افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 20 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

ترکیه درحال جمع آوری اسنادی دال بر نقش داشتن مصر و امارات در کودتای اخیر!

کودتای ترکیه

یک منبع اطلاعاتی عربی مدعی شد برای آنکارا ثابت شده که کشورهای عربی و در رأس آنها مصر و امارات در پشت پرده کودتای ناکام نظامی ترکیه و تلاش برای سرنگونی «رجب طیب اردوغان» رییس جمهور این کشور قرار دارند.

بر اساس راپور وبگاه «وطن» این منبع آگاه مدعی شد سفارت‌های ترکیه و دستگاه‌های اطلاعاتی این کشور در تلاشند مدارکی دال برای تلاش این کشورها برای کودتا در ترکیه جمع کنند.

در ادامه این راپور آمده است: ترکیه هم‌اکنون در حال تحقیق درباره سفر «فتح‌الله گولن» معارض اصلی اردوغان به امارات در هفته گذشته است ؛ سفری که گفته می‌شود وی در آن با «محمد دحلان» عضو جدا شده جنبش فلسطینی فتح دیدار کرده است.

ترکیه هم‌چنین مشغول تحقیق درباره نقش دحلان و «عبدالفتاح السیسی» رییس‌جمهور مصر است ؛ دحلان هم‌اکنون من‌حیث یکی از مشاوران امنیتی نزدیک به «محمد بن زاید» ولی‌عهد ابوظبی به شمار می‌رود . آنکارا معتقد است این محور در حال مبارزه با جماعت «اخوان السلمین» است و به همین دلیل اردوغانِ حامی اخوان را هدف قرار داده است.

کودتای ناکام ترکیه در شنبه هفته جاری (15 جولای) انجام شد و تا کنون صدها نفر در ارتباط با این کودتا بازداشت شده‌اند.

این در حالی است که امارات متحده عربی در بسیاری از دوسیه های منطقوی از جمله سوریه، یمن، بحرین ،‌لبنان، و فلسطین متحد اصلی عربستان سعودی است و همواره در موضع گیری ها نسبت به دوسیه های سیاسی، امنیتی و نظامی منطقه تصمیمی مغایر با تصمیم ریاض نمی گیرد.

در همین حال حمد بن خلیفه آل ثانی امیر سابق قطر (تنها کشور عربی متحد با ترکیه)نیز در واکنش به کودتا در ترکیه ضمن محکوم کردن این اقدام عربستان سعودی و عادل الجبیر وزیر خارجه اش را به دست داشتن در پلان کودتا علیه اردوغان در ترکیه متهم کرده بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار