افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 19 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

با حضور ناتو دچار مشکلات جدی تری شدیم

آمریکا تصمیم گرفته است تعداد بیشتری از نیروهای نظامی اش در افغانستان باقی بمانند و تا پایان سال 2015 آنها را به صفر نرساند. یکی از مقام های بلندرتبه آمریکایی گفته است که اداره اوباما به طور جدی روی بازنگری نیروهایش از افغانستان کار می کند. این در حالی است که قرار بود نیروهای آمریکایی تا پایان سال 2015 افغانستان را ترک کنند.

 

جنرال میرزا محمد یارمند معاون پیشین وزرات امور داخله در برنامه «پس از خبر» گفت: مدیریت در آمریکا مانند مدیریت در افغانستان یا سایر کشورهای همسایه نیست. در آنجا تحلیل های بسیار قوی از وضعیت صورت می گیرد و متخصصان آنها نظریات بسیار دقیق علمی، تحقیقی و تکنیکی خود را در قبال هر منطقه با یک ژرف نگری کامل تنظیم می کنند و آن را به مقامات خود ارایه می کنند. آنها میلیارها دالر در جهت تحقیق خود مصرف می کنند.

 

وی افزود: آمریکایی ها بنابر تکدر رابطه ای که بین کرزی و آمریکا وجود داشت برنامه خروج خود را اعلام کردند که ما در پایان سال 2015 نیروهای خود را به صفر می رسانیم. اما این مساله تغییر کرد، تغییر به گونه ای که دولت وحدت ملی ایجاد شد و حسن نیت داکتر اشرف غنی و داکتر عبدالله نسبت به حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان بنا بر نیازمندی های جدی که وجود داشت کاملاً محسوس و ابراز شد.

 

یارمند ادامه داد: بر همین اساس هم چند روز بعد آنها سفری به آمریکا دارند و می خواهند منطق حضور آمریکا را با در نظر داشت اینکه تروریزم در افغانستان و در منطقه محو نشده، در پاکستان حدود سی سازمان تروریستی وجود دارد را مطرح کنند.

 

معاون پیشین وزارت داخله برنامه حضور جامعه جهانی را طی چهارده سال در کشور مواجه با شکست دانسته و اظهار کرد: جامعه جهانی وقتی به افغانستان آمد در اولویت های کاری خود مبارزه با مواد مخدر، مبارزه با تروریزم و نهادینه شدن دموکراسی را در افغانستان قرار دادند. هیچ کدام از اینها نه تنها در افغانستان نهادینه نشد بلکه ما دچار مشکلات جدی تری شدیم. امیدوار هستم که دو رهبر در این سفری که در پیش دارند این مسایل را مطرح کنند.

 

وی علت ضرورت ادامه حضور نیروهای آمریکایی را چنین بیان داشت: نیروهای امنیتی افغانستان از لحاظ کمیت قابل ملاحظه هستند از لحاظ کیفیتی هم در دفاع مستقلانه قرار دارند و با رشادت از وطن خود دفاع می کنند اما اینها به یک شریک نیاز دارند. شریکی که آموزش هایش به موزات و متناسب با تهدیدات باشد. ما باید در این رابطه یک استراتژی دقیق ارایه کنیم که این استراتژی مطابقت با خواسته های جامعه جهانی در افغانستان داشته باشد. شکست های جامعه بین المللی در افغانستان هم به دلیل این عدم هماهنگی های قبلی اتفاق افتاده است.

جدیداً در ارتباط با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان بازنگری صورت گرفته است و مقامات آمریکایی تصمیم گرفته اند که تعداد بیشتری از نیروهایشان در افغانستان باقی بمانند و تا پایان سال 2015 آنها را به صفر نرسانند.

 

یارمند در ارتباط با پروسه صلح و خروج نیروهای آمریکایی بیان داشت: من به پروسه صلح خوش بین هستم اما در این مورد باید هشیارانه عمل کنیم. با توجه به ذهنیتی که ما از پاکستان داریم زیر نیم کاسه پاکستان کاسه های دیگری است چرا که هیچ حرکت تروریستی از داخل افغانستان شکل نمی گیرد. حرکات تروریستی همه از پاکستان شکل می گیرند که گاهی نام آن را طالب، داعش حرکت الانصار و… می گذارند هر کدام از اینها که تاریخ مصرف شان تمام می شود گروه دیگری را جایگزین آن می کنند. به همین دلیل ما نمی توانیم به یکباره موافق خروج نیروهای آمریکایی باشیم.تهدیدات هنوز به طور جدی وجود دارد.

 

وی در پایان گفت: در حال حاضر نیروهای امنیتی ما خود را نشان داده اند و رشادت های بسیاری کرده اند اما در درازمدت با توجه به اینکه ما مشکلات اقصادی داریم نباید بدون حمایت بمانند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار