افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 25 جولای , 2017 لینک کوتاه خبر :

جنجال آفرینی های ترمپ ادامه دارد/ استفاده از حق عفو!

ترمپ

اخیراً مجادلات درباره صدور فرمان عفو توسط رییس جمهوری امریکا برای خود و خانواده‌اش شدت گرفته است.

به نقل از یورو نیوز، همزمان با ادامه تحقیقات در مورد تبانی احتمالی کارزار دونالد ترمپ در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده با روسیه، برخی راپورها از بررسی استفاده از حق عفو توسط رییس جمهوری امریکا برای اطرافیان و حتی شخص خود وی حکایت دارد.

پیش از این روزنامه واشینگتن پست راپور کرده بود که دونالد ترمپ و مشاوران حقوقی وی در حال بررسی استفاده از حق عفو برای اطرافیان و اعضای خانواده رییس جمهوری امریکا و شاید شخص خود او هستند.

دونالد ترمپ در یکی از تویت‌های اخیرش در حالی بر حق عفو خود تاکید کرد که نام فرد یا افرادی که ممکن است توسط او عفو شوند مشخص نیست. رییس جمهوری امریکا در تویت خود ضمن انتقاد از رسانه‌ها تنها جرمی که تاکنون رخ داده را افشاگری‌های انجام شده توسط آنها دانست. او همچون ماه‌های گذشته در این تویت از این رسانه‌ها تحت عنوان رسانه های جعلی نام برده است.

این در حالی است که روزنامه واشینگتن پست روز جمعه از تماس سرگئی کیسلیاک، سفیر روسیه با جف سشنز، وزیر کنونی عدلیه ایالات متحده در زمان رقابت های انتخاباتی سال گذشته پرده برداشته بود.

به راپور این روزنامه نهادهای استخباراتی امریکا با شنود برخی مکالمات سفیر روسیه در امریکا دریافته‌اند که وی با جف سشنز، از اعضای کارزار تبلیغاتی دونالد ترمپ گفت‌وگو کرده است. بنا به این راپور موضوع تماس بین سرگئی کیسلیاک و جف سشنز مسایل کارزار انتخاباتی بوده است.

دونالد ترمپ در تویت دیگری بر ضرورت توقف افشاگری ها تاکید کرده بود.

احتمال استفاده دونالد ترمپ از حق عفو برای اطرافیان و حتی شخص خود وی به بحث های سیاسی و حقوقی در مورد تحقیقات پیرامون تبانی احتمالی کارزار او با روسیه دامن زده است.

استفاده از حق عفو توسط رییس جمهوری امریکا برای شخص خود وی امری بی‌سابقه محسوب می‌شود. قانون اساسی ایالات متحده به طور مشخص به این موضوع اشاره نکرده است. هیچ محکمه‌ای نیز در امریکا تاکنون به این امر جنبه ای قانونی نبخشیده و یا آن را غیرقانونی قلمداد نکرده است.

هرچند بین حقوقدانان امریکایی در این مورد اتفاق نظر وجود ندارد اما اکثر آنها بر این باورند که استفاده از حق عفو توسط رییس جمهوری برای شخص خود وی با روح قانون اساسی و برخی اصول آن منافات دارد.

یکی از اصول پایه‌ای در قوانین حقوقی امریکا و دیگر نظام‌های حقوقی جهان بر این امر استوار است که هیچ کس نمی تواند در مورد دوسیه خودش به مقام قضاوت بنشیند. استفاده رییس جمهوری از حق عفو برای شخص خود به وضاحت این اصل را نقض خواهد کرد.

پیش‌بینی پیامدهای سیاسی استفاده دونالد ترمپ از حق عفو در مورد دوسیه تبانی احتمالی کارزار انتخاباتی وی با روسیه ساده به نظر نمی‌رسد. با این حال آنچه مسلم جلوه می‌کند این است که این امر کشمکش و مجادلات بسیاری را در عرصه سیاسی و حتی قضایی امریکا به دنبال خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار