افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 22 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

بحران کشور ناشی از عدم توجه به قانون است!

عدم توجه به قانون، کشور را به سوی بحران برده و گفت: در طول تاریخ و در هیچ کشوری مشاهده نشده است که در یک کشور دو رییس جمهور وجود داشته باشد.

 

دلخوشی نسبت به زندگی و کار در افغانستان در میان مردم بیشتر از هر زمان دیگری کم شده است. مردم با وجود اینکه می دانند ممکن است در میان راه جان و مالشان را از دست بدهند کشور را ترک می کنند و به امید زندگی بهتر به سوی اروپا می روند. آیا رهبران این وضعیت را مشاهده می کنند؟ آیا آنها می دانند چرا مردم کشور را ترک می کنند؟ چقدر سرنوشت این مردم برای رهبران کشور مهم است و اگر می دانند و می بینند چرا هیچ کاری نمی کنند و چرا وظایف خود را به درستی انجام نمی دهند؟

 

داکتر رمضان بشر دوست عضو مجلس نمایندگان در برنامه «خط کابل» گفت: ما حکومتی داریم که برای خودش حکومت و کار می کنند. آنها برای مردم کار نمی کنند. متاسفانه در این مملکت افرادی که بیشترین فساد را کرده بودند و بیشترین دزدی ها را انجام داده بودند در زمان انتخابات و بعد از آن در کنار رهبران حکومت بودند و ستون فقرات آنها به حساب می آمدند. به این ترتیب است که وقتی خار کشت می کنیم نباید انتظار درو کردن گل را داشته باشیم.

 

وی معتقد است عدم توجه به قانون، کشور را به سوی بحران برده و گفت: در طول تاریخ و در هیچ کشوری مشاهده نشده است که در یک کشور دو رییس جمهور وجود داشته باشد. حتی شنیده شده که پادشاهی پسرش را برای اینکه با وی رقابت نکند، کشته است. در هیچ کشوری مشاهده نشده است که در یک شب یک فرد از کشوری بیگانه بیاید و قانون اساسی کشوری دیگر را تغییر دهد. این اتفاق در افغانستان افتاد، جان کری برای ما تعیین تکلیف نمود، دو رهبر را در کشور مقرر نمود و رهبران ما نیز قانون اساسی را زیر پا گذاشتند و به آن عمل کردند.

 

بشردوست ادامه داد: در دیگر کشورهای دنیا در انتخابات، سیاستمداران وقتی می بینند که کشورشان به سوی بحران رفته است از حق مسلم خود هم می گذرند اما در افغانستان، هیچ کاندیدی خود را بازنده قلمداد نمی کند و بعد از اعلام نتایج انتخابات ادعا می کند که تقلب شده است. این مسایل نشان می دهد که در افغانستان نخبگان، سیاستمداران و رهبران به دموکراسی، آرای مردم، رعایت حقوق مردم علاقه ندارند. بلکه علاقه مند به پول و چوکی هستند و به خاطر رسیدن به آن، حاضر هستند هر کاری را انجام دهند.

 

عضو پیشین مجلس، معتقد است عده ای قدرت را منحصراً به دست گرفته اند و همین باعث می شود که هیچ تغییری در افغانستان حاصل نشود و افزود: بین حکومت فعلی و حکومت قبلی فرقی وجود ندارد. من در میان سیاستمداران افغانستان فردی را ندیدم که حدود چهل سال در چوکی یک قدرت نبوده باشد. همیشه کسانی در قدرت بودند که از ابتدا بوده اند، نه شایستگی مهم بوده و نه صداقت افراد.

 

وی کابینه را یکی از عوامل بحران در افغانستان دانسته و گفت: کابینه ای که اشرف غنی و عبدالله تشکیل دادند، وحشتناکترین کابینه افغانستان بود. هیچ کدام از وزیران متناسب با تخصص شان مقرر نشدند. این موضوع توهین و تحقیر به تحصیلکردگان و نخبگان کشور است. مثل این است که ما یک نجار را برای شغل قصابی مقرر کنیم. همین عدم تخصص گرایی ها است که کشور را به سوی بحران برده و می برد.

 

بشردوست فرار مغزها و روان شدن سیل عظیمی از مردم به سوی اروپا را آثار بد کارها و ناشایستگی های حکومت فعلی دانست و افزود: با جوانانی که به سمت اروپا روان بودند صحبت می کردم آنها می گفتند که امکان خیلی زیادی وجود دارد که ما در دریای استرالیا غرق شویم یا وقتی از مرز ایران رد می شویم ما را با تیر بزنند یا در فرانسه یا یونان کشته شویم اما هیچگونه امیدی به اینجا نداریم.

 

وی ادامه داد: اینها تحصیلکردگان طب، انجینری و رشته های دیگر بودند. می گفتند که ما هرجایی می رویم به ما کار نمی دهند در حالی که یک بی سواد هزاره، یک بی سواد تاجیک یا پشتون رییس و یا وزیر است و معاش های دالری می گیرد. ما چاره ای جز رفتن نداریم. اینجا جایی است که دولت به مفهوم سیاسی، انسانی و اسلامی وجود ندارد. در کشور ما رهبران در جنگ و جدال بر سر چوکی هستند. کسی برای جلوگیری از فرار مغزها از کشور کار و برنامه ریزی نمی کند چرا که وقتی برای این کار ندارند. تمام فکر و ذکر بزرگان کشور به این مشغول است که چگونه می توانند هرچه بیشترجیب خود را پر کنند.

 

بشردوست تصمیم گیری ها در افغانستان و اداره کشور را به دست بیگانگان دانسته و می گوید: ما مردم افغانستان نمی توانیم برای حکومت و کشور خود تصمیم بگیریم حتی اشرف غنی، عبدالله، دوستم و محقق هم نمی توانند تصمیم بگیرند. تصمیم گیرنده آمریکا است. اگر جان کری بگوید که این حکومت ادامه پیدا کند این کار انجام می شود اگر بگوید همین فردا کار این حکومت خاتمه می یابد همین گونه می شود. همان طور که چند ماه قبل دستور داد که حکومت به دونیمه تقسیم شود. متاسفانه آمریکا، آلمان و فرانسه و… هیچگاه نمی خواهند که افرادی صادق و شایسته برای حکومت روی کار بیایند. این موضوع به نفع آنها و اهداف آنها نیست.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار