افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 23 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

باعث و بانی سقوط قندوز رهبران حکومت وحدت ملی اند

باعث و بانی سقوط قندوز و آواره شدن، بی حرمتی به مردم، مورد تجاوز قرار گرفتن و چپاول شدن مردم آن رهبران حکومت وحدت ملی است. این رهبران با وجودیکه از مردم معذرت می خواهند با وقاحت تمام به ولایت قندوز می روند و به کسانی که در هنگام سقوط، در ولایت نبوده اند و باعث سقوط شهر شده اند، تقدیرنامه و مدال می دهند.

 

رییس اجرایی حکومت وحدت ملی کاستی ها در کار حکومت وحدت ملی را می پذیرد اما این مشکلات را میراث حکومت گذشته می خواند. داکتر عبدالله در پیوند به گسترش ناامنی ها می گوید که کشور در آستانه سقوط قرار ندارد. وی سیاست های حکومت گذشته را مسبب تقویت طالبان می خواند و تاکید دارد وی و رییس جمهور غنی اشتباهات گذشته را تکرار نخواهند کرد. اما چرا با این ادعا، قندوز سقوط کرد و حکومت وحدت ملی با تهدیدهای پیش رو چه خواهد کرد؟

 

فاطمه عزیز عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: درست است که مشکلات زیادی در کشور از حکومت گذشته وجود داشته است اما این دو رهبر حکومت وحدت ملی، در زمان انتخابات گلوهای خود را دریدند و گفتند ما آمده ایم تا برای شما امنیت و اقتصاد قوی بیاوریم، مسوولیت آنها در برابر حل مشکلات چیست؟ آنها که قرار است پنج سال حکومت کنند اگر پیوسته و هر روز از حکومت گذشته انتقاد کنند مشکلات روز به روز بیشتر می شود. جالب اینجا است که خود نیز نه تنها هیچ دستاوردی نداشتند بلکه جنگ و ناامنی را گسترش دادند و شهرها را سقوط دادند.

وی افزود: این حکومت خود مشکلات و ناکامی هایی داشته که روی مشکلات حکومت گذشته را نیز سفید کرده است. حالا به چه رویی می تواند از حکومت گذشته انتقاد کند؟

 

این نماینده مجلس حکومت را مسوول مردم آوره قندوز می داند و می گوید: اشتباهاتی که هم از طرف ارگ ریاست جمهوری، هم ریاست اجرایی و هم ازطرف کسانی که در این حکومت دخیل هستند، رخ داده اشتباهاتی بزرگ و جبران ناپذیر هستند. چه کسانی می خواهند تاوان این اشتباهات را بپردازند؟ این مردم قندوز هستند که امروز آواره و بیچاره در کوچه پس کوچه های کابل و بدخشان و تخار و ولایت های دیگر به دنبال سرپناه می گردند و بچه های مریض با شکم های گرسنه دارند. رییس اجرایی به قندوز رفته و معذرت خواهی می کند، معذرت خواهی ریاست اجرایی هیچ فایده ای به حال مردم ندارد. کسی باید معذرت خواهی کند که احساس مسوولیت و حس مردم دوستی داشته باشد. اگر در دیگر کشورها چنین اتفاقی می افتاد. بسیاری از مسوولان آن کشور، از جایگاه خود استغفا می دادند و به بی کفایتی خود یقین می کردند اما مسوولان ما با کمال وقاحت از مردم عذرخواهی می کنند.

 

بانو عزیز با انتقاد شدید از حکومت در خصوص آمدن آنها و تقدیر برخی ها در قندوز گفت: باعث و بانی سقوط قندوز و آواره شدن، بی حرمتی به مردم، مورد تجاوز قرار گرفتن و چپاول شدن مردم آن رهبران حکومت وحدت ملی است. این رهبران با وجودیکه از مردم معذرت می خواهند با وقاحت تمام به ولایت قندوز می روند و به کسانی که در هنگام سقوط، در ولایت نبوده اند و باعث سقوط شهر شده اند، تقدیرنامه و مدال می دهند. در حالیکه هیچ سوالی از آن کسانی که در خط جنگ خون خود را ریخته اند و به شهادت رسیدند نمی کنند، هیچ یادی از خانواده های آواره نمی شود و هیچ حرفی از مردم بیچاره به میان نمی آورند.

 

وی ادامه داد: هم اکنون کسی به داد کسانی که آواره شهرهای دیگر شده اند نمی رسد، هیچ کس صدای آنها را نمی شنود، کسی از حال آنها خبر ندارد. کجاست رهبران حکومت وحدت ملی؟ کجاست داکتر عبدالله که تمام روز به مردم می گفت کرزی مشکل دارد من برای شما حکومتی بهتر می سازم. در تاریخ افغانستان ظلمی که در ولایت قندوز صورت گرفته است بی سابقه است. تاریخ این ظلم را فراموش نمی کند.

 

بانو عزیز در پایان گفت: وقتی مردم ما تباه و بر باد و در به در شوند، وقتی فاجعه ای رخ دهد که برای مردم هیچ چیز دیگری باقی نماند، وقتی ولایت آتش می گیرد و دودش به آسمان بلند می شود و در مدت سیزده روز کسی هیچ توجهی به آن نمی کند و هرچه فریاد می کنیم کسی گوش نمی کند، مردم ناامید تر از همیشه از این حکومت می شوند. همه مردم بر این عقیده اند که سراسر کارهای حکومت اشتباه بوده است، سهل انگاری کرده اند، کم کاری کرده اند و باید مورد بازپرسی قرار بگیرند. اگر بار دیگر چنین فاجعه ای در گوشه ای دیگر از افغانستان رخ دهد که مردم ما بی عزت و بی خانمان شوند، آن وقت مردم دیگر تحمل نخواهند کرد و همه مردم برخواهند خاست و به دروازه های ارگ می روند و رهبران را به زیر می کشند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار