افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 13 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

حریم هوایی ما به دست خود ما نیست

متاسفانه حریم هوایی ما به دست خود ما نیست. وقتی کنترل هوایی را به دست خود نداریم هر کشور و هر کسی به خصوص پاکستان می توانند نیروهای خود رابه راحتی به اینجا بفرستند.

 

گزارش ها نشان می دهند که کشتار غیر نظامیان در ماه اخیر به اوج خود رسیده و افزایش چشمگیری پیدا کرده است. در جنگ های پس از سال 2001 در افغانستان بیشترین صدمات به مردم ملکی رسیده است. برخی می گویند تروریستها با کشتار غیر نظامیان می خواهند خود را به عنوان جنجگویان برتر افغانستان تثبیت کنند. چگونه می توان در این جنگ، از تلفات بیشتر مردم جلوگیری کرد؟

 

فرهاد صدیقی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: تلفات ملکی در جنگ های درون افغانستان بیشتر شده است. این تلفات به خاطر این بیشتر شده که دشمنان مردم از مردم به عنوان سپر استفاده می کنند و به خانه های مردم پناه می برند. مشکل اساسی قوای مسلح ما هم این است که چون دشمنان، مردم را سپر خود قرار می دهند، نمی توانند آنها را تصفیه کنند.

وی در خصوص هویت و جایگاه تمویل تروریست هایی که در قندوز می جنگیدند اظهار کرد: شاهدیم که صاحب منصب های پاکستانی، عربها و چچنی ها در حملات قندوز دست داشتند که اکثر آنها کشته و عده ای دستگیر شدند. امروز از طریق رسانه ها شنیده شد که بیشتر از پنجاه هزار نیروهای تروریست، توسط انگلیس ها، آمریکایی ها و عربها در مرزهای افغانستان با هدف آسیای میانه تعلیم و تربیت داده می شوند. این تروریست ها هم به راحتی وارد افغانستان می شوند.متاسفانه حریم هوایی ما به دست خود ما نیست. وقتی کنترل هوایی را به دست خود نداریم هر کشور و هر کسی به خصوص پاکستان می توانند نیروهای خود رابه راحتی به اینجا بفرستند و نیروهای خود را از طریق طیاره ها اکمالات کنند و آذوقه غذایی و مهمات بفرستند. آمریکا با هدفی واضح به کشور ما آمده است و تا به آن اهداف نرسد دست از اینجا بر نمی دارد.

 

صدیقی ضعف حکومت وحدت ملی را عامل تلفات ملکی و مردم بی گناه می داند و می گوید: تا به حال پاکستان در تمام کنفرانس ها و در تمام نشست ها که با کشورهای دیگر برگزار شده است، ملامت جنگ را بر افغانستان گذاشته و ما را مقصر می داند. حالا کشورهای دنیا که داد از حقوق بشر می زنند، باید دریابند که اینگونه نیست و این پاکستان است که افغانستان را به خاک و خون می کشاند. مشکل ما این است که نظامی، درست نداریم. حکومت ما یکپارچگی ندارد و هر کس به سمت و سویی جداگانه می رود و اینگونه است که ما نمی توانیم از حقوق خود در مجامع بین المللی دفاع کنیم. برخوردهای سلیقه ای و پروازهای یک باله ی حکومت وحدت ملی باعث شده است که مردم افغانستان آواره شوند و هر روز تلفات ملکی بیشتری بدهیم.

 

این نماینده مجلس راهکار جلوگیری از تلفات بیشتر مردم را این گونه بیان کرد: طالبان در قندوز، حتی مردمی را هم که با آنها همکاری هایی داشتند، کشتند. طالبان دشمن همه مردم افغانستان هستند. پس همه مردم باید یک دست و یک صدا شوند تا بتوانند بر دشمن غلبه کنند و لازمه آن هم این است که حکومت یک دست شود، ضعف های خود را رفع کند، کار را به اهل کار بسپرد تا از این اوضاع آشفته بیرون آییم. علاوه بر اینها باید بر آمریکا و انگلیس فشار بیاورد تا مطابق با پیمانی که با ما بسته اند این اوضاع را پایان دهند یا اگر می خواهند این اوضاع را ادامه دهند به مردم اعلام کنند تا ما بدانیم که قربانی هدف های این کشورهای بزرگ هستیم تا بتوانیم فکر دیگری به حال خود کنیم.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار