این است که با هر آهنگی که آمریکا می نوازد، به خوبی می رقصد.

 

به باور رمضان، آمریکا به افغانستان کمک های مالی می کند تا بتواند در اینجا دخالت کرده و هر برنامه ای را که می خواهد به راحتی اجرا کند. رمضان در این خصوص اعتراض کرده و گفت: خارجی هایی که به افغانستان کمک می کنند، لطفاً این کمک را نکنند، معاش وکیلان را ندهند اما طالبان را هم تمویل نکنند، داعش را هم تمویل نکنند و به آنها سلاح ندهند تا به افغانستان بیایند.

 

وی یکی از این اهداف را سقوط قندوز خواند و تشریح کرد: سقوط قندوز دو عامل داشت، یکی عامل بیرونی، آمریکا به خاطر پیاده کردن سیاست خود سعی در سقوط آنجا داشت. عاملی درونی آن هم بر می گردد به حکومت بی کفایت و فاسد و مزدور افغانستان که اجازه داد این شهر سقوط کند.

 

رمضان می گوید اگر حکومت می خواهد به کار خود ادامه دهد باید دست از سیاست های گذشته بردارد و افزود: حکومت نباید پس از این طالبان و دشمنان افغانستان را برادر بخواند، برای بخش های امنیتی برنامه ای درست و منسجم داشته باشد تا آنها دقیقاً در راستای از بین بردن دشمنان افغانستان کار کنند نه چیز دیگری. اختلافات قومی و سیاسی را هم کنار بگذارند. حکومت باید طالبان را فقط از بین ببرد چرا که آنها اهل صلح نیستند سیزده سال است که حکومت افغانستان به دنبال صلح می گردد اما آنها حاضر به صلح نیستند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار