افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 7 می , 2018 لینک کوتاه خبر :

تقویت داعش در افغانستان با اختطاف دختران من‌حیث برده جنسی

برده جنسی

پدری که داعش دو دختر 16 و 18 ساله اش را من‌حیث برده جنسی با خود برده می گوید: من بسیار احساس گناه کردم. زیرا نتوانستم برای محافظت از فرزندانم کاری بکنم. آن ها دختران جوان زیادی را اختطاف کردند که برخی از آن ها 12 سال داشته اند.

به راپور نشنال پست، وقتی محمد شاه دانست که نمی تواند مبلغ 15000 دالری را که پدر نامزادش بر اساس سنت های ازدواج در افغانستان از وی خواسته را فراهم کند، به گروه تروریستی داعش پیوست. محمد 23 ساله چهار ماه پیش قریه ی خود را در ولایت جوزجان ترک کرد تا به داعش بپیوندد. این گروه در ماه های اخیر حضور خود را در افغانستان تقویت کرده است. پس از اندکی، محمد شاه و دیگر پیکارجویان داعش طی یک حمله مسلحانه به خانه پدر نامزادش حمله کردند و نامزاد محمد شاه را اختطاف کردند. سپس آن ها در مسجدی با یکدیگر ازدواج کردند.
جمال الدین پدر محمد شاه که از این اقدام پسرش بسیار ناراحت است، اعلام کرد: محمد شاه دیگر پسر من نیست و در این چند وقت چیزی هم از وی نشنیده ام. جمال الدین برای فرار از دست داعش، خانه خود را ترک کرده و به شبرغان مرکز ولایت جوزجان آمده است.
این راپور نشان می دهد، گروه داعش چگونه پس از خروج از عراق و سوریه، در حال تقویت خود در افغانستان می باشد. داعش افغانستان در ازای وفاداری مردان افغان، به ازدواج آن ها کمک می کند. این گروه همچنین با تعطیلی مکاتب، اختطاف گری و اختطاف زنان جوان من‌حیث برده جنسی، اقدام به ارعاب مردم محلی می کند.
هجوم جنگجویان خارجی داعش به افغانستان، پایان جنگ هفده ساله امریکا در افغانستان را غیر ممکن کرده است. جنگی که 714 ملیارد هزینه داشته است. این در حالی است که ترمپ در سال گذشته عیسوی اعلام کرد، در حدود 16000 نظامی امریکایی در افغانستان خواهند ماند و وظیفه این نظامیان، جلوگیری از پناه گرفتن تروریست ها در کشور و همچنین پشتیبانی از اقدامات اشرف غنی در مذاکرات صلح با طالبان، عنوان شده است.
حملات خونین
در روزهای اخیر، مقامات کشورمان از شکست های سنگین داعش سخن می گویند. مرگ قاری حکمت الله رهبر داعش در شمال افغانستان یکی از این تلفات می باشد. این در حالی است که شواهد نشان می دهند، این گروه همچنان قادر به طراحی و اجرای حملات سنگینی می باشد. داعش مسوولیت حمله انتحاری پی در پی کابل را بر عهده گرفت. طی این حملات، 29 نفر شهید شدند که در میان آنان خبرنگاران نیز مشاهده شده اند. از سال 2001 تاکنون، این حمله بزرگترین حمله به رسانه های افغانستان ارزیابی شده است.
یکی از مقامات وزارت امور خارجه که نخواست نامش فاش شود، در گفتگو با یک رسانه اظهار داشت، تقویت داعش در شمال افغانستان پس از این صورت گرفت که امریکا حملات سنگینی را علیه مواضع این گروه در ولایت ننگرهار انجام داد. وی در ادامه می افزاید، امریکا بر مبارزه با تلاش های داعش برای جذب نیرو در مناطق قریه نشین متمرکز شده است.
فقیر محمد جوزجانی قوماندان امنیه آن منطقه گفت، برخی از پیکارجویان داعش از کشورهایی مانند سودان، چین و فرانسه به افغانستان آمده اند. آن ها علاوه بر پیکار علیه نیروهای امنیتی افغان و ایتلاف، به نیروهای جدید افغان که به داعش ملحق شده اند، آموزش های لازم را ارایه می دهند. آن ها برای در امان ماندن از حملات هوایی، در تونل های عمیق زیر زمینی فعالیت می کنند و خانه های آن ها میان صخره های مناطق کوهستانی ولسوالی درزاب قرار دارد.
جوزجانی همچنین گفت، اغلب این افراد در ماه های اخیر از طریق پاکستان به 3000 نیروی داعشی دیگر در افغانستان پیوسته اند.
جوزجانی در ادامه افزود، اگر داعش در مدت زمان طولانی بتواند در جوزجان باقی بماند، ممکن است موفق به تاسیس خلافت شود. به اعتقاد وی، حضور نیروهای خارجی در صفوف داعش موجب تقویت این گروه شده و این مسئله ارتباط مستقیم داعش خراسان با رهبرانشان در عراق و سوریه را نشان می دهد.
پیکارجویان داعش در سال 2015 تنها توانستند در ولایت ننگرهار جای پایی برای خود باز کنند. اما پس از آن که سال گذشته امریکا بزرگترین بم هستوی خود را علیه پناهگاه داعش بکار برد، نفوذ و حضور این گروه به ولسوالی ها و مناطق دیگر جنوب و شرق افغانستان و همچنین دو ولسوالی ولایت جوزجان گسترش یافت. لازم به ذکر است، تعداد نیروهای طالبان در این مناطق، دو برابر محاسبه می شود.
راپور مفتش خاص برای بازسازی افغانستان (سیگار) نشان می دهد، مقامات محلی نمی توانند بیش از این مانع افزایش گروه های تروریستی شوند. تعداد نیروهای نظامی افغان نیز طی سال گذشته کاهش چشمگیر 10 فیصدی داشته اند.
لطف الله عزیزی والی جوزجان طی مصاحبه ای در دفترش گفت، حکومت نیروی انسانی کافی برای از میان برداشتن آن ها ندارد. اگر آن ها به زودی شکست داده نشوند، خطر بسیار بزرگی جوزجان و دیگر ولایات شمالی را تهدید می کند.
داعش یک اردوگاه آموزشی در درزاب تاسیس کرده و مردم محلی بیکار را در آن استخدام می کند. سن این افراد غالبا زیر بیست سال می باشد. برخی از آن ها برای زنده ماندن و برخی به سیله آرمان های داعش جذب آن می شوند. تعدادی از این افراد نیز مزدور، قاچاقچی و اختطاف گر می باشند. تعدادی نیز برای انتقام و دیگر مسایل شخصی به این گروه می پیوندند.
داعش در ولسوالی درزاب 40 مکتب را تعطیل و 3000 متعلم را از تحصیل محروم کرد. شبه نظامیان داعش خانه به خانه می روند و از خانواده ها می خواهند به تعداد دخترانشان یک بیرق بر بالای خانه نصب کنند. مثلا خانواده ای که چهار دختر دارد، چهار بیرق نیز باید بالای خانه اش نصب کند.
حدود 15 فیصد از جمعیت این ولسوالی، یعنی در حدود 70.000 خانواده به ولایات اطراف مهاجرت کرده اند. یکی از فروشندگان محلی به نام نعیم جمال می گوید، همه در این جا ترسیده اند و داعش موفقیت بیشتری در این منطقه داشته است.
مبارک شاه 48 ساله، پنج ماه پیش به شبرغان فرار کرد. پس از آن که مردان سیاه پوش به منزلش حمله کردند و دو دختر 16 و 18 ساله وی را اختطاف کردند. مبارک هرگز نتوانست ردی از آن ها بیابد و پیگیری از ریش سفیدان و ملاهای محلی نیز بی فایده بود. به اظهار وی ممکن است داعش آن ها را من‌حیث برده های جنسی فروخته باشد. وی گفت: من بسیار احساس گناه کردم. زیرا نتوانستم برای محافظت از فرزندانم کاری بکنم. آن ها دختران جوان زیادی را اختطاف کردند که برخی از آن ها 12 سال داشته اند. داعش از آن ها برای خدمات جنسی استفاده می کند. مبارک نتوانست از سرنوشت وحشتناک دو دخترش اطلاعی به دست آورد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار