- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

جزئیات جنایت امریکا در خان شیخون

خان شیخون

یک تحلیلگر ارشد لبنان، زوایای مختلف فاجعه خان‌شیخون را مورد بررسی قرار داده است.

استفاده از سلاح‌های کیمیایی به دست بشار اسد تنها بهانه‌ای برای حمله به حمص بود ، ترمپ به این بهانه توانست میدان هوایی را مورد هدف قرار دهد که سوریه از آن راکت‌های اس 200 را به سمت تروریست‌ها فَیْر می‌کرد.

پس از حادثه کیمیایی خان شیخون سوریه، انگشت اتهام امریکا طبق معمول به سوی بشار اسد و دولت سوریه نشانه رفت، این در حالی بود که تحقیقات اولیه درباره این حادثه هم هنوز آغاز نشده بود! از سوی دیگر سوریه چندین سال پیش و در همان ابتدای بحران تمام سلاح‌های کیمیایی خود را تحت نظارت سازمان ملل، روسیه و امریکا از کشور خارج کرده بود پس از گذشت چند هفته اما برخی کارشناسان از جمله یک افسر سابق سیا اذعان کردند این حادثه، کار مشترک امریکا،عربستان و رژیم صهیونیستی بود. داکتر مروا عثمان تحلیلگر ارشد لبنانی و استاد پوهنتون به زوایای مختلف این رویداد پرداخته و گفته که چگونه این توطیه تبدیل به دست‌آویزی برای امریکا شد تا ضمن دهن‌کجی به قوانین بین‌المللی ، تمامیت ارضی سوریه را نیز نادیده بگیرد . مصاحبه با تحلیلگر سیاسی «راشا تودی» و مقاله نویس امریکا هرالدتریبیون را در ادامه می‌خوانید.

 

بر اساس مشاهدات شما، علت اصلی حمله امریکایی‌ها به شهر حمص که به بهانه استفاده بشار اسد از سلاح‌های کیمیایی علیه مردم خود صورت گرفت چه بود؟

 

 

– به نظرم مفروضاتی که در سؤال مطرح کردید را می‌توان به شکل صحیح تری مطرح کرد. من به هیچ وجه از عبارت غربی‌ها که می‌گویند، بشار اسد سلاح‌های کیمیایی را به سمت مردم خود فَیْر کرده است استفاده نمی‌کنم. چراکه این ادعا اصلا ثابت نشده است. امریکا بدون اخذ هیچ مجوزی به کشور مستقل سوریه حمله کرده و یکپارچگی این کشور را نقض کرده است، بنابراین بهتر است گفته شود که امریکا در حمله‌ای غیرقانونی به حمص این شهر را بمباردمان کرد. اظهار نظرات بعضی از مقامات اروپایی در رابطه با حمله خان شیخون قبل از پایان تحقیقات نیز در نوع خود قابل توجه بود. فدریکا موگرینی سیاستمدار اروپایی و عضو ارشد اتحادیه اروپا دولت سوریه را متهم کرده و گفته که بشار اسد مسئول حملات کیمیایی به خان شیخون است. حتی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل و سازمان عفو بین‌الملل نیز چنین اظهار نظری کرده بودند.

 

تنها ساعاتی پس از این اظهارنظر‌ها اطلاعاتی از سمت معارضین درز کرد که این ادعاها را رد می‌کرد و ثابت می‌نمود که عامل جنایت همان کلاه سفیدها هستند. در تصاویری که از ثانیه‌های نخست این جنایت نشر شده می‌بینیم که، کلاه سفیدها مشغول حمل جسدهای مظلوم مردم سوریه با دست‌های خود هستند. نکته‌ای که در این تصاویر وجود داشت آن بودکه کلاه سفیدها هیچ‌گونه ادوات ایمنی را بر تن خود نکرده بودند، منظورم وسایلی همچون ماسک و کالا‌های مخصوص ضد گاز سارین است. چون گاز سارین به شدت و خیلی سریع بر روی سیستم عصبی انسان تاثیر می‌گذارد، طوری که انسان در آن شرایط به سختی می‌تواند سر پا بایستد. وقتی که گاز سارین به منطقه متراکمی فَیْر می‌شود قابلیت کشتن هزاران نفر را دارد. پس چگونه است که کلاه سفیدها بدون هیچ توجهی از برخورد مواد سمی با بدن هایشان در حال حمل جنازه‌ها هستند. این واقعیت شک بزرگی در انسان ایجاد می‌کند.

 

من معتقدم استفاده از سلاح‌های کیمیایی به دست بشار تنها بهانه‌ای برای حمله به حمص بود، ترمپ به این بهانه توانست میدان هوایی را مورد هدف قرار دهد که سوریه از آن راکت‌های اس 200 را به سمت تروریست‌ها فَیْر می‌کرد. ضمنا از همین مکان بود که طیارات جنگی اسراییلی در حین حمله به شهر پالمیرا مورد هدف قرار گرفتند. بنابراین حمله امریکا به میدان هوایی الشعیرات به نظر من بزرگ‌ترین خدمت این کشور به اسراییل بود.

 

* چه کسی یا چه نهادی از حمله کیمیایی به سوریه بهره می‌برد؟ این حملات به نفع دولت سوریه بوده و یا مخالفین؟

 

 

– قبل از ادعای دروغین حمله کیمیایی ارتش سوریه به خان شیخون در ادلب، سوری‌ها به سرعت در حال پیشروی بودند، مخصوصا پس از بازپس گیری شهر ادلب، اگر به زمان این ادعا توجه کنید خواهید فهمید که پلان این ادعا صرفا به بهانه متوقف ساختن پیشرفت‌های ارتش سوری در برابر پیشروی‌ها بوده است. شاید این سؤال به ذهن خطور کند که چرا امریکا باید چنین کاری را انجام دهد در حالی که خود می‌خواهد تروریست‌ها را شکست دهد؟ کافی است به شرایطی که در دیرالزور و رقه وجود دارد بنگرید تا متوجه شوید که امریکا می‌خواهد از چه چیزی اذهان جهان را منحرف کند. امریکا می‌خواهد تا جهان متوجه حضور آرام کردهای استقلال‌طلب در منطقه نشوند، امریکا می‌خواهد با کمک کردها سوریه را تجزیه کند.

 

* پیش‌بینی شما در رابطه با تحولات سوریه چیست؟ تا چه اندازه و با چه قوتی مداخله نظامی امریکا در سوریه پیش خواهد رفت؟

 

 

ـ به نظرم مداخله نظامی تا آنجایی پیش خواهد رفت که بنگاه‌های صنعتی و اقتصادی امریکا از حملات نظامی نفع کافی را ببرند. همیشه اختلافات و جنگ‌ها در سوریه به خاطر دلایل مشابهی بوده است؛ پول، ارتقای حوزه تاثیر‌گذاری و کنترول از جمله این علت‌ها بوده است. امریکا 3 دلیل برای این مداخلات دارد که عبارتند از:

 

 

۱- سوریه از ایران و روسیه حمایت می‌کند و از آن سو، ایران و روسیه، نیز از سوریه حمایت می‌کنند و این به منزله کاهش نفوذ امریکا در این منطقه است.

۲- دلیل دیگر مخالفت مستمر بشار اسد با استقرار لوله انتقال گاز از کشورهای خلیج‌فارس به اروپا است که این خود معادلات امریکایی‌ها را به هم می‌زند.

۳- سوریه همچنین با جایگزینی یورو با دالر در خریدهای محصولات خارجی نه بزرگی به امریکا گفته است.

 

بنابراین تا وقتی که امریکا راه حلی برای این مشکلات پیدا نکند و نتواند منافع خود را در این کشور تامین کند ، به فعالیت‌های نظامی خود ادامه خواهد داد و به آتش جنگ در سوریه دامن خواهد زد.

 

* شما بارها گفته‌اید که علت اصلی حمله امریکا به سوریه تجزیه این کشور است. اگر همچنان معتقد به این موضوع هستید. کمی درباره آن توضیح دهید.

 

 

– ابتدا باید خاطرنشان کنم که ترمپ جنگ سوریه را آغاز نکرد، بلکه وی ادامه دهنده مسیری بود که آن را اوباما آغاز کرده بود، پس جنگ سوریه حاصل سیاست گذاری‌های بارک اوباما بوده است. اوباما هنگامی که متوجه شد با گروه‌های مورد حمایت خود نمی‌تواند سوریه را تجزیه کند تصمیم گرفت که از آنها در راستای نابودی کامل این کشور حمایت کند. نکته جالب توجه درباره ادعای استفاده حکومت بشار اسد از سلاح‌های کیمیایی آنکه، امریکایی‌ها و روسیه در توافقی که در سال 2013 شکل گرفت، تمام انبارهای سلاح‌های کیمیایی سوریه را تخلیه کردند. دولت اوباما در این سالها انواع تحریم‌ها را ضد دولت سوریه وضع کرد، تنها به این دلیل که سیاست‌های خود را شکست خورده یافت.

 

همان‌طور که در مصاحبه با راشا تودی گفتم نقشه جدید سوریه به دست کیسینجر در سخنرانی‌های مختلف به طور تلویحی اشاره و ترسیم شده است. وی معتقد است که سوریه فعلی در سال 1920 شکل گرفته و اصلا از ابتدا این گونه نبوده است، بلکه فرانسه به خاطر تسلط بهتر و فراگیر‌تر در منطقه خاورمیانه این جغرافیه را به سوریه داده است. کیسینجر معتقد است که سوریه تا حد زیادی تصنعی است و اقوام و گروه‌های مذهبی نا آشنا که در طول تاریخ ارتباطی با هم نداشته‌اند در آن جمع شده‌اند. حتی سران رژیم صهیونیستی هم در پی اجرای پروژه تفکیک سوریه هستند. نقش شوم آنها به نظر من تقسیم سوریه به سه کشور ، کرد، سنی مذهب و علوی مذهب است. امیدوارم که نظرم اشتباه باشد.