افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 28 دسامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

جوانان افغانستان در دام فرهنگ ابتذال غرب

هیچ‎کس نیست که نخواهد سرمایه جوانی‎اش را در بهترین حالت ممکن خرج کند. انسان موجودی پیچیده و دارای کشش‎هایی نامحدود است و دوران جوانی، دورانی است که انسان از اوج سلامتی، قدرت بدنی، عقل و علم نسبی، فطرتی شاداب و دست نخورده و قلبی مطمئن و پر جوشش برخوردار است. ویژگی ها و استعدادهای نهفته در وجود جوانان، مناسب ترین زمینه برای طراحی و ایجاد هرگونه تغییر و تحول فردی و اجتماعی است بطوریکه چرخهای کثیری از انقلاب ها و تحولات در تاریخ چندین هزار سالهء کشورمان توسط این گروه به حرکت درآمده و سرعت می گیرد.
جوانان بیش از بزرگسالان به ارزشهای فرامادی اعتقاد دارند و این تفاوت ارزشی جوانان وبزرگسالان ناشی از تفاوت تجربه واجتماعی شدن آنها میباشد. از این رو نسل جوان مهم ترین گروه مورد نظر استعمارگران بوده و است. ازین رو از جانب قدرت های استعماری امکانات وانرژی های بسیاری برای جذب و هدایت جوانان افغانستان به سمت اهداف معین غربی شده است.
از دیرباز، دشمنان انسانیت، هرگاه می خواسته اند جامعه ای را به انحطاط و تباهی بکشند، بیشترین توجه خود را به نسل جوان جامعه معطوف می کردند، زیرا این قشر جامعه هستند که می توانند به علت استعدادها ، نیروها و تحرک خود، شرایط موجود را متغیر سازند و اجتماع آینده را به کمال و سعادت افزونتر یا به انحراف و انحطاط بیشتر برسانند.
حضور جوانان ، رشادت ، فداکاری و ایثار آنها که حماسهء بزرگ قرن است و به یاری خدا، زمینه ساز انقلاب جهانی اسلام را در پی خواهد داشت، یکی از ارکان مهم پیروزی جهاد کنونی بر ضد استعمارگران جهانی و حفظ ارزش های اصیل اسلامی بوده و است.
بنابراین، صلیبیان ومستکبران غرب، همهء تلاش خود را، برای به انحطاط کشاندن جوامع، بر روی جوانان کشورمان متمرکز ساخته و به منظور تخدیر افکار و انحراف آنان، به سرمایه گذاری های کلان در زمینهء اشاعهء فحشا، اعتیاد، مراکز قمار وسوق جوانان به بیراهه و… پرداخته اند، زیرا شکی نیست که جامعه آلوده به فحشاء، فساد و اعمال و کردار خلاف، هیچ گاه قادر نخواهد بود از منافع و حقوق خود دفاع کرده، و اساسا شناخت کاملی نسبت به آن پیدا کند.
گاهی افراد یک جامعه در اثر ناآگاهی و یا تحت تاثیر تبلیغات سوء و جذاب دشمنان، به سنت و باورهای اسلامی و ملی خود پشت می کنند و از نمادها و ارزش های رایج در جوامع دیگر پیروی و تقلید می کنند. این کار به تدریج، راه نفوذ و تسلط همه جانبهء بیگانگان را در عرصه های مختلف آن جامعه هموارمی سازد. در نهایت، دین ، فرهنگ و استقلال آن جامعه را با خطر جدی مواجه می سازد. در تاریخ جوامع اسلامی به نمونه های زیادی از این گونه جامعه ها برمی خوریم. ترکیه دوران آتاترک و حتی ترکیه امروز در مقابل غرب، وبسیاری از جوامع دیگر، مصداق روشنی از مردمی هستند که به خود باختگی ملی گرفتار آمده اند . بنابراین، اگر افراد جامعه ای خواهان پیشرفت و تعالی هستند باید از طریق تمسک به دین و بازنگری در باورها و ارزش های فکری و فرهنگی به جای مانده از گذشته، تمام این گونه اوصاف و ویژگی های نادرست فکری و اخلاقی را اصلاح نمایند و به یک انقلاب فکری و فرهنگی، به ویژه در سطح اندیشه و اعتقادات نسل جوان دست بزنند . آن گاه از طریق احیای ارزش های اصیل و حیاتبخش روح اعتماد به نفس و خودباوری را در وجود این قشر، که مهمترین سرمایه جوامع محسوب می گردند، شکوفا ساخته و حفظ و استمرار خواهند بخشید.
امروز هم اگر بخواهیم که استقامت مان در برابر اشغال گری غرب با همان سرعت و شتاب و با همان اتقان و مقاومت و درست در همان خط صحیح اسلام و بدون گرایش به چپ و راست حرکت کند، باید هدف‎هایی که بر قله بلند آرزو‎های ملت ما می‎درخشند، همواره مقابل چشم ما باشند. باید تلاش خود را برای تحقق این هدف‎ مضاعف کنیم و از مشکلات نهراسیم. افغانستان آزاد از استعمار به سرچشمه‎‎های فیاض و جوشان استعداد‎های بشری نیاز دارد و باید برای تأمین این نیاز بکوشیم.
تنها آموزه های دین مبین اسلام است که قلوب جوانان پر از ایمان را از عشق و اعتقاد بر حقشان برای پاسداری از دین ووطن آماده میسازد . زیرا انسانی که ایمان ندارد محوری برای حرکت خود نمی‎تواند تصور کند. انسانی که از احساس عاشقانه و عمیق قلبی برخوردار نیست نمی‎تواند این حرکت را ادامه دهد و استمرار بخشد. انسانی که همت ندارد، به کار‎های کوچک و به فراز‎های محدود اکتفا می‎کند، چشم به برترین قله‎‎ها نمی‎دوزد. انسانی که بصیرت ندارد راه را به بیراهه می‎رود، اگر عشق و ایمانی باطلی هم در او هست آن را در راه غلط مصرف می‎کند و کج‎راهه می‎رود

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار