- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

ثروت واقعی دولتمردان افغانستان چقدر است؟

[1]

بیش از ده سال از روی کار آمدن دولتمردان جدید افغانستان می گذرد و کسانی که ده سال پیش کارمند یا کارگری ساده بیشتر نبودند، اکنون تبدیل به یکی از تجار و سرمایه داران مطرح کشور شده اند!

به راستی این همه ثروت و دارایی از کجا به دست آمده است؟ پیش از این دادگاه عالی افغانستان به خاطر قیدی که قانون اساسی مبنی بر وجوب تشکیل محکمه اختصاصی برای اعضای کابینه گذاشته بود، نمی توانست وزیران و حتی مقامات متهم دادگاه عالی را محاکمه نماید، که به اساس قانون جدید سال گذشته این امکان فراهم شد.

دادگاه عالی افغانستان بیش از یکسال پیش، حدود 20 تن از اعضای فعلی و سابق کابینه حکومت را متهم به فساد مالی و دستبرد میلیون ها دالر و میلیون ها افغانی در نتیجه امضاء قراردادها و خریدهای عمده دولتی نمود. که همگان شاهدیم تا کنون هیچ محکمه ای در این باره برگزار نشده است.

قرار بر این بود تا دارایی های همه مقامات دولتی نیز ثبت گردد که اینکار نیز بصورت تحقیقی انجام نگرفت. بطور مثال جناب رئیس جمهور کرزی مجموع دارایی خود را ده هزار دالر ثبت نمود در حالیکه براساس گفته ها، دارایی های ایشان بالغ بر هفت میلیارد دالر می باشد. پس واضح است تاکنون آن عده از مقامات حکومتی نیز که در فساد اداری دست دارند از سوی حکومت مورد پیگرد قانونی قرار نگرفته اند.

بنا به گفته یکی از نمایندگان مجلس، کسانی که در فساد اداری آغشته اند به جای اینکه از وظایف شان برکنار شوند مورد تقدیر قرار می گیرند. بسیاری می پرسند پولهای سرازیر شده به افغانستان در کجا صرف شده است، مردم باید بدانند برخی این پولها را در دوبی ویلا خریده اند، در امریکا خانه خریدند و در کابل قصر ها آباد کرده اند، ما این مردم را می شناسیم اما چه کسی است که از اینها سوال کند که این پولها را از کجا آورده اند؟ چه کسی می تواند اینان را به محاکمه بکشاند و مجازات کند؟

شواهد عینی بسیاری وجود دارد که زمینهای فراوانی که در حاشیه کابل وجود داشته و متعلق به دولت بوده، توسط زورمندان و متنفذین دولتی غصب شده. آنها برای خود خانه ها و شهرکهای مجللی ساخته اند، در حالی که مهاجرینی که از پاکستان و ایران به کشورشان عودت کرده اند، سرپناه ندارند.

متاسفانه فساد موجود در ارگ ریاست جمهوری و نبود توان محاکمه دولتمردان فاسد سبب شده تا در سازمانهای دولتی هر کسی که خیانت کند و با فساد و رشوت وظیفه اش را انجام دهد، مقامش بلند می شود، ترفیع درجه و رتبه پیدا مینماید، اما کسی که به وطن می کند فردایش از وظیفه اش برکنار می شود.

اگر بخواهیم تنها یک نمونه از این ثروتهای بادآورده را مثال بزنیم، جالب است وضعیت مالی دو خاندان پوپل و کرزی قبل از سال 2001 را مورد بررسی قرار دهیم. این دو خانواده که پیش از این سالها در آمریکا زندگی میکردند، به شغل رستوران داری مصروف بودند و وضعیت مالیشان بر دوستان و آشنایان پوشیده نیست.
اما اکنون بعد از ده سال حکومتداری ما می بینیم خانواده حامدکرزی با همکاری پوپلها با بیش از دهها ویلای گران قیمت در جمیره در ارتباط هستند. یکی از این موارد مربوط به ویلایی به ارزش 90 میلیون پوند است که توسط خانواده کرزی خریداری و یا آنکه اشغال شده است.

برای اینکه بدانید جمیره کجاست، باید بگوییم جمیره جایی است که افرادی همچون دیوید بکهام ستاره فوتبال بریتانیا، مایکل شوماخر قهرمان پرآوازه مسابقات فرمول یک، براد پیت و آنجلینا جولی زوج سوپر استار آمریکایی در آنجا حضور دارند. البته ناگفته نماند حسین فهیم بردار قسیم فهیم معاون رییس جمهور کرزی نیز در جمیره و در نزدیکی ویلاهای خانواده کرزی زندگی می کند.

حال شما انصاف دهید با این وضعیت موجود که نه مقامات دولتی حاضر به ترک فساد می شوند و نه ارگان و سازمان قضایی کشور توان محاکمه این افراد را دارد، مردم ما چگونه به رشد اقتصادی خود خوشبین باشند؟ و یا مهاجرین ما با کدام دلبستگی به کشور خود باز گردند؟ البته باید گفت ترک فساد از سوی مقامات افغانستان موجب مرض است! کسانی که طعم شیرین پول را چشیده اند، هرگز حاضر نخواهند شد تا ثروت واقعی خود را ثبت کنند و یا از این همه پول باد آورده صرف نظر نمایند.

 

 

افغان پیپر