افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 7 اکتبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

جلسه سری مجلس در سایه تفاهم یا تنش؟

جلسه سری مجلس و مقام های امنیتی در سایه تفاهم یا تنش؟

مجلس نمایندگان افغانستان به روز شنبه هفته جاری، بار دیگر مقام های ارشد امنیتی کابینه رییس جمهور کرزی را فراخواند تا پشت درهای بسته با آنها در خصوص ادامه حملات راکتی پاکستان به شور بنشیند.

بسم‌الله محمدی؛ وزیر دفاع، مجتبی پتنگ؛ وزیر داخله، اسدالله خالد؛ رئیس امنیت ملی، سرپرست وزارت سرحدات و معاون وزیر خارجه در این جلسه از سوی مجلس فراخوانده شدند.

اگر چه اطلاعات زیادی در خصوص آنچه در جلسه دیروز میان نمایندگان و بازوهای امنیتی کابینه، گذشت در دست نیست؛‌ اما شماری از نمایندگان در گفتگو با برخی رسانه ها، موضوع این جلسه سری را، ادامه راکت پرانی های پاکستان و راه های برخورد با آن عنوان کرده اند.

احمد بهزاد؛ نماینده هرات در مجلس در این مورد به برخی رسانه ها گفته است که روابط افغانستان و پاکستان و آنچه او “تجاوز پاکستان به قلمرو افغانستان” خواند و به ویژه راکت پرانی‌های اخیر، موضوع بحث نمایندگان و مقام های امنیتی بوده است.

وی افزود:”نمایندگان سوالاتی داشتند و مقام های امنیتی توضیحاتی دادند و پیشنهادهایی هم از سوی نمایندگان در مورد چگونگی برخورد با پاکستان مطرح شد.”
بهزاد اما در مورد سوالات نمایندگان و توضیحات مقام های امنیتی توضیح بیشتری ارائه نکرد؛ اما خالد پشتون عضو دیگر مجلس در این باره گفت:”چیزهایی هستند که ما ملت و نمایندگان از آنها خبر نداریم و اینها پنهان می‌کنند و اگر نباشد ما این را سوال می‌کنیم که چرا واضح نمی‎شود”.

از سخنان آقای پشتون برمی آید که نشست روز گذشته مجلس با مقام های امنیتی، بار دیگر تنش آلود بوده است. مجلس در گذشته نیز دو تن از مقام های امنیتی کابینه را به دلیل تاخیر و تعلل و انفعال در برخورد با حملات موشکی پاکستان از سمت های خود برکنار کرده بود.

با این حال، کارشناسان می گویند تنش های داخلی هیچ کمکی به حل این معضل نمی کند و این امر، چنانچه در ماجرای سلب اعتماد وزرای دفاع و داخله نیز ثابت شد تنها موضع پاکستان را تقویت خواهد کرد.

در این میان اما به نظر می رسد بحران مرزی میان افغانستان و پاکستان اکنون به مرحله غیرقابل بازگشتی رسیده و مقام های افغان به این نتیجه دست یافته اند که از هر طریق ممکن باید جلو این روند را بگیرند.
شماری از تحلیلگران اما با تکیه بر بینش های نسبتا بدبینانه تری، پیش بینی می کنند که احتمالا تنش های بیش از یکساله مرزی میان دو کشور و راکت پرانی های مکرر و مستمر پاکستان، تاکتیکی بوده است که رهبران دو کشور برای دست یافتن به پذیرش نهایی این راهکار که راهی جز همکاری استراتژیک با پاکستان وجود ندارد از سوی ملت و مجلس افغانستان آن را به معرض اجرا قرار داده اند.

این دسته از کارشناسان، استدلال می کنند که اگر چنین نیتی در پشت ادامه حملات راکتی پاکستان بر مناطق مرزی کشور نهفته نیست؛ پس چرا پیش از این حامد کرزی؛‌ رییس جمهوری افغانستان، در این خصوص سکوت اختیار کرده بود و حتی با سلب صلاحیت مقام های امنیتی کابینه اش نیز در این مورد موضع روشنی اتخاذ نکرد؟

گفتنی است که اخیرا آقای کرزی سکوتش در باره حملات راکتی پاکستان را شکست، از امریکا هم در این مورد به تندی انتقاد کرد و به علاوه، پیش شرط هایی را برای امضای پیمان استراتژیک با پاکستان مطرح نمود. وی گفت که پاکستان باید آموزش تروریست‌ها و اعزام آن‌ها را به افغانستان متوقف کند، از مداخله در امور افغانستان دست بردارد و پایگاه‌های تروریزم را در خاک خود برچیند، آن‌گاه دولت افغانستان حاضر است با پاکستان همکاری کند.

کارشناسان می گویند این امر، پیش از آنکه پیش شرطی برای امضای پیمان با پاکستان باشد، بیشتر زمینه سازی و آماده سازی افکار عمومی برای اجرای آن است.

در هر حال و صرف نظر از اینکه چه چیزی در پشت اهداف و نیات دو طرف از جنگ لفظی و انفعال عملی نهفته است، قدر مسلم این است که این بحران و بن بست، اکنون به مرحله جوش رسیده و نه راهی برای ادامه آن باقی مانده و نه امکان بازگشت وجود دارد، این بحران در همینجا باید حل و فصل شود؛‌ یا از طریق تلاش های دیپلماتیک و یا از راه های سخت افزاری و جنگ رویارو.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار