افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 17 می , 2018 لینک کوتاه خبر :

تهدید داعش در افغانستان، پاکستان و جنوب آسیا

داعش

موج جدید حملات در افغانستان که عمده ی آن ها را نیز گروه داعش بر عهده می گیرد، موجب افزایش این نگرانی شده است که بار دیگر کشور جنگ زده افغانستان گرفتار مصیبتی جدید شده است.ا
گروه های تروریستی وابسته به داعش در عراق و سوریه توانستند اندکی پس از تاسیس خلافت در خاورمیانه، پایگاه هایی را نیز در افغانستان برای خود فراهم آورند. با این حال و علیرغم میل باطنی سرکرده های داعش مبنی بر گسترش حوزه ی نفوذ خود در پاکستان، هند و بنگله دیش، این گروه هنوز موفق به دست یابی به هدف خود و ایجاد شبکه ای گسترده در این کشورها نشده است. کمک های ناتو به کشورهای مذکور تاکنون چنین نتیجه ای را برای آن ها در پی داشته است. امریکایی ها در افغانستان و در ولایت ننگرهار از مادر بم ها علیه تکفیری های داعش استفاده نمودند اما ساختار کنترول و قوماندانی داعش همچنان به فعالیت خود ادامه داده است.
حامد کرزی، رییس جمهور پیشین کشورمان و همچنین روسیه، امریکایی ها را مسوول انتقال تکفیری های داعش در افغانستان می دانند. البته بایستی گفت داعش نیز ظرفیت های بسیاری برای توسعه نفوذ خود در افغانستان و کشورهای منطقه همچون پاکستان، هند و بنگله دیش دارند. داعشی ها از زمان تاسیس خلافت در سال 2014 همواره در اندیشه خلافت جهانی بوده اند و از این رو چهار کشور اصلی منطقه جنوب آسیا همچون افغانستان، پاکستان، هند و بنگله دیش از اهمیت بسزایی برای داعش برخوردار استند.
علت اولیه ی چنین اهمیتی، جمعیت بالای اهل سنت در این کشورها می باشد و در این میان تنها کشور هند است که با وجود مسلمانان بسیار، آن ها در اقلیت قرار دارند و هندوها اکثریت هند را تشکیل می دهند. دومین مورد آن است که جمعیت مسلمان در این کشورها عمدتا زنان و مردان جوانی استند که از وضعیت اقتصادی و اجتماعی خود رضایت چندانی ندارند. سومین مورد هم آن است که تروریست های داعش به خوبی می دانند نیروهای القاعده نفوذ بیشتری در افغانستان و پاکستان دارند و از این رو آن ها نمی خواهند میدان را از دست بدهند.
در افغانستان، تروریست های داعش پایگاه ها و پناهگاه های مستحکمی برای خود در ولایت ننگرهار و در نزدیکی سرحد با پاکستان ایجاد نموده اند. داعشی ها همچنین دارای پایگاه هایی در ولایات زابل و کنر نیز می باشند.
در سال 2016 عیسوی شمار قابل توجهی از نیروهای طالبان افغان به داعش پیوستند و قوماندان پیشین طالبان با نام عبدالرحیم مسلم دوست من‌حیث رهبر آن ها به صورت عملی کار را در دست گرفت. با این حال ابوبکر البغدادی، قوماندان اصلی داعش در عراق و سوریه از اعلام تاسیس شاخه ای مستقل از این گروه در افغانستان و کشورهای جنوب آسیا امتناع ورزید تا این که در اوایل سال 2015 عیسوی داعشی ها چند کشور منطقه را من‌حیث قلمرو ولایت خراسان داعش اعلام نمودند.
ابوبکر البغدادی، سعید اورکزی از قوماندانان سابق تحریک طالبان پاکستان در اورکزی ایجنسی را من‌حیث سرکرده ی ولایت خراسان داعش معرفی نمود. تعدادی از نیروهای تحریک طالبان پاکستان نیز به تبعیت از قوماندان خود به عضویت داعش درآمدند. توسعه ی نفوذ داعش در افغانستان در ظاهر شگفت آور است.
برخی راپورات نشان می دهد که اداره امنیت ملی افغانستان (NDS)، در این توسعه ی نفوذ نقش داشته است. نیروهای امنیت ملی افغانستان می خواهند از تررویست های داعش علیه نیروهای افراط گرای طالبان استفاده نمایند.
از سوی دیگر پاکستانی ها می گویند اداره امنیت ملی افغانستان می خواهد از داعشی ها برای ضربه زدن به امنیت ملی پاکستان استفاده کند و روزنامه های این کشور می نویسند: این راهبردی خطرناک از سوی افغان ها می باشد و می تواند منطقه را به آشوب کشانده که نمونه ی آن در خود افغانستان قابل ملاحظه می باشد.
روزنامه های پاکستان می نویسند: داعش به جهت سیاست های قاطع اسلام آباد، قابلیت گسترش نفوذ خود در پاکستان را ندارند. راحیل شریف، قوماندان پیشین اردوی پاکستان نیز اظهار داشت نیروهای تحت امر وی اجازه نخواهند داد حتی سایه ی داعشی ها در پاکستان دیده شود و قمر جاوید باجوا، قوماندان ی کنونی اردوی ملی نیز از همین رویکرد پیروی می کند ولی با این حال و با توجه به جمعیت بالای مسلمانان در پاکستان، تروریست های داعش بستر مناسبی برای عضوگیری و تامین مالی از پاکستان دارند.
توسعه ی رویکردهای افراط گرایانه در پاکستان و افغانستان، بسترها برای عضویت جوانان به داعش را فراهم می آورد و بنابراین ضرورت مقابله جدی با چنین تهدیدی در هر نقطه از مناطق پاکستان و افغانستان و خصوصاً در میان قومیت های مختلف وجود دارد.

  1. ناشناس :

    عجب آن واعجبا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار