افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 24 آوریل , 2018 لینک کوتاه خبر :

تاثیر انفجار روز یکشنبه در کابل بر روند انتخابات

انتخابات افغانستان

در نتیجه حمله انتحاری روز یکشنبه بالای یک مرکز توزیع تذکره در دشت برچی کابل دستکم 57 تن شهید و 119 نفر زخم برداشته اند، در پی این حمله مقام های اداره ثبت احوال و نفوس کشور، تصمیم گرفتند، سه مرکز تازه تاسیس ثبت احوال و نفوس را تعطیل نمایند.

همایون محتاط رییس عمومی اداره ثبت احوال و نفوس در مصاحبه با رسانه ها اظهار داشت، چهار نفر از کارمندان آن اداره شهید و دو تن نیز مفقود شده اند. وی در ادامه گفت، بارها مشکلات امنیتی مرکز ثبت احوال در منطقه دشت برچی غرب کابل را با نهادهای امنیتی در میان گذاشته بود. زیرا دشت برچی از مناطق حساس در پایتخت می باشد و حملات اخیر داعش نشان داد، شیعیان در این ناحیه یکی از اهداف گروه تروریستی داعش می باشند. از طرفی، گروه داعش مسوولیت حمله انتحاری روز یکشنبه را بر عهده گرفته است.

اما در این میان، پیام اصلی داعش از راستای اهداف سیاسی و ایدئولوژیک بوده است. ایجاد چالش در برگزاری انتخابات و حمله به محله ای که بیشتر باشنده گان آن از شیعیان می باشند، نیت شبه نظامیان داعش از ایجاد شکاف و اختلاف بیشتر در جامعه افغانستان را نشان می دهد.

به گفته همایون محتاط، کابل دارای دو مرکز دایمی ثبت احوال می باشد و با توجه به نزدیک بودن انتخابات، سه مرکز سیار نیز برای ارایه خدمات به باشنده گان افتتاح شد که یکی از آن ها در محله دشت برچی است. داود امین سرپرست قوماندانی امنیه کابل در این رابطه اعلام کرد، در زمان انجام حمله انتحاری، شمار زیادی از باشنده گان برای گرفتن تذکره در این مکان جمع شده بودند و بیشتر قربانیان از ملکیان، زنان و اطفال بوده اند. این حمله، مرگبارترین حمله طی سه ماه گذشته در افغانستان بوده است.

این انفجار در حالی اتفاق افتاد که روز پیش از آن عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت طی یک نشست فوق العاده گفت، در صورت شکست ثبت نام انتخابات، وضعیت سیاسی در افغانستان با چالش روبرو خواهد شد. با وجود عدم ثبت آمار رسمی از واجدین شرایط رای دهندگان، برآورد های غیر رسمی شمار واجدین شرایط رای دهی را از 10 تا 13 ملیون نفر تخمین می زنند. بر پایه آمارهای غیر رسمی، در حدود 6 ملیون نفر هم فاقد تذکره استند. این در حالی است که کمسیون مستقل انتخابات اعلام کرد، در هفته نخست این پلان 189000 نفر در سراسر کشور برای اشتراک در انتخابات ثبت نام کرده اند.

تعدادی از باشنده گان کابل عدم ثبت نام در مراکز رای دهی را ناامنی، تهدیدهای طالبان، عدم اطمینان به حکومت و کمسیون مستقل انتخابات، و همچنین عدم شفافیت و تجربه تلخ از انتخابات جنجالی سال 1393 عنوان می کنند.

این اظهارات در حالی بیان شد که حکومت وحدت ملی در تحقق وعده های خود، شکست خورده و نزاع میان اشرف غنی و دیگر بزرگان قومی مانند عطامحمد نور و جنرال دوستم در چند ماه گذشته، باعث تضعیف پایگاه اجتماعی اشرف غنی و حکومت وحدت ملی در ولایات دیگر کشور شد.

از طرفی، مردم بامیان در اعتراض به عدم توزیع تذکره برای باشنده گان این ولایت، ده ها کامنت اعتراضی در صفحه رسمی فیسبوک اداره مرکزی ثبت احوال و نفوس افغانستان ثبت کردند. راپور ها نشان می دهد، تاکنون امکانات توزیع تذکره در اختیار کارمندان ثبت احوال نفوس در بامیان قرار نگرفته و تیم های سیار تاکنون در آن منطقه حضور نیافته اند. بر اساس آمارهای رسمی، بیش از 50 فیصد زنان و 25 فیصد مردان در این ولایت فاقد تذکره می باشند.

برآوردها نشان می دهند، برگزاری انتخابات پیش رو در 28 ماه میزان، چالش بسیار بزرگی برای حکومت وحدت ملی ایجاد کرده و برخی کارشناسان معتقدند شکست حکومت در برگزاری انتخابات حتمی می باشد. علاوه بر عدم استقبال باشنده گان از ثبت نام در پروسه انتخابات، حکومت نیز توانایی ارایه خدمات لازم برای صدور تذکره و ثبت نام در فرایند انتخابات را ندارد.
یک کارشناس سیاسی در گفتگو با رسانه ها اظهار داشت، دخالت های اشرف غنی در گزینش اعضای کمسیون انتخابات، درگیری های سیاسی میان غنی و بزرگان اقوام دیگر در دو سال گذشته، ناتوانی حکومت از تامین امنیت در مراحل مختلف انتخابات و همچنین عدم استقبال از ثبت نام باشنده گان در پروسه انتخابات، موجب شکست پیش از موعد غنی در برگزاری انتخابات شده است. این در حالی است که ملت افغانستان در این شرایط حساس و پیچیده کشور، باید از برگزاری انتخابات حمایت کنند و با شرکت گسترده مدنی، خواستار شفافیت فعالیت های حکومت باشند. چرا که با حمایت از دیموکراسی، افغانستان به صلح نزدیک خواهد شد.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار