افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 16 آگوست , 2017 لینک کوتاه خبر :

ترمپ بجای تنش زدایی، بحران سازی می کند!

اشپیگل: رییس جمهور امریکا نمی تواند مناقشات را برطرف کند، بلکه قادر به انجام عکس آن است!

هفته نامه اشپیگل در مطلبی نوشت: مناقشات اتمی با کوریای شمالی و مسئله راستگرایان افراطی و نژادپرستان در ایالت ویرجینیای امریکا یک بحران بین المللی و یک بحران ملی است که هر دو ضعف رهبری رییس جمهور امریکا را نشان می دهند.
اشپیگل در ادامه نوشت: ما این روزها یک آزمون واقعی را برای رییس جمهور امریکا تجربه می کنیم. برای اولین بار دردوران ریاست جمهوری اش دونالد ترمپ حالا باید به بحران های خارجی واکنش نشان دهد. وی باید در برابر مسئله مناقشات با کوریای شمالی و همچنین بحران ملی ایجاد شده بعد از راهپیمایی راستگرایان افراطی در ایالت ویرجینیای امریکا واکنش نشان دهد.

واکنش های ترمپ به هر دوی این بحران ها فاجعه بار است. مرد ارگ سفید تا جایی که می تواند این بحران ها را تشدید می کند به جای اینکه تنش زدایی کند.

اشپیگل در ادامه نوشت: روسای جمهوری امریکا همواره بیش از تنها رییس جمهوری برای امریکا بوده اند. آن ها رهبران بین المللی هستند. آن ها می توانند مناقشات جهانی را آرام کرده، زنده گی انسان ها را نجات دهند و در خدمت پیشرفت مشترک همه ملت ها باشند؛ یا عکس همه این اقدامات را انجام دهند.

دونالد ترمپ بعد از گذشتن هفت ماه از ایفای مسئولیتش در امریکا خیلی خصلت هایی را که در بالا به آن اشاره شد نداشته است. این رییس جمهور 71 ساله امریکا نه یک پروگرام ملی و نه بین المللی ندارد و پروگرام اش تنها توجه به نفس خودش است. اما کسی که من‌حیث رییس جمهور امریکا دنیا را فراتر از منیت خود درک نکرده و نمی تواند این کار را کند صلح را در داخل این کشور و آن سوی سرحدات به خطر می اندازد.

مثلا در مناقشات با کوریای شمالی دونالد ترمپ به جای نادیده گرفتن تئاتر تهدید و ایجاد یک اتحاد موثر با چین و در نظر گرفتن نظامی گری برای بدترین حالت، به سخنوری های جنگ افروزانه روی آورده است. ترمپ به این ترتیب نه تنها با چین بیگانه می شود همچنین شرایط مناسبی را برای عطش دیکتاتوری کوریای شمالی فراهم می کند و آن ایجاد تهدید خارجی و در بهترین حالت تهدید از طرف امریکا است. رییس جمهوری امریکا از این مناقشات یک بحران بین المللی ساخته است.

نویسنده در ادامه با اشاره به حمله به تظاهرات کننده گان مخالف نژادپرستی در ایالت ویرجینیای امریکا نوشت: نژادپرستان و نئونازی هایی که در پایان هفته گذشته در ایالت ویرجینیا فریاد خشم سر دادند همه از طرفداران وفادار رییس جمهور امریکا هستند. پیروزی انتخاباتی ترمپ و شعار اول امریکای وی خوشایند این گروه است.

اینکه ترمپ تا امروز دهان باز نکرده و حادثه ایالت ویرجینیا را من‌حیث ترور مشخص نکرده است و این نژاد پرستان را نژاد پرست ننامیده است توسط این گروه ها نوعی حمایت و پشتیبانی ارزیابی می شود.

به این ترتیب ترمپ کشور مهاجر امریکا را جدا کرده و بر بحران ها دامن می زند. اگر ترمپ جلوی رنسانس راست افراطی در کشورش را نگیرد حادثه تلخ شارلوتزویل در ایالت ویرجینیا تنها مورد این چنینی باقی نخواهد ماند. همچنین در این بحران هم موردی مشابه کوریای شمالی دیده می شود که ترمپ من‌حیث رییس جمهور می تواند آن را آرام یا تشدید کند. اما ترمپ تا به حال تنها من‌حیث بحران ساز فعال بوده است.

راستگرایان افراطی جمعه شب در شهر شارلوتزویل تجمع کردند تا به برداشتن مجسمه یکی از قوماندانان جنگ داخلی امریکا که حامی برده داری بود، اعتراض کنند. حضور مخالفان آنها که عمدتا گروه های مخالف نژادپرستی بودند به درگیری فزیکی منجر شد، در همین زمینه، رسانه های امریکا راپور دادند حمله یک موتر به سمت مخالفان نژادپرستی در تظاهرات راستگرایان افراطی باعث مرگ یک تن و زخمی شدن چندین تن دیگر شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار