افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 8 آوریل , 2017 لینک کوتاه خبر :

تولید سلاح کیمیایی توسط تروریستها در سوریه

کیمیایی

به راپور روسیه، تروریست ها و افراطی های فعال در سوریه، قادر به تولید سلاح های کیمیایی هستند.
وزارت امور خارجه روسیه روز گذشته با اعلام این موضوع در بیانیه ای تأکید کرد: هر گروه و طرفی از سلاح های کیمیایی استفاده کند ، محکوم است.
وزارت امور خارجه روسیه افزود: استفاده از سلاح های کیمیایی به نفع تروریست ها و مخالفان مسلح در سوریه است .
در این بیانیه آمده است: امتناع شرکای غربی روسیه در شورای امنیت سازمان ملل متحد از تأیید درخواست مورخ مارچ 2013 دمشق با موضوع لزوم آغاز تحقیقات درباره استفادۀ افراد مسلح از گاز سارین در منطقه خان العسل و عدم مجازات عاملان باعث شد که افراد مسلح روز 13 آگِست همان سال به غوطۀ شرقی حملۀ کیمیایی گسترده بکنند که در این حمله بیش از هزار و 500 نفر کشته و مجروح شدند.
بیانیه وزارت خارجه روسیه حاکیست: سازمان منع گسترش سلاح های کیمیایی در تحقیقات خود به اطلاعات کذب مخالفان سوری مسلح و حامیان آنها استناد کرده است تا دولت سوریه متهم به استفاده از سلاح کیمیایی شود، در حالی که هیأت کارشناسی این سازمان از اماکن احتمالی استفاده از سلاح های کیمیایی بازدید نکرد و سازمان بین المللی مذکور برای توجیه امتناع خود از اعزام هیأت کارشناسی خود به این اماکن مدعی شد که بازدید از اماکن استفاده از سلاح های کیمیایی در مناطق تحت تصرف افراد مسلح سلامت اعضای هیأتش را به خطر می اندازد.
روسیه ادعای مخالفان مسلح مبنی بر استفاده دولت دمشق از بیلر های انفجاریِ حاوی گاز کلر برای کشتار مردم را نپذیرفت و افزود: گروه های مخالف سوری طیارات قابل استفاده را در حملات خود به میدان هوایی های نظامی سوریه به غنیمت گرفته اند، و پیلوتان آموزش دیده و نیروهای تخنیکی طیاره نیز با این گروه ها همکاری می کنند.
وزارت خارجه روسیه اعلام کرد: استفاده از سلاح های کیمیایی برای دمشق هیچ فایده ای ندارد، زیرا تجهیزات جنگی کارآمدتری دارد تا به اهداف سیاسی و نظامی خود دست یابد.
وزارت خارجه روسیه افزود: کاملاً عادی است که تروریست ها و افراطی ها خصوصاً داعش و جبهه النصره از سلاح های کیمیایی استفاده کنند و حتی از تکنالوژی لازم برای ساخت موادی کیمیایی همچون گازهای سارین و خردل برخوردار هستند و از کشورهایِ همسایۀ سوریه نیز مواد و لوازم خاصی را برای ساخت سلاح های کیمیایی دریافت می کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار